منابع علمي و فرهنگي

چاپ کتاب " مختصر ترجمه حال خودم " از صدرالدین عینی


چاپ کتاب " مختصر ترجمه حال خودم " از صدرالدین عینی

 

به گزارش خبرنگار انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و به نقل از وبگاه مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی کتاب  کتاب «مختصر ترجمۀ حال خودم»  از صدرالدین عینی  با همت مصطفی باباخانی از سوی انتشارات  اَروَن چاپ شده است .

 شرح حال زندگی و فعالیتهای صدرالدین عینی و وقایع تاریخی دوران حیات اوست که از زمان تولدش در سال 1878 م. تا سال 1948 م. را در بر‌می‌گیرد. این کتاب، زندگی نامۀ خودنوشت صدرالدین عینی است که با زبانی زیبا و لحنی دلکش به رشتۀ تحری درآمده است. نثر عینی را می‌توان از شاهکارهای دبیات فارسی به شمار آورد.

صدرالدین عینی یکی از بزرگترین شاعران، نویسندگان، منتقدان، تاریخ‌نویسان و زبان‌شناسان تاجیک است و آثاری در هر یک از این زمینه‌ها پدید آورده که بیشتر آنها سهم بزرگی در دگرگونیهای ادبی، اجتماعی و فرهنگی ورارود قرن بیستم داشته است.

وی بنیان‌گذار و پیشگام ادبیات معاصر فارسی – تاجیکی بوده است و از بزرگ‌مردان و تاریخ‌سازانی است که در تاجیکستان عنوان عالی «قهرمان تاجیکستان»را بدو داده‌اند و او را «استاد» و «پدر ملت» خطاب می‌کنند. وی برای حفظ و گسترش زبان و ادبیات فارسی و در راه خودشناسی تاریخی و معنوی و احیای خودآگاهی و هویت ملی تاجیکان ورارود کوششها کرده و مبارزه‌ها نموده است.

 

منبع : وبگاه مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی

http://cgie.org.ir/fa/news

ارسال نظر جدید