اخبار انجمن دوستی

انتشار کتاب حکایتهای آکنده از حیات


 

این کتابی حاوی ده حکایت شفاهی از شادروان محمدجان شکوری بخارائی آکادمیسین برجسته تاجیک و عضو پیوسته سابق فرهنگستان زبان و ادب فارسیست که به کوشش دل افروز قربانی و مجید اسدی زیر نظر همسر عالمه و مکرمه استاد یعنی دل افروز اکرامی و توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان به دو خط فارسی و سیریلیک هریک در 500 نسخه به چاپ رسیده است.

به قول آقای مجید اسدی از تهیه کنندگان این کتاب ، "  محمدجان شکوری بخارائی صیاد بحر پرگوهریست که چشمه هایی جوشنده در اعماق آن، قله هایی پربرف در فراز آن و رودهایی به سان دریا درآنها تموج و تلاطم داده اند. استاد که معلوم نیست چه هنگام به دنیا آمده است و به نوشته خود «تخمیناً تعیین می­کردند که سن ما چند است»، از نسل مردانی است که مرگ ندارند و روشنی هایی که در زندگی بشر پراکنده اند همواره پرتوافکن است."

پیشتر آقای قهرمان سلیمانی از خادمان فکور فرهنگ  که زمانی به عنوان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان خدمت کرده اند، با نشر «مهرنامه» خدمات ارجمند استادمحمدجان شکوری بخارایی را پاس داشته اند. اینک این کتاب براساس ضبط کلام استاد در آخرین سال حیاتشان (2012) در مقاطع مختلف زمانی در نیوکاسل انگلستان و پیاده سازی آن بر روی کاغذ ،چاپ گردیده است.

 

کتاب شامل حکایتهای زیر است :

حکایت آموزش زبان فارسی تاجیکی به فرزندانم

حکایت مبارزه‌ در راه قانونی و ملی شدن زبان فارسی در تاجیکستان

حکایت هایی از دوران دانشجویی

حکایت رساله‌ نامزدی من

حکایت ترجمه کتاب تاجیکستان

حکایت جشن "هزاره ابن سینا "

حکایت جشن هفتادمین سالگرد انقلاب بخارا

قصه دوستی با ایرگش رستم اف

حکایت من و استاد رحمت اف

حکایت محمدجان رحیمی

ارسال نظر جدید