اخبار انجمن دوستی

سومین نشست "فرزانگان خجندی " در مشهد برگزار شد ....


با فرزانگان خجند

نشست تبادلات فرهنگی ایران و تاجیکستان با حضور هیئت تاجیکی شامل حاکم ولایت سغد و معاون اول مجلس عالی تاجیکستان، شاعر سرشناس تاجیکی خانم فرزانه خجندی سفیر تاجیکستان در ایران و رئیس هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان برگزار شد.

 

در ادامه برنامه های هفته فرهنگی تاجیکستان و بزرگداشت کمال خجندی که در سه شهر تهران، تبریز و مشهد بر پا شده، چهارشنبه 28 آبان ماه جلسه‏ ای در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی برگزار شد. هیأتی از شهر خجند به همراه آقای شبستری رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان به دعوت میراث فرهنگی خراسان امروز وارد مشهد شدند و پس از جلسه‏ ای که با استاندار خراسان رضوی داشتند در نشست ادبی دانشگاه فردوسی حضور به هم رساندند.

در ابتدای جلسه دکتر یاحقی از اشتراکات فرهنگی ایران و تاجیکستان علی الخصوص خراسان با تاجیکستان سخن گفتند. از ادبا و شعرای بزرگ دو سرزمین؛ بر لزوم تشکیل دفتر انجمن دوستی در مشهد تاکید کردند. آقای سیدی نیز با ذکر مختصری از تاریخ فرارود و سزمین کنونی تاجیکستان به این نکته اشاره کردند که اگر در برهه ای از زمان توران یا فرارود زیر سلطه افراسیاب بوده زمانی نیز چغانیان و سامانیان بر آن حکومت کرده اند و زادگاه و مدفن کسی مثل رودکی است. اگر رودکی و فردوسی از یک ملت اند پس تاجیک و ایرانی هم یکی هستند. این پژوهشگر تاریخ همچنین از روابطی گفت که سابقا در خراسان شناسی با خجند و دانشمندان آن از جمله استاد تورسون زاد وجود داشت و این که طی دو سال همکاری متقابل کتابی هم در معرفی خجند به خط پارسی، توسط آقای تورسون زاد، نوشته شد . آقای حیدری از روزنامه خراسان نیز که به تازگی سفری به تاجیکستان و خجند داشتند مختصری از مشاهدات خود بیان کردند و با اشاره به مطالبی که در مرداد ماه امسال در روزنامه خراسان با عنوان «خجند یادگاری از ایران باستان» به چاپ رسانده بودند به زیباییهای این شهر مانند: مجسمه هایی که از رودکی و تیمور ملک در خیابانهای آن به چشم می خورد و مسجد جامع و بازار پنجشنبه آن صحبت کردند.

 

 

با ورود خانم فرزانه خجندی و آقای شبستری جلسه رنگ ادبی به خود گرفت. آقای شبستری پس از عذرخواهی به علت تاخیر، گزارشی از برنامه‏هایی که در این هفته در بزرگداشت کمال خجندی داشتند ارائه کردند و افتخارآمیزترین آن را برنامه «تربت برداری» از مزار شیخ کمال در تبریز دانستند. پس از آن از قرابت خراسان و تاجیکستان صحبت کردند و ابراز امیدواری کردند که از این دست برنامه های فرهنگی هر چه بیشتر برگزار شود. رئیس انجمن دوستی با معرفی خانم فرزانه خجندی شاعر خوش ذوق تاجیک از ایشان خواستند که جمع را مهمان اشعار زیبای خود کنند. خانم فرزانه نیز با چند شعر زیبا در وصف تاجیکستان و این محفل دوستانه از برگزارکنندگان این نشستها تشکر کرد، همچنین از محبت و لطفی که ایران در روزهای سخت جنگهای داخلی به تاجیکستان داشت یاد کرد و قطعه ای از اولین سروده هایش را خواند،  بیت زیبای:

«من آن خیاط را خواهم که دور چرخ گرداند     زِنو از تکه و پاره، به هم دوزد خراسان را »

از این شعر تشویق و تحسین حضار را برانگیخت. در ادامه استاد باقرزاده با یاد از سفری که نوروز 90 به همراه تنی چند از اهالی فرهنگسرا به شهر دوشنبه داشتند سروده ای را در وصف تاجیکستان خواندند، آقای آرمین نیز شعری در رسای رودکی، آقای افضلی سروده خود با نام اهالی ایران و خانم دکتر مسعودی قطعه ای از ابوالقاسم لاهوتی در وصف دلبر خجندی خواندند.

 

 این دیدار مهم فرهنگی که در انسجام و استحکام ارتباطات فرهنگی میان دو کشور بسیار مؤثر بود

 

 

 

ارسال نظر جدید