اخبار انجمن دوستی

دیدار اعضای هیئت مدیرۀ انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با جناب آقای امام‌زاده سفیر محترم تاجیکستان در ایران


دیدار اعضای هیئت مدیرۀ انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با جناب آقای امام‌زاده سفیر محترم تاجیکستان در ایران

 

اعضای هیئت مدیرۀ انجمن دوستی ایران و تاجیکستان صبح روز پنج‌شنبه 6 شهریورماه 1393، ساعت 10 صبح، برای عرض تبریک و خوشامدگویی به جناب آقای امام‌زاده در سمت سفیر جدید تاجیکستان در ایران به دیدار ایشان رفتند.

در این دیدار نخست جناب آقای امام‌زاده از این دیدار اظهار خوشنودی کرد و با توجه به سوابقی که از دکتر مجتهد شبستری در زمان سفارتشان در تاجیکستان داشت او را برادر و یار خود خواند و گفت که خوشحال است از اینکه انجمنی در ایران برای حمایت و یاری روابط دو کشور وجود دارد.

دکتر شبستری، رئیس هیئت مدیرۀ انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و نخستین سفیر ایران در تاجیکستان، انتصاب به‌جای آقای امام‌زاده به سمت سفیر را تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که با حضور ایشان در این سمت فعالیت‌های فرهنگی، اقتصادی، فنی، و بهداشتی و درمانی که انجمن دوستی از سال‌ها پیش در این راه قدم برداشته به نتایج خوبی خواهد رسید.

دکتر شبستری با ذکر خاطرات خوبی که در دورۀ سفارت در این کشور داشته و در طی این سال‌ها کشور ایران و تاجیکستان را یک کشور یک‌دل ویک زبان می‌دانسته، به معرفی فعالیت انجمن پرداخت. او به اشتیاق ایرانیان برای روابط بیشتر با برادران و خواهران تاجیکی اشاره کرد که این اشتیاق در قالب انجمن دوستی به تأسیس نمایندگی این انجمن در شهرستان‌ها انجامیده است، از جمله نمایندگی انجمن در شهر تبریز که مشتاق برقراری ارتباط بیشتر و میزبانی بزرگان فرهنگی تاجیکستان است. این اشتیاق در دیگر نمایندگی‌های شهرستان‌ها نیز وجود دارد و امید است با مدیریت جناب سفیر بتوان از دیدگاه‌ها و پیشنهادهای سازنده برای ارتباط عمیق‌تر بهره‌گیری کرد. دکتر شبستری پیشنهاد کرد که لازم است بخش فرهنگی سفارت تقویت شود و با توجه به حضور سرکار خانم منیژه رحیمی، دبیر سوم سفارت، که سال‌ها در سفارت تجربه‌های ارزشمندی داشته‌اند و دیگر دوستان خوبِ سفارت، می‌توان این بخش را پربار کرد، زیرا بسیاری از ایرانیان برای تحصیل، گردشگری، سرمایه‌گذاری، تبادلات علمی و ادبی نیازمند راهنمایی و اتصال به بخش‌های اصلی و مراکز مهم تاجیکستان هستند که این مهم فقط از طریق ارتباط با مسئولان فرهنگی و اقتصادی سفارت برقرار خواهد شد.

جناب آقای امام‌زاده با خوشنودی از صحبت‌های دکتر شبستری و قدردانی از فعالیت‌هایی که انجمن انجام داده، گفت طی ده روزی که به ایران آمده چندین دیدار و چندین جلسه با شخصیت‌های دیپلماتیک کشور داشته است و با توجه به سوابقی که ایشان در دوران سفارتش در افغانستان و اوکراین داشته، در نظر دارد در دوران سفارتش در ایران کارهای ارزشمندی را انجام دهد و با توجه به موقعیت حساس سیاسی برای کشورهای آسیای میانه و مشکلات بسیار زیادی که پیشِ روی تاجیکستان وجود دارد، این کشور درصدد است از موفقیت‌های ایران در سطوح علمی و فنی، مهندسی راه و تکنولوژی بهره‌گیری کند. او افزود که تاجیکستان در سال‌های کنونی گرفتار تحریم‌های اعلام نشده است و او درصدد است از تجربیات ایران، که سال‌ها درگیر تحریم‌های متعدد بوده، استفاده کند. او اعلام کرد که طی این روزها درصدد برآمده برای ایجاد راه زمینی (مترو) بین ایران، تاجیکستان، قرقیزستان، چین بررسی‌ها بکند و این مطلب را به رئیس جمهور نیز اعلام کرده که اگر این خط ارتباطی میان این کشورها برقرار شود پیشرفت بزرگی در منطقه حاصل خواهد شد.

