اخبار انجمن دوستی

سفر رئیس جمهور ایران به تاجیکستان


<

سفررئیس جمهورایران به تاجیکستان

 

به گزارش خبرنگار انجمن دوستی ایران تاجیکستان حسن روحانی رئیس جمهور ایران  به منظور شرکت در اجلاس دوره ای همکاری منطقه ای  شانگهای در راس یک هیات عالی رتبه دولتی  به شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان سفر نمود و مورد پیشبازگیری گرم مقامات تاجیک از جمله امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان قرار گرفت.

گفتنی است که تاجیکان مدتهاست چشم انتظار سفر رئیس جمهور جدید ایران به کشورشان بودند و این نخستین سفر حسن روحانی به آن کشور در کسوت ریاست جمهوری اسلامی ایران است.

روحانی قرار است سه روز در تاجیکستان باشد . وی یک روز زودتر به دوشنبه سفر کرد تا پیش از گشایش رسمی اجلاس شانگهای فرصت ملاقاتهای مفصل با امامعلی رحمان و سایر مقامات تاجیک از جمله  قاهررسول زاده سروزیر(نخست وزیر) و هم چنین رئیس مجلس جمهوری تاجیکستان را داشته باشد.

به گزارش خبرگزاریهای گوناگون دو کشور همچون  خاور ، مرکز خدمات مطبوعاتی پرزیدنت تاجیکستان و واحد مرکزی  خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ،در جریان جلسات رسمی بین هیاتهای عالی رتبه دو کشور ده سند مهم همکاری در زمینه های صنعتی ، اقتصادی ، فرهنگی ، بهداشتی ، امنیتی  و گردشگری میان دو کشور همزبان و دو متحد راهبردی امضاء گردید.

همچنین دو طرف  مسائلی چون تکمیل نقب ( تونل) استقلال ، ساخت مشترک نیروگاه "عینی" بر فراز رودخانه زرافشان،  اتصال شبکه های برقی و راههای زمینی دو کشور، انتقال لوله آب از تاجیکستان به ایران و لوله نفت و گاز از ایران به تاجیکستان را بررسی کردند.

در جریان نشست رسمی هیاتهای دو کشور به ریاست دو رئیس جمهور ، امامعلی رحمان ضمن ابراز خرسندی از پیشرفتهای همه جانبه ایران در همه زمینه ها از جمله صنایع صلح آمیز هسته ای با وجود برقراری تحریمهای بین المللی ، این پیشرفتها  را مایه غرور و افتخار تاجیکان دانست.

وی هم چنین از حسن روحانی خواستار افزایش بورسیه های تحصیلی دانشجویان تاجیک برای تحصیل در ایران به ویژه در رشته های فنی و مهندسی گردید.

از مهمترین اقدامات به عمل آمده در جریان دیدارهای دو رئیس جمهور افتتاح فاز دوم نیروگاه برق آبی سنگ توده 2 بود که از طریق ویدئو کنفرانس انجام گرفت.

لازم به ذکر است که این نیروگاه به ظرفیت نهایی تولید 220 مگاوات برق آبی با سرمایه گذاری هر دو طرف ایران و تاجیکستان و بهره گیری از دانش ، فن آوری و تخصص مهندسان و کارشناسان ایرانی ساخته شده و فاز نخست آن  به گنجایش تولید 110 مگاوات برق در سال، در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد با حضور وی و امامعلی رحمان در محل نیروگاه بر فراز رود وخش  در شهریور ماه 1390 به بهره برداری رسیده بود. این نیروگاه علاوه بر این که یکی از نمادهای مهم همکاریهای  دو کشور می باشد ، نقش مهمی را دررفع کمبود نیروی برق تاجیکستان به ویژه در فصل سرما ایفا می نماید.

رئیس جمهور ایران طبق برنامه  قرار است در حاشیه اجلاس شانگهای در شهر دوشنبه دیدارهایی نیز با همتایان خود از جمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و اسلام کریموف رئیس جمهور ازبکستان داشته باشد.

ارسال نظر جدید