---

شرکت هیئت مدیره انجمن دوستی در جشن استقلال تاجیکستان


 

 

جشن بیست و پنجمین سال استقلال تاجیکستان از اتحاد شوروی در شامگاه شانزدهم  شهریور ماه 1395  با حضور نعمت الله امامزاده  سفیر تاجیکستان در ایران ، کارکنان سفارتخانه این جمهوری ، دکتر علی اشرف مجتهد شبستری ، دکتر جواد رسولی  رئیس و نائب رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان ، دیگر اعضای هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان ، آقای رحیمی معاون وزیر خارجه ایران ،  روسای ادارات دیپلماسی این وزارتخانه ، آقای چیت چیان وزیر نیرو ، دکتر افتخار عارف رئیس موسسه اکو ، سفیران وکارکنان تعدادی از جمهوریهای سابق اتحاد شوروی و بسیاری از چهره های سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی در هتل استقلال تهران برگزار شد.

در این مراسم که با پخش سرود ملی تاجیکستان و ایران آغاز شد سفیر تاجیکستان ضمن خوش آمد گویی به مهمانان به ذکر تاریخچه روابط برادرانه ، دوستانه و ریشه دار تاجیکستان و ایران پرداخت . سپس دکتر مجتهد شبستری نخستین سفیر ایران در تاجیکستان با بیان این که ایران نخستین کشوری بود که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت و سفارتخانه خود را در شهر دوشنبه افتتاح نمود به این رابطه دوستانه از زوایای دیگری پرداخت و ابراز امیدواری کرد که این روابط با اقدامات هر دو رولت و بهره گیری از توان انجمنهای مردم نهادی چون انجمن دوستی ایران و تاجیکستان روز به روز محکمتر نیز بشود.

آقای چیت چیان وزیر نیرو و رئیس کمیته همکاریهای  مشترک اقتصادی دو کشور نیز ضمن تاکید بر اهمیت استراتژیک تاجیکستان به عنوان یک کشور فارسی زبان برای ایران به پروژه های عمرانی انجام شده از سوی ایران در تاجیکستان همچون تونل استقلال و نیروگاه برق آبی سنگ توده 2 اشاره کرد و آرزوی گسترش این روابط   و همکاریها بین دو کشور را نمود.

مراسم با پذیرایی از مهمانان و ارائه برخی نمودهای خوراکی تاجیکی به آنان از جمله انواع نان و آجیل تاجیکی ادامه پیدا کرد که بسیار مورد توجه مهمانان قرار گرفت. هم چنین تعدادی از دانشجویان تاجیک مقیم ایران نیز با به بر کردن پوشش سنتی تاجیکی و با گذاشتن دست بر روی سینه به نشانه تواضع و احترام در آستانه درآمدگاه ( ورودی ) تالار از مهمانان پیشباز گیری کردند. 

ارسال نظر جدید