اخبار انجمن دوستی

خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان گفت: متاسفانه با توجه به اشتراکات فرهنگی و دینی و زبانی روابط اقتصادی دو کشور ایران و تاجیکستان باید ارتقا یابد.


سرویس: استانها ، تاریخ: ۲۷/آبان/۱۳۹۳ - ۱۸:۴۹ ، شناسه خبر: ۵۶۱۷۳۳
ایران و تاجیکستانرئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان:

روابط اقتصادی ایران و تاجیکستان ارتقا یابد

خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان گفت: متاسفانه با توجه به اشتراکات فرهنگی و دینی و زبانی روابط اقتصادی دو کشور ایران و تاجیکستان باید ارتقا یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، علی اشرف مجتهدشبستری ظهر امروز در نشست هم اندیشی اعضای اتاق بازرگان تبریز با هیئت تجاری تاجیکستان با تاکید بر اینکه شهر خجند شهری در حال گسترش و رو به شکوفایی است و هرچقدر بخواهید در آنجا سرمایه گذاری کنید باز هم جای دارد، اظهار کرد: ولایت خجند ولایت فرهنگی است و همانندی بسیاری با تبریز دارد و به خاطر همین شباهت ها بود که کمال خجندی تبریز را برای آرامش ابدی برگزیده است.

وی با بیان اینکه، تبریز اولین و تنها مکان در دنیاست که می‌تواند ادعا کند 400 شاعر در این خاک مدفون بوده و جزو استثنائات تمدنی است، ادامه داد: در ان سوی خجند و سمرقند و بخارا نیز از تمدن بالایی برخوردار است و مرکز شعرا و ادبا بوده است و این اشتراکات فرهنگی می‌تواند زمینه‌ساز ارتباطات و همکاری‌های گسترده بین تبریز و خجند باشد.

شبستری با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در دیدار با آقای امامعلی رحمانف رئیس جمهور تاجیکستان در سال 76 مبنی بر اینکه همزبانی دو کشور به معنای خویشاوندی نزدیک دو طرف است، افزود: و این امر  نشان دهنده ارتباطات نزدیک دو کشور با یکدیگر هستند.

سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در جمهوری تاجیکستان،  افزود: متاسفانه با توجه به اشتراکات فرهنگی و دینی و زبانی روابط اقتصادی در شان دو کشور نیست.

شبستری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تولیدات و صادرات تبریز از طرفی دیگر به تاجیکستان می‌رسد، این دیدار می‌تواند راهگشایی برای ارتباط مستیقیم تاجران و بازرگانان تبریزی با ولایت سغد باشد تا بتوانیم محصولات و تولیدات استان را به طور مستقیم به تاجیکستان صادر کنیم.

انتهای پیام/ج

 

ارسال نظر جدید