اخبار تاجیکستان

نامة همدردی امامعلی رحمان به حسن روحانی به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی


 

 

 امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در نامه‌ای عنوان همتای ایرانی‌اش— حسن روحانی، درگذشت هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفته است.  

 بنا به اطلاع دفتر مطبوعات پرزیدنت، در این برقیه آمده است، “جناب عالی، خبر بر اثر سکتة قلبی درگذشتن علی‌ اکبر هاشمی رفسنجانی، یکی از چهره‌های شناختة سیاستمداران جمهوری اسلامی ایران باعث اندوه ما گردید ”. 

 در ادامه‌ نامه تأکید می‌شود، “در این لحظه‌های حزن‌انگیز همدردی و تسلّیّت عمیق خویش را به مردم دوست ایران ابراز داشته، برای پیوندان و نزدیکان مرحوم صبر جمیل خواهانم. خداوند جایشان را جنّت و مأوای آخرتشان را پرنور گرداند ”.

  علی‌اکبر هاشم رفسنجانی، رئیس جمهور سابق ایران بر اثر عارضة قلبی، شام یکشنبه در 82-سالگی در یکی از بیمارستانهای تهران درگذشت.  

 رفسنجانی، که تا زمان مرگ مسئولیت دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران را بر عهده داشت، یکی از یاران امام خمینی، پیشوا و رئیس انقلاب اسلامی ایران و همچنین یکی تأثیر‌گذارترین شخصیتهای سیاسی این کشور بود. در دوران راهبری او ایران نخستین کشوری بود، که استقلال تاجیکستان را به رسمیت پذیرفت و رئیس جمهور وقت تاجیکستان رحمان نبی‌اف هم یکی از اوّلین سفرهای خارجی خود را به دولت تحت ادارة رفسنجانی انجام داد. همچنین دولت رفسنجانی یکی از میزبانان دوره‌های مذاکرات صلح تاجیکان بود و شماری از مخالفین تاجیک هم در این دوران در ایران پناه برده بودند. 

 

منبع : خبرگزاری آزادگان تاجیکستان

نویسه گردانی از سیریلیک " مجبد اسدی

 

ارسال نظر جدید