اخبار انجمن دوستی

برگزاری هفته فرهنگی تاجیکستان


 

 

کمال، کیمیای تبریز و خجند

 

هفته فرهنگی تاجیکستان

 

 

انجمن دوستی ایران و تاجیکستان این افتخار را دارد که در روز 25 آبان (یکشنبه) میزبان هیئتی از فرزانگان تاجیکی از شهر خجند خواهد بود.

متعاقب سفر جناب آقای دکتر روحانی به تاجیکستان، به سفارش آقای رحمان رئیس جمهور آن کشور و به دعوت استاندر محترم آذربایجان شرقی‌، آقای عبدالرحمان قادر اف، حاکم ولایت سغد و معاون اول مجلس عالی‌ تاجیکستان، در رأس هیئتی به ایران سفر خواهند کرد.

تاریخ سفر این هیئت (یکشنبه) 25 آبان ماه است که هیئتی از ولایت سغد ، شامل شهردار خجند و خانم فرزانه خجندی، شاعر سرشناس تاجیکی، به ایران سفر خواهند کرد. این گروه درنظر دارند به مدت یک روز ( از ظهر 25 تا  ظهر 26 آبان) در تهران اقامت کنند، سپس سفری دو روزه به تبریز  خواهند کرد و چهارشنبه ۲۸ آبان به مشهد عزیمت نموده و روز پنجشنبه به دوشنبه مراجعت خواهند کرد.

هیئت در سفرشان به تبریز، ضمن ملاقات و مذاکره با معاون مجلس شورای اسلامی، استاندر آذربایجان شرقیو شهردار کلانشهر تبریز و بازدید از آثار تاریخی فرهنگی،  مقداری از خاک  آرامگاه کمال خجندی، شاعر پارسی‌گوی قرن هشتم هجری، را همراه خود خواهند بُرد تا در شهر خجند آرامگاهی نمادین برای این شاعر گرانقدر بنا کنند.

سفر این هیئت به شهر مشهد با بازدید از آرامگاه فردوسی و زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) انجام خواهد پذیرفت.

 

این اتفاق مهم فرهنگی که موجب انسجام و استحکام ارتباطات فرهنگی دو کشور خواهد بود، با حمایت چندین سازمان دولتی و خصوصی صورت گرفته است

 

برنامه این هیئت به شرح زیر خواهد بود:

 

یکشنبه 25 آبان :

دیدار با آقای دکتر طالبیان (معاون سازمان میراث فرهنگی)

سخنرانی در فرهنگسرای اندیشه (خ. شریعتی نرسیده به پل سیدخندان)

          ساعت 4  6 بعداز ظهر

فهرست برنامه سخنرانی متعاقباً اعلام خواهد شد

دوشنبه 26 آبان:

دیدار با رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی

دیدار با رئیس فدراسیون چوگان و بازدید از مجموعۀ قصر فیروزه

          سفر به تبریز

 

برنامه‌های دیگر به زودی روی سایت اعلام خواهد شد.

روابط‌عمومی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان

 

 

ارسال نظر جدید