منابع علمي و فرهنگي

آغاز اولین دوره آموزش چوگان به هنرجویان کشور تاجیکستان


آغاز اولین دوره آموزش چوگان به هنرجویان کشور تاجیکستان

تهران؛ خبرنگار انجمن دوستی ایران وتاجیکستان: اعظم حسن تقی

 

نخستین دوره آموزش چوگان به هنرآموزان جمهوری تاجیکستان، صبح روز سه شنبه 23 دی ماه، با حضورعلی اشرف مجتهد شبستری رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان،نعمت الله امامزاده سفیر تاجیکستان در ایران، ایلخانی زاده رئیس فدراسیون چوگان ، فتح الله حداد رئیس کمیته فرهنگی فدراسیون چوگان، حجت اله ده خدایی دبیر فدراسیون چوگان، محمد رضا شاپوری رئیس هیئت چوگان استان تهران و جمعی دیگر از مسئولان فدراسیون چوگان، در باشگاه شهدای چوگان(قصر فیروزه سابق) افتتاح شد.

در ابتدای این مراسم سفیر کشور تاجیکستان ضمن خوشامد گویی به هشت هنرآموز تاجیکی، ضمن تشکر از تلاشهای رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، از حمایت‌های مهندس ایلخانی زاده، رئیس فدراسیون چوگان ایران، تقدیر کرد و گفت: برگزاری این کلاس ها  می‌تواند تأثیر بسزایی در تعمیق دوستی و روابط دو کشور تاجیکستان و ایران داشته باشد.

رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان نیز با اشاره به فعالیت های مثبت رئیس فدراسیون چوگان ایران گفت: عشق و علاقه شخصی رئیس این فدراسیون، جناب آقای مهندس ایلخانی زاده، باعث رشد و بالندگی بیش از پیش چوگان ایران شده است و پیگیری‌ها و اقدامات ایشان در این دوران، بی نظیر بوده است.

رئیس فدراسیون چوگان ایران، ضمن تشکر از حضور سفیر تاجیکستان و رئیس انجمن دوستی ایران وتاجیکستان در افتتاحیه این دوره آموزشی، درباره ورزش چوگان ابراز داشت: چوگان مرز سنی ندارد و یکی از ویژگی‌های این ورزش این است که هنگامی فردی به آن عادت کرد، دیگر نمی‌تواند آن را رها کند.

وی با اشاره به اینکه این ورزش، به گروه سنی خاصی محدود نمی‌شود، گفت: در حال حاضر ما ورزشکارانی داریم که با سنی بیش از 84 سال، به میدان چوگان می‌آیند و چوگان بازی می‌کنند.

ایلخانی زاده خطاب به هنرآموزان تاجیکستانی گفت: ما از حضور شما در ایران برای آموختن این ورزش استقبال می‌کنیم تا شما این ورزش را به یادگار با خودتان به کشورتان ببرید.

فتح الله حداد مشاور عالی و رئیس کمیته فرهنگی فدراسیون چوگاننیز با اشاره به امضاء تفاهم نامه دیگری دربارۀ ادامه همکاری‌ در آموزش چوگان به هنرجویان تاجیکستانی گفت: با توافق حاکم ولایت سغد، در آینده نزدیک و پس از آماده شدن زمین بازی چوگان خجند ، آموزش چوگان در تاجیکستان ادامه خواهد یافت.

در حاشیه این مراسم دکتر علی اشرف مجتهد شبستری، اولین سفیر ایران در تاجیکستان، دربارۀ سابقه ایده و اجرای برنامه آموزش چوگان به هنرآموزان تاجیکستانی گفت: دو سال پیش، هنگامی که من و آقای فتح الله حداد در تاجیکستان حضور داشتیم، تفاهمنامه اولیه این کار با  رئیس وقت انجمن پیوند تاجیکستان، تنظیم شد ولی تا آمدن حاکم ولایت سغد در آبان ماه سال جاری پیگیری و اقدامی از سوی دوستان تاجیک رخ نداد. در آبان امسال که حاکم ولایت سغد به همراه هیأتی برای تحفه بردن خاک کمال خجندی به ایران سفر کردند، دیدیم که بهترین فرصت برای به جریان انداختن این موضوع است و علی رغم زمان بسیار کمی که داشتند، در وقت  ناهار، ایشان را به همین ورزشگاه آوردیم و  بازی چوگان را از نزدیک دیدند و موافقت عملی شکل گرفت. 

رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان درباره اهمیت برگزاری چنین دوره‌هایی گفت: یکی از اصلی‌ترین اهداف ما احیای این ورزش در تاجیکستان است، سابقاً در تاجیکستان هم که بخشی از ایران بوده، این ورزش انجام می شده؛ اما متاسفانه امروز، فراموش شده است، به جای این ورزش در این کشور، ورزش بُزکِشی وجود دارد. ورزش بز کشی به این ترتیب است که روی اسب می‌نشینند و بزهایی را که در آنجا هستند از شاخ می‌گیرند و به بالای اسب می‌آورند و به این ترتیب برنده می‌شوند. در حالی که این کار، انسانی نیست. این ورزش از کشورهای اطراف وارد تاجیکستان شده است. ما در پی احیای ورزشی هستیم که در خودِ کشور تاجیکستان و ایران وجود داشته است.

وی درباره تأثیر آموزش به هنرجویان تاجیکی گفت: با بازگشت این جوانان به کشورشان، این ورزش‌ در میان مردم رواج پیدا می‌کند زیرا در تاجیکستان اسب به اندازه کافی وجود دارد و اگر این دوره های آموزشی را برای آنها بگذاریم، خیلی از افراد به جای بازی‌های دیگر، به این ورزش می‌پردازند. حاکم خجند پیش از این می‌گفت می‌خواهم کلاس‌های آموزش فوتبال را برای جوانان، برگزار کنم اما به تازگی گفته است که می‌خواهم بازی چوگان را جایگزین کنم.

وی در پایان گفت: این آموزش ها قطعا استمرار دارد و ما می‌کوشیم ادامه آموزشها توسط مربیان ایرانی  در تاجیکستان صورت بگیرد.

فتح الله حداد رئیس کمیته فرهنگی اجتماعی و مشاور فدراسیون چوگان، با اشاره به سابقه ورزش چوگان در ایران کهن و مهم بودن این دوره آموزشی برای احیای این نماد بزرگ فرهنگی و اجتماعی ایرانی در جهان، گفت: این دوره آموزشی بهانه ‌ای برای احیا این ورزش در تاجیکستان است. در حقیقت در این کلاس ها آشنایی اولیه اتفاق می‌افتد. در این مرحله آموزش که حدود 45 روز طول می‌کشد، برای این هنرجویان 14ساعت آموزشی در هر روز برنامه‌ریزی شده و هنرجویان، صبح و بعدازظهر، آموزش می‌بینند. تعدای از کلاسها نظری است و قواعد و قوانین بازی در آنها آموزش داده می شود و تعدادی دیگر از کلاسها عملی است و در آن موارد ازجمله نحوه زین کردن اسب، بستن یراق، به دست گرفتن چوگان و زدن گوی و... آموزش داده می‌شود.

این عضو انجمن دوستی ایران و تاجیکستان،دربارۀ معیار سنجش گروه تاجیکی گفت: در آذرماه امسال به همراه مربیان چوگان، به تاجیکستان سفر کردیم، سوارکاران و اسب‌های موجود در خجند را دیدیم و هنرجویان جوان‌تر و توانایی را که کنترل اسب را به خوبی انجام می‌دادند ، انتخاب کردیم.

وی درباره اقداماتی که قرار است برای آموزش و احیای این ورزش در تاجیکستان انجام شود گفت: بناست که زمین مناسب و طبق شرایط و استاندار آماده شود و بعد از آن از فدراسیون چوگان ایران دو مربی می‌فرستیم، یکی از مربی‌ها مسئول آموزش آماده کردن اسب خواهد بود؛ زیرا چوگان ورزشی است که اسب در آن 50 تا 60 درصد ، نقش دارد؛  مربی دیگر هم سوارکاران را تعلیم می‌دهد. پس از آن کلاس‌ها در خود تاجیکستان تا قریب یکسال تداوم می یابد و ممکن است بنابر علاقه تاجیکان، آموزش بانوان هم در برنامه قرارگیرد. بعلاوه اینکه نگهداری اسب چوگان، مساله حساسی است که این مساله را نیز باید به آنها آموزش داده شود.

 حداد با بیان اهمیت این دوره و ورزش برای تاجیکستان اعلام کرد: در نوروز سال 1394 قرار است در شهر خجند تاجیکستان، جشن مفصلی برگزار شود. یکی از برنامه هایی که در این نوروزگاه اجرا خواهد شد، هنرنمایی هنرآموزان تاجیکستانی به همراه چوگان بازان ایرانی خواهد بود. آنها به صورت نمایشی و برای آشنایی مردم تاجیکستان با این ورزش ، در حضور رئیس جمهور تاجیکستان و مهمانان داخلی و خارجی شرکت کننده در آن مراسم، به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

آغاز اولین دوره آموزش چوگان به هنرجویان کشور تاجیکستان
آغاز اولین دوره آموزش چوگان به هنرجویان کشور تاجیکستان
آغاز اولین دوره آموزش چوگان به هنرجویان کشور تاجیکستان
آغاز اولین دوره آموزش چوگان به هنرجویان کشور تاجیکستان

 

 

 

***

ارسال نظر جدید