اخبار تاجیکستان

دعوت تاجیکستان از 193 کشور و 190 سازمان برای شرکت در همایش آب


به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری کانیوز که خبرهای آسیای مرکزی را پوشش می دهد، « قاهر رسول زاده » نخست وزیر تاجیکستان گفت: این همایش بین المللی با هدف توسعه پایدار و شعار«دسترسی جهانی به آب و بهداشت» از 9 تا 11 اگوست ( 19 تا 21 مرداد) در شهر دوشنبه برگزار خواهد شد.
وی درنشست کمیته سازماندهی وآماده سازی برای این همایش علمی گفت:ازبالاترین مقامهای کشورها و سازمان های بین المللی، منطقه ای و محافل علمی و دانشگاهی در زمینه آب برای حضور در این سمپوزیوم علمی دعوت شده است.
رسول زاده گفت: تاکنون 110 شخصیت و مقام از 54 کشور برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کرده اند.
در این سمپوزیوم مسائل مربوط به ظرفیت سازی دولت ها و مقامات محلی در ترویج مدیریت یکپارچه منابع آب، اشتراک گذاری دانش و تجربه در زمینه شیوه های نوآورانه برای بهبود دسترسی به آب، فاضلاب و بهداشت و افزایش راهکارهای بهره وری مصرف آب، کاهش آلودگی منابع آبی، حفاظت از اکوسیستم و همچنین مسائل مربوط به تقویت مشارکت و همکاری های بین المللی بحث و بررسی می شود.
تاجیکستان یکی از کشورهای صاحب مقام در منابع و ذخایر آب در منطقه و جهان است و این کشور هشت میلیون نفری ، 64 درصد منابع آبی آسیای مرکزی را در اختیار دارد و در جهان نیز در جایگاه ششم قرار دارد.
این کشور کوهستانی و سرسبز با بارندگی زیاد دارای رودخانه های فراوانی است . شمار رودهایی که طول آنها از 10 کیلومتر تجاوز می کند به 947 می رسیده و در مجموع طول رودخانه های تاجیکستان بیش از 28 هزار کیلومتر است.
بزرگترین دریاچه آب شیرین عمیق جهان موسوم به «آب بند سریز» در تاجیکستان واقع شده که با 56 کیلومتر مربع مساحت و با ژرفای حدود 500 متر خود به تنهایی قادر به تامین آب شرب و انرژی برق آسیای میانه و خاورمیانه است.

ارسال نظر جدید