اخبار تاجیکستان

شرکت“شلاله”-مؤسس لیتسیّهای تاجیکی-ترکی بی دفتر کاری ماند


شرکت“شلاله”-مؤسس لیتسیّهای تاجیکی-ترکی بی دفتر کاری ماند انتشار شد: 25ایول، 2016-15: 52

فعالیّت شرکت «شلاله» فتح‌الله گولن، رهبر طریقت“خیزمیت”، که مؤسس لیتسیّهای ترکی و تاجیکی می‌باشد، قطع خواهد شد.

در این باره منابع آگاه tojnews اطّلاع می‌دهند.

وزارت عدلیة تاجیکستان در بارة قطع شدن فعالیّت شرکت“شلاله”رسماً اطّلاع نمی‌دهد، امّا طبق اطلاع غیررسمی، این شرکت الَّکَی بی دفتر کاری مانده است. بنای، که این شرکت در آن فعالیت داشت، به وزارت معارف و علم تاجیکستان گذشته، فعلاً بی دفتر کاری مانده است.

یک منبع در وزارت معارف و علم گفت، “شلاله”در بنای واقع در خیابان رودکی پایتخت واقع است، فعالیت داشت. این شرکت را از آن بنا خیزاندند، حالا دفتر کاری ندارند. در این بنا جهازشان باقی مانده است، که باید آن را نیز بیرون کنند ”.

شرکت «شلاله» مؤسس لیتسیّهای تاجیکی-ترکی است، که به تشکیلات دیگر فتح‌الله گولن-«دیالوگ اورواسیا» تابع است. در تاجیکستان «دیالوگ» خیلی فعال است و زیاده از 1 هزار و 500 اعضا دارد. به آن اساساً، عالمان و ضیائیان و ژورنالیستان را نیز شامل کرده‌اند.

مقاله‌های عالمان و و ضیائیان تاجیک، از جملة منصبداران دولتی در مجلّة“ده“ДА””-کوتاه شدة“دیالوگ اورواسیا”در بارة افکار و موقع گولین، رهبر طریقت“خیزمیت”به نشر می‌رسند. سال گذشته وزارت معارف و علم نام لیتسیّهای تاجیکی-ترکی را به“لیتسیّها برای لیاقتمندان”تبدل داده، ساعتهای درسی زبان ترکی را قطع کرد.

همچنین تعداد آموزگاران این لیتسیّها، که در تاجیکستان نفوذ زیاد دارند، از حساب شهروندان ترکیه کاهش داده شدند. مناسبت به لیتسیّهای ترکی-تاجیکی در دوشنبه در حالی تغییر می‌پذیرند، که حکومت ترکیه در تبدّلات نظامی آخر حرکت“خیزمیت ”-را گنهکار خوانده، فتح‌الله گولین را تروریست عنوان کرد.

در مصاحبة اخیر با tojnews مسئولین سفارت ترکیه در تاجیکستان نیز تشکیلاتهای مربوط به این حرکت را برای نه تنها ترکیه، بلکه برای تمام اتّفاقچیانش خطرناک عنوان کردند. حکومت ترکیه استرداد فتح‌الله گولین را، که 13 سال اخیر در ایالات متّحدة امریکا زندگی می‌کند، از واشنگتن طلب کرد.
منبع:My Webpage

ارسال نظر جدید