اخبار انجمن دوستی

بی بی سی : انتقال مشتی از خاک آرامگاه غزلسرای تاجیک مدفون در ایران به تاجیکستان


به گزارش بی بی سی :

 

انتقال مشتی از خاک آرامگاه غزلسرای تاجیک مدفون در ایران به تاجیکستان

  • 20 نوامبر 2014 - 29 آبان 1393
  •  
  •  اظهارنظر
هیاتی از مقامات و فرهنگیان استان سغد تاجیکستان در ایرانهیاتی از مقامات و فرهنگیان استان سغد تاجیکستان در ایران

هیاتی از مقامات و فرهنگیان استان سغد تاجیکستان در جریان سفری به ایران پاره‌ای از تربت (خاک آرامگاه) کمال خجندی را از شهر تبریز به خجند، زادگاه این شاعر غزل‌سرای قرن ۱۳ میلادی، انتقال داده‌اند.

این هیات شامل عبدالرحمان قادری، استاندار سغد و رجب بّای احمدزاده، شهردار خجند، بوده و فرزانه خجندی، شاعر سرشناس، با همسرش آذرخش نیز آنها را همراهی می‌کردند.

در جریان سفر مقامات و فرهنگیان تاجیک به ایران همایشهایی ادبی با شرکت نمایندگان دولت و مؤسسات علمی و پژوهشی ایران در شهرهای تهران، تبریز و مشهد برگزار شده و انجمن دوستی ایران و تاجیکستان یک شعبه خود را در شهر تبریز افتتاح کرده است.

یک مسئول این انجمن گفت که مردم و مقامات شهر تبریز از هیات تاجیکستانی در آن شهر استقبال کرده و خواستار توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی بین این دو کشور شده‌اند.

وی گفت: "خانم فرزانه و مقامات سغدی با برگزاری مراسمی چند مشت از تربت کمال‌الدین اسماعیل خجندی برداشتند و در یک صندوقچه چوبی با خود بردند. قرار است در شهر خجند مجتمعی با عنوان باغ کمال خجندی تأسیس داده شود که تربت خواجه کمال در آن جا نگهداری خواهد شد."

در این سفر عبدالرحمان قادری، استاندار سغد، با سعید شبستری، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی ایران ملاقات کرده و طرفین خواستار گسترش روابط فرهنگی و تجاری این دو استان تاجیکستان و ایران شده‌اند.

از جمله، آقای شبستری گفته است که "وجود مقبره کمال‌الدین خجندی در تبریز نشان‌دهنده علایق مشترَک مردم تبریز و خجند است و این علایق باید بیشتر شود."

خبرگزاری "آریا" در ایران می‌نویسد که آقای شبستری با اشاره‌ به ظرفیتهای استان آذربایجان شرقی در زمینه‌هایی همچون صنایع ماشین سازی، فولاد، پتروشیمی، قطعه‌سازی و تولید مواد غذایی، گفته که این ظرفیتها می‌تواند مبنایی برای سرمایه‌گذاریهای مشترَک و مبادلات تجاری و تبادل دانش فنی بین دو کشور باشد.

به نوشته این خبرگزاری، معاون استاندار آذربایجان شرقی همچنین از آمادگی این استان برای برقراری خط پروازی بین تبریز و یکی از شهرهای تاجیکستان خبر داده است. وی گفته است که دانشگاههای تبریز نیز آماده پذیرش دانشجویان تاجیک هستند.

عبدالرحمان قادری، استاندار سغد و معاون رئیس مجلس علیای پارلمان تاجیکستان، نیز گفته است: "تبریز و خجند تشابهات تاریخی و فرهنگی بسیاری دارند و همکاری و ارتباط این دو به توسعه هرچه بیشتر روابط ایران و تاجیکستان منجر می‌شود."

آقای قادری نیز خواستار برقراری پرواز بین دوشنبه و تبریز یا خجند و تبریز و تبادل دانشجو و توسعه توریسم سلامت بین دو کشور شده است. استاندار سغد در این سفر با صادق نجفی، شهردار تبریز، نیز ملاقاتی انجام داده و بر همین موضوع تأکید کرده است.

آقای قادری گفته که ایجاد خطوط هوایی خجند و تبریز خواسته مهم ساکنان دو شهر بوده و در کنار تأثیرات فرهنگی به توسعه صنعت گردشگری نیز کمک خواهد کرد.

آقای نجفی به نوبه خود ابراز داشته است که برگزاری هفته‌های فرهنگی، فعال‌سازی تورهای گردشگری و اجرای مناسبات ورزشی از جمله اقداماتی است که می‌تواند به گسترش روابط فرهنگی و تجاری بین تبریز و خجند کمک کند.

عبدالرحمان قادری همچنین خواهان مشارکت هنرمندان و معماران ایرانی در طراحی و اجرای یک مجتمَع فرهنگی به نام "باغ کمال" در شهر خجند شده که قرار است در هفت هکتار زمین بنیاد شود. در این باغ مقبره‌ای نمادین برای کمال خجندی نیز ساخته می‌شود.

منابع استانداری سغد می‌گویند که خاک آرامگاه شیخ کمال را امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در مراسم بین‌المللی نوروز ۱۳۹۴ (۲۰۱۵)، که در شهر خجند برگزار خواهد شد، در حضور مهمانان خارجی در این مقبره نمادین خواهد گذاشت.

اعضای هیات فرهنگی استان سغد تاجیکستان در این سفر با مسئولان فرهنگستان زبان و ادب پارسی ایران نیز ملاقات کرده‌اند. مسئولان این فرهنگستان آمادگی خود را برای همکاری در همه زمینه‌ها با جانب تاجیکستان ابراز داشته‌اند.

سفر هیاتی از مقامات و فرهنگیان سغد به ایران در چارچوب هفته فرهنگی تاجیکستان و بزرگداشت کمال خجندی در شهرهای تهران و تبریز و مشهد صورت گرفته است.

لینک خبر:

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2014/11/141120_ea_kamal_khojandi_graveyard

 

 

 

 

ارسال نظر جدید