اخبار انجمن دوستی

ثبت جهانی4 شخصيت ايرانی/ تلاش میرسیدعلی همدانی کشمیر را«ایران صغیر »کرد


 

ثبت جهانی4 شخصيت ايرانی/ تلاش میرسیدعلی همدانی کشمیر را«ایران صغیر »کرد

همایش میرسیدعلی همدانی
مدیرکل منطقه‌ای یونسکو در ایران، با اشاره به اينكه كميسيون ملي يونسكو توانست4 شخصيت ايراني را ثبت جهانی کند،گفت: جهاني شدن هميشه با نكات مثبت همراه نيست و همسان‌سازي فرهنگي از جمله نكات منفي آن است. تنوع فرهنگی و تبلیغ تعالیم مشاهیر کشورمان یکی از راه‌های مقابله با نکات منفی جهانی شدن است.

به گزارش خبرگزاری مهر، همايش گراميداشت هفتصدمين سال تولد مير سيد علي همداني، از مشاهير عرفان و ادب فارسي ايران زمين، عصر شنبه سوم آبان، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، در محل موزه‌ ملي ايران برگزار شد.

به مناسبت هفتصدمين سال تولد مير سيد علي همداني، عارف نامدار ايراني و نيز ثبت نام وي در تقويم مشاهير 2014 يونسكو، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با همكاري كميسيون ملي يونسكو در ايران، مؤسسه‌ فرهنگي اكو، سفارت تاجيكستان در تهران، جامعه المصطفي العالميه و مؤسسه‌ نقش جاويد، همايشي را به همين مناسبت برگزار كردند.

اين همايش، با حضور و سخنراني دكتر ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و همچنين جمعي از فرهيختگان و فعالان عرصه‌ي فرهنگي از ايران، پاكستان و تاجيكستان و مديران نهادهاي فرهنگي بين‌المللي همراه بود.

محدرضا سعيدآبادي، مدیرکل منطقه‌ای یونسکو در ایران، در اين همايش مشاهيري چون مير سيد علي همداني را براساس شعري از مولانا، همانند شمعي دانست كه نورشان بيش از دودشان است و هر دو سراي فاني و باقي را روشن مي‌سازند.

وي افزود: يكي از بهترين راه‌ها براي اينكه بتوانيم در حکمرانی جهانی حضوری پرنفوذ داشته باشیم، اهتمام بیشتر به فرهنگ و مشاهیر كشورمان است. براي اين منظور باید بتوانیم اندیشه‌های متعالی بزرگانی همچون میر سید علی همدانی را به جهانيان معرفي كنيم.

مدیرکل منطقه‌ای یونسکو در ایران، با اشاره به اينكه براي توسعه‌ ملي و هم‌افزايي فرهنگي در منطقه براي توسعه منطقه‌اي و بين‌المللي، بايد از مشاهير ايران بهره ببريم، گفت: جهاني شدن هميشه با نكات مثبت همراه نيست و همسان‌سازي فرهنگي از جمله نكات منفي آن است. تنوع فرهنگی و تبلیغ تعالیم مشاهیر کشورمان یکی از راه‌های مقابله با نکات منفی جهانی شدن است.

وي همچنين با بيان اينكه كميسيون ملي يونسكو در ايران توانست با رايزني‌هاي بسيار نام 4 شخصيت ايراني يعني مير سيد علي همداني، نجم‌الدين كبري، عبدالقادر مراغه‌اي و فخرالدين عراقي را ثبت جهاني كند، گفت: تنها برگزاري همايش‌ها كافي نيست و بايد با برگزاري كارگاه‌ها و عملي كردن برآينداينگونه مراسم‌ها بتوانيم تعاليم اين بزرگان را جهاني كنيم.

در ادامه محمدحسن طالبیان، معاون سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، در سخناني گفت: فتوحات ايران توسط شاهان و سرداران انجام نمي‌شد؛ بلكه افرادي چون مير سيد علي همداني، دل‌ها را فتح مي‌كردند و صلح و آرامش را براي مردمان به ارمغان مي‌آوردند.

وي ادامه داد: میر سید علی همدانی كه با لشگر 700 نفره‌ خود كه پيشه‌وران بودند، به كشمير رفت و به آباداني آن پرداخت، به نحوي كه آن منطقه را ايران صغير ناميدند.

همچنين نعمت‌الله امامزاده، سفير جمهوري تاجيكستان در تهران، از علاقه و ارادت هم‌وطنانش به مير سيد علي همداني گفت. وي اظهار كرد: تلاش براي ثبت جهاني نام مير سيد علي همداني، در سال 2012 توسط دولت جمهوري تاجيكستان آغاز شد و جمهوري اسلامي ايران، نخستين كشوري بود كه در اين خصوص فعاليت‌هايي را آغاز كرد و تعداد زيادي از آثار و كتاب‌هاي اين عارف بزرگ در ايران چاپ شد كه در دسترس محققان تاجيكي قرار دارد.

وي با اشاره به حضور مزار مير سيد علي همداني ـ كه مردم تاجيكستان وي را به نام حضرت امير جان مي‌خوانند ـ در كولاب تاجيكستان، اين امر را نشانه‌اي از مراودات تاريخي ايران و تاجيكستان دانست.

