اخبار انجمن دوستی

سفر رئیس انجمن دوستی به تاجیکستان


 

رئیس بنیاد گفت‌وگوی تاجیکستان با اشاره به دلایل دعوت «علی اشرف مجتهد شبستری» نخستین سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان گفت: سفرای ایرانی همواره مورد احترام تاجیک‌ها هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در شهر دوشنبه ، علی اشرف مجتهد شبستری اولین سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان به دعوت طرف تاجیکی به دوشنبه سفر کرد.قرار است، وی با حضور در محفلی در دوشنبه از سال‌های ماموریت خود در این کشور سخن بگوید.

در این نشست، شبستری به دعوت بنیاد اجتماعی «گفت‌وگوی تمدن‌ها» که یک سازمان غیر دولتی در تاجیکستان است، از سال‌های ماموریت خود و از جمله در مورد رویدادهای سیاسی و صلح تاجیکستان صحبت می‌کند.

در همین حال، «ابراهیم عثمان‌اف» رئیس بنیاد گفت‌وگوی تمدن‌ها گفت: سفیر سابق ایران فردی شناخته شده و مانند دیگر سفرا مورد احترام تاجیک‌ها بوده و با دعوت این انجمن به تاجیکستان سفر کرده‌ است.

وی افزود: هدف از برگزاری این نشست، دیدار و گفت‌وگو با شخصیت‌هایی که در سال‌های جنگ داخلی در تاجیکستان حضور داشتند و روشن کردن رویداد‌های تاریخ گذشته نه چندان دور این کشور و آشنایی بیشتر با انگیزه‌ها و دلایل جنگ داخلی گذشته است.

عثمان‌اف گفت: سفیر پیشین ایران در تاجیکستان از جمله شخصیت‌هایی است که در روزهای سخت در کنار مردم تاجیک‌ بود و در برگزاری چندین دوره مذاکرات دولت با نمایندگان اتحاد مخالفان نقشی مهم و سهمی چشمگیری داشته است.

علی اشرف مجتهد شبستری 22 سال پیش در پی افتتاح سفارت ایران در تاجیکستان نخستین سفیر کشورمان بود، و طی سال‌های 1992- 1997 در این کشور فعالیت دیپلماتیک انجام داده‌ است.

نهاد گفت‌وگوی تمدن‌ها طی 2 سال اخیر فعال شده‌ است و تاکنون علاوه بر برگزاری نشست و مصاحبه با شخصیت‌های تاجیک، دانشمندان، کارشناسان و دیپلمات‌های سابق از قرقیزستان، روسیه و قزاقستان را نیز دعوت و با تشکیل نشست و مصاحبه، دیدگاه‌های آنان را در مورد مسائل جاری و گذشته تاجیکستان و منطقه بازتاب می‌دهد.

 

سرچشمه خبر: خبرگزاری فارس

 

 

ارسال نظر جدید