اخبار انجمن دوستی

مدیر انجمن دوستی ایران و تاجیکستان خبر داد: راه‌اندازی بنیاد میرسید‌علی همدانی با همکاری ایران و تاجیکستان


 

علی‌اشرف مجتهد شبستری، مدیر انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در همایش «میرسیدعلی همدانی» گفت: قصد داریم بنیاد میرسیدعلی همدانی را با همکاری تاجیک‌ها ایجاد کنیم و دبیرخانه دائمی هم برای کارهای تحقیقاتی فعال باشد.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس،‌ همایش بین‌المللی هفتصدمین سال تولد میر سید علی همدانی، عارف وارسته ایرانی و نیز ثبت نام وی در تقویم مشاهیر 2014 یونسکو، عصر دیروز (شنبه 3 آبان) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدرضا سعیدآبادی، مدیرکل منطقه‌ای یونسکو، آیت‌الله غیاث‌الدین طه محمدی، رئیس بنیاد بوعلی سینا و نماینده ولی فقیه در همدان، علی اشرف مجتهد شبستری، مدیر انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، افتخار حسین عارف، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو،‌ سید حسن طالبیان،‌ معاون سازمان میراث فرهنگی و دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در همدان و علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان در موزه ملی ایران برگزار شد.آیت‌الله طه محمدی با بیان گلایه خود از دعوت نشدن رسمی در این  مراسم با توجه به اینکه خودش پدر این مراسم محسوب می‌شود که به بزرگداشت فرزندش دعوت نشده،‌ گفت: بنده به مناسبت مراسم ترحیم آیت‌الله مهدوی کنی تهران آمدم که شنیدم برنامه برپا شده است و بدینجا آمدم.

وی در ادامه افزود: سال  1383از سوی نظام به خطه همدان رهسپار شدم و همان سال رهبری به همدان آمدند و قرار شد ما خیر مقدم این مراسم را حضورشان بگوییم بنده پیش خود فکر کردم که رهبر ما هم نامشان سید علی است و عارف بزرگ ما هم سید علی همدانی، بنابراین دو بیت شعری درخور ایشان گفتم و تقدیمشان کردم.

جای گله است انسانی که آن اندازه در تاریخ تأثیرگذار بوده، مکتب حقه دوازده امامی داشته، یک عارف کامل است که همه عالم را جلوه جلال خدا می‌داند بنابراین چرا شاهد این همه خشونت در جهان هستیم؟

آیت الله طه محمدی یادآور شد: سال‌ها پیش عده‌ای طلاب خواهر حوزه علمیه کشمیر به همدان آمده بودند شاید باورکردنی نباشد اما اینها آن اندازه به سیدعلی همدانی ارادت داشتند که نام فامیل همه‌شان همدانی با اسامی مطهر حضرت فاطمه (س) بود.

وی با اشاره به شب اول ماه محرم گفت: امشب شب اول محرم است عاشورا امروز در تمام جهان نور افشان است عاشورا یوم الله است، حسینی (ع) که عاشورا را آفرید نیز یوم الله است ، فرزند او میرسیدعلی هم یوم الله است امیدواریم ما در زنده نگه داشتن یاد و خاطره یوم الله‌ها بتوانیم به وظیفه خود عمل کنیم.

 

*کُربن، «علی ثانی» را آغازگر راهی نوین دانست

علی اشرف مجتهد شبستری با اشاره به مظلومیت میرسیدعلی همدانی در ایران گفت: ‌ما در ایران خیلی او را نمی‌شناسیم، ایشان با 17 پشت پدری و 16 پشت مادری نسبشان به امام حسین (ع) می‌رسد و بنابراین بزرگداشت ایشان در این ایام به لحاظ تقویم مذهبی هم بی مناسبت نیست، در برخی روایات هم هست که امام خمینی (ره) هم از اولاد ایشان است برخی این مباحث را در وب‌گاه‌های سیدحسن خمینی و دیگران نوشته است.

او با اشاره به اینکه علی ثانی ، 700 نفر را به کشمیر فرستاد اما ما متأسفانه کارهای تحقیقاتی کمی درباره او انجام داده‌ایم، اظهار داشت: هانری کربن می‌گوید، «همدانی» آغازگر راه نوینی است و فیلسوف می‌تواند خیلی از آثار او استفاده کند. مشخص شده که در همدان 95 دست نوشته او موجود است و در تاجیکستان هم هفته پیش شنیدم که 37 نسخه خطی او آماده انتشار است.

مجتهد شبستری با اشاره به خشونتی که امروزه به نام اسلام و مدعیان منطقه آسیای میانه دربر گرفته، آبستن حوادث زیادی است و شاید یکی از بهترین کارها تبدیل بزرگداشت‌ها به نتیجه گیری و جلسات عملیاتی است، ‌گفت: تنها امر مهم برای سیدعلی همدانی انسانیت بدور از قومیت، مذهب و ... بود.

وی در پایان یادآور شد: قصد داریم بنیاد میرسیدعلی همدانی را با همکاری تاجیک‌ها ایجاد کنیم و دبیرخانه دائمی هم برای کارهای تحقیقاتی فعال باشد.

همچنین در این مراسم مستکین مدیر گروه فرهنگ یونسکو در وصف صفات علی همدانی اشعار و روایاتی بیان کرد و گفت: میرسیدعلی با الهام از فخر‌الدین کبری اذعان می‌کند من هیچ کسی نیستم.

در ادامه قهرمان سلیمانی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طی سخنانی عنوان کرد: در زمانه خشم و خشونت سخن از معماران حلم و سلم و مدارا از سر بی نیازی نیست بلکه عین نیاز است. آنچه ما در زندگی شخصی خود رعایت نمی‌کنیم فراخوان این مرد بزرگ است.

وی یادآور شد: گام‌هایی که درباره شناساندن میرسیدعلی همدانی انجام شده بزرگ نیست حقیقتاً چند سالی که در تاجیکستان بودم کارهای تاجیک‌ها را دیدم اما به دلیل تفاوت خط و تا حدودی زبان ،‌این همت مردانه ایرانیان را نیز می‌طلبد که آثاری ترجمه و منتشر کنند. محیط‌های علمی ما باید بیشتر کار کنند و شیعیان معارف شیعه را بسط دهند چرا که نقش سیدعلی همدانی در قوام بخشی و وحدت بخشی جهان اسلام بسیار مهم است.

 

سرچشمه خبر: خبرگزاری فارس

ارسال نظر جدید