نعمت‌الله امامزاده، سفير جمهوري تاجيكستان در تهران همچنين با نمايش پول ملي كشورش به حاضران در همايش، گفت: اين يك اسكناس 10 ساماني، پول رايج كشورم است. عكس مير سيد علي همداني و همچنين تصوير مزار او بر روي اين اسكناس حك شده است. همچنين شعر معروف اين عارف شهير نيز روي آن نقش بسته كه همه را به صلح و دوستي فرامي‌خواند. حضرت امير جان مي‌فرمايد:
هر که ما را یاد کرد ایزد مر او را یار باد  /  هر که ما را خوار کرد از عمر برخوردار باد
هر که اندر راه ما خاری فکند از دشمنی  /  هر گلی از باغ وصلش بشکفد بی خار باد
در دو عالم نیست ما را با کسی گرد و غبار /  هر که ما را رنجه دارد، راحتش بسیار باد

در ادامه افتخار حسين عارف، رييس پاكستاني مؤسسه‌ فرهنگي اكو، در وصف مير سيد علي همداني شعري را قرائت كرد و گفت: مير سيد علي همداني، يك عارف فارسي و محقق برجسته‌ مسلمان است كه در گسترش اسلام، بسيار تأثيرگذار بود و در توسعه‌ زبان فارسي در منطقه نقش مهمي داشت.

وي در پايان ضمن اشاره به برخي خدمات مير سيد علي همداني، از آمادگي مؤسسه‌ي فرهنگي اكو براي انتشار زندگينامه‌ اين عارف شهير ايراني و ساخت فيلم مستند از وي براي ارسال به كتابخانه‌هاي مهم جهان به منظور استفاده‌ دانشمندان از آثار مير سيد علي همداني خبر داد.

همچنين علي‌اشعر مجتهدشبستري، رييس انجمن دوستي ايران و تاجيكستان، با اشاره به زمان مأموريت خود در تاجيكستان در مقام سفير جمهوري اسلامي ايران در اين كشور، گفت: مردم تاجيكستان ارادت بسياري به مير سيد علي همداني دارند، در حاليكه اين شخصيت ارزشمند در ايران به خوبي معرفي نشده است. مير سيد علي همداني هم از طرف پدر و هم از طرف مادر، از نوادگان امام حسين (ع) است و جالب است بدانيد كه امام خميني (ره) هم از نوادگان مير سيد علي همداني است.

وي افزود: سيد حيدر صفوي اردبيلي كه خواهرزاده و داماد مير سيد علي همداني و مشوق او براي حضور در كشمير بود، جد امام خمیني (ره) است و اين موضوع در سايت‌هاي سيد حسن خميني و آيت‌الله پسنديده ـ برادر امام ـ درج شده است.

مجتهدشبستري همچنين با بيان اينكه كارهاي صورت گرفته در باره‌ي مير سيد علي همداني كم بوده است، افزود: يك جمله از هانري كوربن، مي‌تواند عمق كم‌كاري ما را نشان دهد. وي گفته است كه مير سيد علي آغازگر راه نويني است و يك فيلسوف مي‌تواند چشم‌داشت بسياري به آثار او داشته باشد، البته اگر چاپ شوند.

وي ادامه داد: معتقدم كه بايد كار مشتركي با تاجيكستان انجام دهيم. مانند راه‌اندازي بنياد مير سيد علي همداني با دبيرخانه‌ي دائمي كه بتواند كارهاي تحقيقاتي را دنبال كند.

در ادامه آيت‌الله محمدي نماينده‌ ولي فقيه و امام جمعه‌ همدان با حضور در اين همايش گفت: روزهاي اول حضور من در همدان به سبب مأموريتي كه داشتم، با سفر مقام معظم رهبري به اين شهر توأم شد. من براي اينكه دسته‌گلي براي استقبال به ايشان اهدا كنم، شعري از مير سيد علي همداني را انتخاب كردم كه مي‌گويد:
پرسید عزیزی که علی اهل کجایی  /  گفتم به ولایات علی کز همدانم
نی زان همدانم که ندانند علی را  /  من زان همدانم که علی را همه دانم

وي ادامه داد: اين شعر، اوج اتكاي مير سيد علي همداني به مذهب حقه‌ي جعفري است. او عارف كامل است كه عالم را جلوه‌اي از جلوات الهي مي‌داند و از جنگ و خشونت مبراست.

قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آخرين سخنران اين همايش  بود. وي در آغاز سخنان خود با اشاره به اينكه اين مجلس به افتخار يكي از سفيران فرهنگي ايران برگزار شده است، گفت: در زمانه‌اي واقع شده‌ايم كه پر از خشونت و خشم و مرگ است و سخن گفتن از معماران حلم و صبوري و جوانمردي، نه يك برنامه از سر سيري كه از روي نياز ماست.

وي ادامه داد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي هم بنا بر وظيفه‌ ذاتي خود در مديريت فرهنگي بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران، سعي دارد در اين صحنه‌ها حضور مؤثر داشته باشد و برگزاري اين همايش باشكوه در همين راستاست.

سليماني ادامه داد: اقداماتي كه براي معرفي و اشاعه‌ انديشه‌ ميرسيد علي همداني انجام شده است، كم است و فكر نمي‌كنم كه ترجمه و انتشار سي و چند جلد كتاب، بتواند خلأ مطالعاتي درباره‌ انديشه‌ مير سيد علي همداني را پر كند.

وي همچنين در پايان با بيان اينكه مير سيد علي همداني مورد وثوق شيعه و سني است و به همين دليل مي‌تواند قوام‌دهنده‌ وحدت اسلامي باشد، گفت: اين عارف بزرگ همزمان با عصر حافظ، شارح غرل‌هاي حافط بود كه نشان مي‌دهد، مراودات و داد و ستدهاي فرهنگي در آن روزگار قوي‌تر از زمان حال است.

در پايان اين همايش بين‌المللي، لوح تقدير سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به سخنرانان اين همايش و همچنين تعدادي از مسئولان فرهنگي استان همدان و نيز خجسته و كارخانه‌اي، نمايندگان مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي و برخي از مجريان همايش اهدا شد.

ارسال نظر جدید