اخبار انجمن دوستی

فرهنگستان زبان فارسی میزبان هیئت بلندپایۀ تاجیک


 

 هیئت بلندپایه تاجیکستان  شامل دولتمردان و شاعران تاجیک پیش از عزیمتشان به تبریز با غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار عبدالرحمان قادری، حاکم استان سُغد و معاون اول رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان، نعمت‌الله امام‌زاده، سفیر تام‌الاختیار جمهوری تاجیکستان در ایران، فخرالدین نصرالدین‌اف، مدیر گروه زبان و ادبیات تاجیک دانشکدۀ زبان‌های شرقی دانشگاه دولتی خجند، احمدجان رحمت‌زاد، دبیر مسئول کانون نویسندگان تاجیکستان در سُغد، آقای آذرخش، و خانم فرزانه خجندی، از شاعران بنام تاجیک، حضور داشتند.

 در این دیدار ابتدا علی‌اشرف مجتهد شبستری، رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، ضمن معرفی میهمانان، دربارۀ اهداف این سفر توضیحاتی را ارائه کرد.

غلامعلی حدّادعادل نیز ضمن ابراز خیرمقدم به میهمانان تاجیک، در بخشی از سخنان خود گفت: ما به تاجیکستان به‌عنوان گنجی نویافته نگاه می‌کنیم. پیش از این دستیابی به تاجیکستان محتاج گذر از دیواری آهنین بود. ما شهرهایی مثل خجند را در ادبیات قدیم جست‌وجو می‌کردیم، ولی امروز به خجند می‌رویم و دوستان خجندی به دیدار ما می‌آیند و این‌ها جای خوشبختی دارد.

    وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به فعالیت‌های فرهنگستان و اهمیت زبان فارسی به‌عنوان یکی از ارکان ملی اظهار کرد: فرهنگستان آمادگی دارد در همۀ موضوعات زبان و ادب فارسی همکاری لازم را با تاجیکستان داشته باشد.

    در ادامه عبدالرحمان قادری، حاکم ولایت سُغد، با اظهار خوشحالی از اینکه پشت میزی نشسته است که مرحوم استاد محمدجان شکوری روزگاری در آنجا می‌نشسته است، از حمایت باواسطه و بی‌واسطۀ جمهوری اسلامی ایران تشکر کرد و دربارۀ گسترش انواع همکاری‌های مشترک سخن گفت.

 خانم فرزانه خجندی، شاعر سرشناس تاجیک و آقای آذرخش اشعاری خوانده و در پایان ه تهرانی از اعضای انجمن دوستی،دوبیتی خود در تحسین شهر خجند را برای حاضرین خواند که با استقبال آنان روبرو گردید و موجب شد تا خبرنگار و فیلمبردار شبکه تلویزیونی ولایت سغد که به همراه  هیات تاجیک در جلسه حضور داشتند ، مصاحبه جداگانه ای با وی انجام داده و از او خواستار قرائت دوباره شعر برای پخش تلویزیونی آن جهت همزبانان تاجیک شوند.

 

سرچشمه های  اصلی خبر:

تارنمای فرهنگستان زبان و ادب فارسی

خبرنگار انجمن دوستی ایران و تاجیکستان

ارسال نظر جدید