در پیام سال نو میلادی امام علی رحمان 

سال 2015 سال بزرگداشت میرسید علی همدانی در تاجیکستان اعلام شد.

رئیس جمهور تاجیکستان در پیام تلویزیونی سال نو میلادی خود با اشاره به برگزاری موفق اجلاس شانگهای و بزرگداشت عبدالرحمن جامی در سال 2014 ، سال 2015 را سال بزرگداشت میر سیدعلی همدانی اعلام داشت.

 رئیس جمهور تاجیکستان همه مردم را به فرا رسیدن سال نو میلادی تبریک گفته  و اظهار داشتند، در سال 2014، با وجود تاثیر منفی عامل‌های بحرانی رشد استوار اقتصادیات  تاجیکستان تامین گردیده، در بخش سرمایه گذاری، ساحه‌های صناعت‌ و کشاورزی، علم‌و معارف، فرهنگ ‌و تندرستی و دیگر ساحه‌های حیات جامعه اصلاحات‌ و نوسازی‌ها ادامه پیدا کردند و همکاری‌های متقابلاً سودمند تاجیکستان با کشور‌های گوناگون از جمله ایران توسعه بیشتر یافتند.

 

 در سطح بلند برگزار شدن جلسه نوبتی‌ سازمان همکاری‌های شانگهای نشان دهنده بهترین سطح روابط ما با سازمانهای بانفوذ منطقه و جهان گردید و تاجیکستان امکان پیدا کرد، که جانبداری‌ خود‌را به خاطر تامین امنیت و رشد همه جانبه در منطقه و جهان، اینچنین گسترش همکاری‌های سودمند میان اعضای سازمان بار دیگر تاکید نماید.

 امام علی رحمان ، بزرگداشت 600  سالگی مولانا عبدالرحمان جامی را یکی  از چاره بین‌های مهم سیاسی ‌و فرهنگی تاجیکستان دانست که در سال 2014 با موفقیت برگزار و باعث تحکیم فرهنگ ملی گشته است.‌ ایشان در فراز ی دیگر از پیامشان با اشاره به انتخابات در پیش مجلس تاجیکستان به برنامه  بزرگداشت 700  سالگی میر سید علی همدانی و 3000 - سالگی حصار شادمان اشاره کرده و اعلام داشتند که  این برنامه ها، بی شبهه، به توسعه‌و گسترش پیدا کردن حس وطنداری ‌و خودشناسی، احترام ‌و ارج گذاشتن به تاریخ‌ و فرهنگ ملی، تحکیم ثبات‌و آرامی، وحدت ملی و عملی گردیدن هدف‌های نیک آبادکاری‌ و سازندگی‌ خلقمان‌ مساعدت خواهند نمود.

رئیس جمهور تاجیکستان در فراز پایانی پیامشان اظهار داشتند که: مردم فرهنگی ‌و آبادگر تاجیکستان همشیه به آینده نظر نیک دارند و باور دارم، که همه ما در همبستگی منبعده نیز برای فتح قله‌های باز هم بلندتر، تامین زندگی پرسعادت خلقمان‌ و دستاورد‌های نو قدم‌های استوار می گذاریم‌.

 میرسیدعلی همدانی عارف، عالم، شاعر ایرانی قرن هشتم و از مبلغان عمده اسلام در کشمیر هند می باشد  که در شهر "کولاب" تاجیکستان ( چهارمین شهر بزرگ این کشور ) آرمیده است. او عارفی شوریده بود که از هند تا ماورالنهر را به شور درآورد. در هند بالید و در سرزمین‌های گوناگون زیست تا در نهایت در کولاب آرام گرفت،

 وی در  روز دو شنبه  ۱۲ رجب ۷۱۴ هجری قمری در همدان (ایران) متولد شد. پدرش امیر سید شهاب الدین بن میر سید محمد حسین و مادرش فاطمه نام داشت. نسب ایشان از ناحیه پدر با هفده واسطه به حضرت علی (ع) و از ناحیه مادر با هفده واسطه به رسول اکرم (ص) می‌رسد.

 فضلا و دانشمندان او را "سلطان العارفین" ومردم کشمیر آن مرحوم را "بانی اسلام و علی ثانی"  نامیده اند. ارادتمندان و مریدانش او را "شاه همدان" لقب داده اند، از او با نام امیر کبیر نیز یاد می شود و در تاجیکستان بیشتر به عنوان "حضرت امیرجان "  معروف است.

بقعه متبرکه میر سید علی همدانی یکی از مکان های مذهبی کشور تاجیکستان است که در میان مسلمانان این کشور از جایگاه ممتازی برخوردار است . اگر چه اغلب مسلمانان این کشور سنی مذهب هستند و ساخت آرامگاه بر روی مزار ذریه رسول الله و زیارت امامزادگان شریف در مذهب آنها جایگاهی ندارد ولیکن وجود این مضجع شریف در این کشور و برکات و حسنات آن شخصیت مذهبی در زمان حیات و در حال حاضر برای مردمان تاجیک موجب گردیده است که امروزه زائرین زیادی از اقصی نقاط تاجیکستان ، ایران هند،پاکستان و افغانستان برای زیارت این مکان متبرک به شهر کولاب سفر نمایند و این موضوع به عاملی مشترک در پیوند اهل سنت و شیعیان این کشور و ایران مبدل شده است.

جایگاه وی در تاجیکستان به قدری است که تصویر و شعری از این شخصیت فرهنگی و معنوی بر روی اسکناس های 10 سامانی این کشور نقش بسته است.

هر که ما را یاد کرد ایزد مر او را یار باد

هر که ما را خوار کرد از عمر برخوردار باد

هر که  اند راه ما خاری فکند از دشمنی

هر گلی از باغ  وصلش  بشکفد  بی­خار  باد