منابع علمي و فرهنگي / كتاب

معرفی کتاب : قصه مرغ سمندر نوشته بهروز ذبیح الله ، شاعر و نویسنده تاجیک


معرفی کتاب : قصه مرغ سمندر نوشته بهروز ذبیح الله ، شاعر و نویسنده تاجیک


به گزارش خبرگزاری فارس ، «قصه مرغ سمندر؛ سرگذشت ادبیات تاجیک در دوران شوروی» تازه‌ترین اثر بهروز ذبیح‌الله توسط انتشارات مرندیز و با مساعدت دفتر منطقه‌ای آسیای مرکزی، افغانستان و شبه قاره خبرگزاری فارس به خط فارسی در ایران منتشر شده است .
نوسنده کتاب در پنج باب مرحله به مرحله سرنوشت ادبیات تاجیک در قرن بیستم میلادی را برای خوانندگان فارسی زبان روایت کرده است.
این اولین تحقیق جامع درباره روند تحول ادبیات تاجیک در دوران سلطه کمونیسم است که با هدف آشنایی همه فارسی‌زبانان با سرگذشت و سرنوشت حدود 2 قرن جدایی و انقطاع فرهنگی و ادبی فارسی‌گویان آسیای میانه از پیکره عظیم ادبیات فارسی، نوشته شده است.
در پیش گفتار این کتاب، محمد جعفر یاحقی استاد دانشگاه فردوسی مشهد و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی ضمن تمجید از خلق این اثر، می‌نویسد: حقیقت این است که ما در ایران از مسیر تحول دو بازوی کارآمد فارسی قدری بی خبر مانده‌ایم، جستجو در عوامل و مراحل تحول تاجیکی و دری برای تقویت و استحکام بنیان‌های فارسی سود آور و تعیین کننده است.
این کار می‌تواند پیوستگی دیرینه سالٍ سه نام را در یادها زنده نگه دارد و پایه‌های اندیشه‌ای را که قرار است بردوش این زبان بنیاد شود، استوارتر کند.

سرچشمه خبر : خبرگزاری فارس

ارسال نظر جدید