آقای امام‌زاده افزود که در این روزهای نخست، وقت بسیاری را صرف برقراری ارتباط با سازمان‌ها و برنامه‌ریزی کارها کرده است. او از اینکه انجمن دوستی می‌تواند امکاناتی را برای همکاری‌ها فراهم کند استقبال کرد.

سپس اعضای هیئت مدیره دیدگاه‌های خود را در مورد بهتر شدن روابط بین انجمن و سفارت اعلام کردند.

آقای حسنی، دبیر اجرایی و مسئول کمیته اقتصادی، پس از خوشامدگویی به سفیر، در مورد مشکلات سرمایه‌گذاران ایرانی در تاجیکستان صحبت کرد که در طول سال‌های گذشته سرمایه‌گذاران بسیاری به قصد منافع دوطرفه به این کشور رفتند، اما شرایط دشوار اداری و عدم حمایت ارگان‌های دولتی سبب ورشکستگی آنها شده است. آقای حسنی پیشنهاد کرد که با راهنمایی و حمایت سفارت و ایجاد تسهیلات در تاجیکستان برای سرمایه‌گذاران شاید بتوان به توسعه روابط اقتصادی دست یافت. آقای سفیر برای تبادلات فکری در موضوع اقتصادی خانم دلارام را معرفی کرد که طی جلساتی این موضوع بررسی شود.

آقای قریبی، عضو هیئت مدیرۀ انجمن، با اعلام تبریک از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به سفیر محترم، در مورد فعالیت‌های فرهنگی و انتشار کتاب‌هایی در حوزۀ تاجیکستان، به ویژه آثار خود ایشان در این حوزه، اشاره کرد و به فعالیت‌هایی که فرهنگستان در جذب استادان و اهل فرهنگ تاجیکی داشته پرداخت و ضمن اظهار امیدواری برای توسعۀ این همکاری‌ها، افزود که هیئت مدیرۀ انجمن نمایندۀ گروهی از اعضای انجمن هستند که همگی مشتاق و قادر به همکاری در حوزه‌های گوناگون هستند. وی پیشنهاد کرد که بهتر است اتاق فکری برای تبادل افکار در سفارت تشکیل شود و سفارت پل ارتباطی کشور ایران و تاجیکستان باشد که بتوان این پیشنهادها را طرح و برای اجرای آنها برنامه ریزی کرد.

