کمیته ها تخصصي / کمیته فرهنگی و هنري

بزرگداشت پروفسور محمدجان شکوری بخارایی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی


بزرگداشت پروفسور محمدجان شکوری بخارایی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
 

 

به گزارش خبرنگار انجمن دوستي ايران و تاجيكستان: مراسم بزرگداشت دانشمند فرهیخته زنده‌یاد استاد محمدجان شکوری بخارایی عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب‌فارسی از کشور تاجیکستان، دیروز در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، در این مراسم دکتر مهدی محقق رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: در اشعار فارسی، نگارش احوال شهرها به صورت کلی معمول نیست ولی سیوطی در کتابی شرح‌حال خودش را آورده و گفته است: تاریخ در واقع بازگو کردن نعمت خداست. شهری در خراسان ماوراءالنهر نیست که شعرای آن درباره شهرزادگاهشان کتابی ننوشته باشند. مانند تاریخ بیهقی و بخارا ولی بسیاری از این آثار گرانبها از بین رفته است. ای کاش این کتاب‌ها باقی‌مانده بود که مطالعه‌ها آن می‌توانست بسیار جالب باشد، دانشمندانی بودند از جمله احمدجان شکوری که بنده افتخار داشتم هر دوهفته یکبار در فرهنگستان زبان فارسی در خدمت ایشان باشم و بنا داریم که از دانشمندان خارج از ایران که به زبان فارسی تکلم می‌کنند، در این مکان یاد کنیم.

بنابراین گزارش دکتر حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب‌‌فارسی نیز در این مراسم گفت: بزرگداشت استاد شکوری بایسته و وظیفه ما بوده است. البته ما قاصر و مقصر بوده‌ایم و کاری را که آقای دکتر محقق در اینجا انجام داده‌اند، ما باید در فرهنگستان انجام می‌دادیم. البته ما هم به سهم خود برای استاد شکوری در فرهنگستان زبان و ادب فارسی بزرگداشتی برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: پیش از انقلاب و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بزرگان دانشگاهی زبان و ادب فارسی که از ایران دیدن کرده بودند، به تعداد انگشتان یک دست نمی‌رسید. وی گفت: بخارا را باید در شعر رودکی جستجو کرد و خجند را در شعر سعدی. ما با فروپاشی شوروی با قلمرو وسیعی از زبان و ادب فارسی مواجه شدیم می‌خواهم بگویم که اگر زبان فارسی در تاجیکستان زنده است، به واسطه کوشش کسانی همچون شادروان شکوری بخارایی است وی در ادامه گفت: اگر درگذشته بخارا مرکز زبان فارسی بود، امروز دوشنبه مرکز زبان فارسی است و شرافت شکوری بخارایی باعث روشن ماندن چراغ زبان فارسی در آن دیار شده.

رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی خاطرنشان کرد: استاد شکوری بیش از باقی دانشمندان تاجیکستان با ایران و فرهنگستان زبان و ادب فارسی ارتباط علمی داشتند و در طول سال های ۱۳۷۵ تا زمان فوت ایشان من از این بخت برخوردار بودم که هر وقت به ایران می آمدند و هر وقت به تاجیکستان می رفتیم خدمت ایشان می رسیدم و در تابستان در خانه ساده ایشان مهمان بودیم‌.

دکتر حداد عادل با دعوت از ایرانیان برای مطالعه کارنامه علمی زنده‌یاد محمد جان شکوری افزود: ۴۴ کتاب ارزنده و ۵۰۰ مقاله در خدمت اشاعه زبان فارسی، کارنامه گهربار علمی ایشان را تشکیل می‌دهد.

حدادعادل در پایان گفت: ایشان درگیر بیماری مهلکی بودند و من در برابر شما مهمانان تاجیک حاضر در مراسم گواهی می‌دهم که در روند معالجات ایشان در ایران از هیچ کوششی فروگذار نشده است.

دکتر علی اشرف مجتهد شبستری رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان نیز در این مراسم گفت: اگر بخواهیم استاد شکوری را در یک جمله توصیف کنیم، باید بگوییم که او نماد تلاش برای بازگشت به خویشتن ملت تاجیک، احیای فرهنگ و زبان و آیین نیاکان و گسترش روابط فرهنگی بین سه کشور ایران، تاجیکستان و افغانستان بود و در این راه از هیچ کوششی دریغ نکرد و در مقابل بی‌مهری‌ها و تنگ‌نظری‌های برخی از منتقدان،‌ با کمال متانت و ادب، محکم و استوار ایستادگی کرد.

استاد پروفسور محمد جان شکوری بخارایی عضو پیوسته فرهنگستان زبان وادب فارسی متولد 1925 میلادی در کشور تاجیکستان بود که در 26 شهریور 91 به علت بیماری فوت کرد .

لوح تقدیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به نماینده خانواده مرحوم محمدجان شکوری بخارایی، دکتر محمدرضا نصیری اهدا شد.

در این مراسم دکتر محمدی مدیر انتشارات فرتاب، دکتر قهرمان سلیمانی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دکتر عبدالنبی ستارزاده معاون پیشین وزیر امور خارجه تاجیکستان و سید محمود دعایی و اعضاي هيات مديره انجمن دوستي ايران و تاجيكستان حضور داشتند.

گزارش تصويري:

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر جدید