اخبار تاجیکستان

چاپ "آیین آیینه"‍ مجموعه جدید غزل های فردوس اعظم، شاعرتاجیک


چاپ "آیین آیینه"‍ مجموعه جدید غزل های فردوس اعظم، شاعرتاجیک

 

"آیین آیینه"‍ مجموعه جدید غزل های فردوس اعظم، شاعر غزل سرای جوان تاجیک در انتشارات "اتاق آبی" شهر تهران با شمارگان 1000 نسخه منتشر شد.

این کتاب که با تلاش های آقای فرهاد آرایی منتشر شده است، بیش از 60 غزل جدید شاعر تاجیک را در بر می گیرد و با آرایش نفیس به طبع رسیده است.

آقای شاهین سپنتا، ادیب فرهیخته ایرانی به کتاب مذکور پیشگفتار نوشته و در آن به برخی ویژگی ها  و تازه کاری های فردوس اعظم اشاره نموده است.

فردوس اعظم نام کتابش را از غزل شاعر بزرگ ایرانی استاد قیصر امین پور انتخاب کرده است. همچنانکه از عنوان کتاب برمی آید، فردوس از علاقمندان و دلباختگان آیینه، نماد بی ریایی و پاکیزگی است و تلاش نموده است در آیینه تمام نمای افکار شاعرانه اش برداشت های خویش را از آدم و عالم ارائه نماید. و با این ذهنیت به انسان و جهان اطراف می نگرد و یافته های ناب خویش را در طبق اخلاص می گذارد. در حقیقت شعر او آیینه اندیشه و تفکر او است که با جلوه های رنگین همانند صدگیس آسمان چهره نمایی می کند.

 فردوس اعظم تا کنون با دو کتاب اشعار "ابرهای آبی"  و "یك بغل غزل" در میان خوانندگان فارسی زبان به عنوان شاعر غزل سرا معرفی شده است.

قرار است کتاب مذکور در دایره های ادبی ایران رونمایی و به بسیاری از مراکز فرهنگی به طور رایگان عرضه شود.

گفتنی است فردوس در خانواده آقای اعظم خجسته، از شاعران خوش بیان تاجیک در سال 1984 به دنیا آمده است. فارغ التحصیل دانشکده زبان های خارجی دانشگاه خجند با تخصص زبان انگلیسی می باشد.

اشعارش در تاجیکستان، ایران، افغانستان و دیگر کشورها منتشر شده است.

 

غزلی میخوانیم از این مجموعه:

 

معشوقه های مستِ غزل! دلبری کنید

امشب برای من کمی افسونگری کنید

 

در من شکوه جاذبه عشق مرده است

ای صاحبان جاذبه عصیانگری كنید

 

قلبم شبیه کودک بی‌سرپناه شد

لطفا برای کودک من مادری كنید

 

د‌یگر نگاه گرم شما دلفریب نیست

دلبر نمیشوید ا‌گر، دل بری كنید

 

چندیست آسمان دلم بی ستاره است

فكری برای آبی خاكستری كنید

 

من از زوال خاطره‌ها حرف میزنم

گاهی مرا به خاطره یاد‌آوری كنید

ارسال نظر جدید