خانم مقدسی، عضو هیئت مدیره، ضمن اظهار امیدواری برای همکاری‌های ارزشمند آتی و تشکر از فرصتی که سفیر در اختیار انجمن قرار داده است، به اشتیاق و علاقه اعضای انجمن برای همکاری در حوزه‌های فرهنگی، هنری، گردشگری، درمانی اشاره کرد و افزود که در حال حاضر انجمن حدود 150 عضو دارد که هر یک از این افراد بازوهای قدرتمندی برای همکاری‌اند و بر عهدۀ انجمن و سفارت است که این اشتیاق را پاسخ گوید. او ضمن اشاره به امکاناتی که سازمان‌ها در اختیار انجمن قرار می‌دهند، از قبیل فضاهایی برای نشست‌های ماهیانه، همایش‌های بین‌المللی، داشتن غرفه‌هایی در فرهنگسراها برای معرفی فرهنگ و آداب و رسوم تاجیکان، افزود برای پربارتر شدن و حضور فعال در این حوزه‌ها انجمن نیاز دارد در هر یک از این برنامه‌ها و نشست‌ها و جلسات ماهیانه، نماینده یا نمایندگانی از سفارت یا از بین تاجیکان صاحب‌نظر داشته باشد و اگر سفارت نمایندگانی را به ما معرفی کند ما می‌توانیم از مشورت آنان بهره بگیریم و راهنمایی‌های دقیق‌تری در اختیار متقاضیان قرار دهیم. مقدسی به نشست روز 11 شهریور اشاره کرد که در خصوص نشر ایران و تاجیکستان است و از سفیر خواسته شد که خانم منیژه رحیمی به عنوان نماینده در این نشست شرکت کنند و در حوزه فرهنگی مشاور انجمن باشند. همچنین مقدسی به طرح اهدای کتاب به کتابخانه تاجیکستان اشاره کرد و اینکه انجمن با گذشت چندین ماه از اهدای بستۀ کتاب‌ها، خبری از وضعیت آنها در کتابخانه ندارد و اینکه چه کاری برای طبقه‌بندی این کتاب‌ها صورت گرفته است یا چه نیازهایی در کتابخانه برای کتاب‌های اهدایی وجود دارد. همچنین مقدسی به حمایت‌های آقای دکتر دقیقی، عضو هیئت مدیره و مسئول کمیته علمی و فنی انجمن، اشاره کرد که دکتر دقیقی این امکان را فراهم ساخته که برخی بیمارستان‌ها هزینه‌های درمان بیماران تاجیکی را کمتر و در شرایط خاص، حتی مجانی به درمان بیماران بپردازند، اما برای اجرایی کردن این مطلب لازم است جلسه یا جلساتی در این حوزه انجام گیرد و انجمن در سال گذشته در این مسیر گام‌های مؤثری برداشته است

آقای علیجانی، عضو هیئت مدیره، نیز پس از تبریک به سفیر محترم و اظهار اشتیاق برای همکاری‌های بیشتر با سفارت، به منزلۀ نمایندۀ کشور تاجیکستان در ایران، پیشنهاد کرد که می‌توان نشریه‌ای الکترونیک با همکاری سفارت و انجمن تهیه کرد که در هر شماره از آن اطلاعاتی در همه حوزه‌ها، خبرهای تاجیکستان یا سفارت، فعالیت‌های انجمن و حتی مقالات خوب و ارزشمند در آن درج شود و این مجله می‌تواند محلی برای درج دیدگاه‌های افراد و اعضا هم باشد و بهره‌های دیگری هم از آن گرفت. در مورد صنایع و مذاکره با مراکز صنایع ماشین‌آلات، آقای علیجانی اظهار آمادگی کرد که در صورت درخواست سفیر برای مذکره با مدیران شرکت ایران خودرو، ملاقاتی را برای تبادل نظر ترتیب دهد.

جناب آقای امام‌زاده پیشنهادهای اعضای انجمن را با استقبال پذیرفتند و مقرر شد که این پیشنهادات درج و طی جلساتی در مورد اجرای آنها برنامه ریزی شود. دکتر شبستری نیز در پایان آمادگی اعضای انجمن و اعضای هیئت مدیره را برای همکاری‌های بیشتر با سفارت اعلام کرد.

این جلسه در ساعت 12 صبح پایان پذیرفت.

 

 

 

 

دیدار اعضای هیئت مدیرۀ انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با جناب آقای امام‌زاده سفیر محترم تاجیکستان در ایران

دیدار اعضای هیئت مدیرۀ انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با جناب آقای امام‌زاده سفیر محترم تاجیکستان در ایران

دیدار اعضای هیئت مدیرۀ انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با جناب آقای امام‌زاده سفیر محترم تاجیکستان در ایران

 

 دیدار اعضای هیئت مدیرۀ انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با جناب آقای امام‌زاده سفیر محترم تاجیکستان در ایران

 دیدار اعضای هیئت مدیرۀ انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با جناب آقای امام‌زاده سفیر محترم تاجیکستان در ایران

 

 

ارسال نظر جدید