اخبار انجمن دوستی

مشهد سومین شهر میزبان هیات تاجیکی و همایش " کمال ، کیمیای تبریز و خجند "


ادامه نشست های " کمال, کیمیای تبریز و خجند " در مشهد :

 

 

در ادامه برنامه های هفته فرهنگی تاجیکستان و بزرگداشت کمال خجندی که در سه شهر تهران، تبریز و مشهد بر پا شده، چهارشنبه 28 آبان ماه جلسه‏ای در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی برگزار شد. هیأتی از شهر خجند به همراه آقای شبستری رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان به دعوت میراث فرهنگی خراسان امروز وارد مشهد شدند و پس از جلسه‏ای که با استاندار خراسان رضوی داشتنددر نشست ادبی دانشگاه فردوسی حضور به هم رساندند.

در ابتدا، دکتر یاحقی که مدیریت جلسه را نیز بر عهده گرفته بودند از اشتراکات فرهنگی ایران و تاجیکستان علی الخصوص خراسان با تاجیکستان سخن گفتند. به گفتۀ این عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی قبل از مرز بندیهای سیاسی که سفر زمینی میان شهرهای خراسان بزرگ را دشوار کرده و پروازهای محدود هوایی ارتباط شرق و غرب بسیار راحت بود، همین مشکلات باعث شده سفرهای فرهنگی و گردشگری به تاجیکستان کمرنگ شود اما خوشبختانه تاجیکان ایران و مشهد را فراموش نکرده اند امیدوارم تبادلات فرهنگی میان دو ملت با وجود نهادهایی مانند انجمن دوستی افزایش یابد و بر لزوم تشکیل دفتر انجمن دوستی در مشهد تاکید کردند؛ سپس با برشمردن شعرا و ادبای تاجیکستان از کمال خجندی به عنوان تاجیکترین شاعر کهن یادکردند. آقای سیدی نیز با ذکر مختصری از تاریخ فرارود و سرزمین کنونی تاجیکستان به این نکته اشاره کردند که اگر در برهه ای از زمان توران یا ماوراءالنهر زیر سلطه افراسیاب بوده زمانی نیز چغانیان و سامانیان بر آن حکومت کرده اند و زادگاه و مدفن کسی مثل رودکی است. اگر رودکی و فردوسی از یک ملت اند پس تاجیک و ایرانی هم یکی هستند. این پژوهشگر تاریخ همچنین از روابطی گفت که در خراسان شناسی با خجند و دانشمندان آن از جمله استاد تورسون زاد وجود داشت یاد کرد که حاصل آن کتابی بود در معرفی خجند به خط پارسی. آقای حیدری از روزنامه خراسان نیز که به تازگی سفری به تاجیکستان و خجند داشتند مختصری از مشاهدات خود بیان کردند و با اشاره به مطالبی که در مرداد ماه امسال در روزنامه خراسان با عنوان «خجند یادگاری از ایران باستان» به چاپ رسانده بودند به زیباییهای این شهر مانند: هیکل هایی (مجسمه) که از رودکی و تیمور ملک در خیابانهای آن به چشم می خورد و مسجد جامع و بازار پنجشنبه آن صحبت کردند.

با ورود خانم فرزانه خجندی و آقای شبستری جلسه رنگ ادبی به خود گرفت. آقای شبستری پس از عذرخواهی به علت تاخیر، گزارشی از برنامه‏هایی که در این هفته در بزرگداشت کمال خجندی داشتند ارائه کردند وافتخارآمیزترین آن را برنامه «تربت برداری» از مزار شیخ کمال در تبریز دانستند. پس از آن از قرابت خراسان و تاجیکستان صحبت کردند و ابراز امیدواری کردند که از این دست برنامه های فرهنگی هر چه بیشتر برگزار شود. رئیس انجمن دوستی با معرفی خانم فرزانه خجندی شاعر خوش ذوق تاجیک از ایشان خواستند که جمع را مهمان اشعار زیبای خود کنند. خانم فرزانه نیز با چند شعر زیبا در وصف تاجیکستان و این محفل دوستانه از برگزارکنندگان این نشستها تشکر کرد، همچنین از محبت و لطفی که ایران در روزهای سخت جنگهای داخلی به تاجیکستان داشت یاد کرد و قطعه ای از اولین سروده هایش را خواند،  بیت زیبای «من آن خیاط را خواهم که دور چرخ گرداند زِنو از تکه و پاره، به هم دوزد خراسان را » از این شعر تشویق و تحسین حضار را برانگیخت. در ادامه استاد باقرزاده با یاد از سفری که نوروز 90 به همراه تنی چند از اهالی فرهنگسرای فردوسی به شهر دوشنبه داشتند سروده ای را در وصف تاجیکستان خواندند، آقای آرمین نیز شعری در رسای رودکی، آقای افضلی سروده خود با نام اهالی ایران و خانم دکتر مسعودی قطعه ای از ابوالقاسم لاهوتی در وصف دلبر خجندی خواندند.

مهمانان خجندی ما در خراسان پس از این جلسه راهی آرامگاه حکیم طوس شدند.

 

تهیه شده : شیرین سیدی (مشهد)

مشهد سومین شهر میزبان هیات تاجیکی و همایش " کمال ، کیمیای  تبریز و خجند "

 

مشهد سومین شهر میزبان هیات تاجیکی و همایش " کمال ، کیمیای  تبریز و خجند "

 

 

 

ارسال نظر جدید