اخبار انجمن دوستی

نشست انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در مشهد...


 

 

 نشست انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در مشهد

 

اولین نشست انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در مشهد، عصر روز پنجشنبه هشتم آبان ماه 1393 در ساختمان فرهنگسرای فردوسی برگزار شد. ساعت حدود 5:30، در جمعی حدوداً 50 نفره، دکتر یاحقی به عنوان رئیس جلسه رسمیت آن را اعلام کردند. مدیر فرهنگسرای فردوسی با اشاره به قرابت تاجیکان با خراسان و مشهد از لزوم وجود مرکزی برای ارتباط بیشتر با این دوستان همزبان سخن گفت. ایشان با معرفی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان که چندیست به همت جناب آقای شبستری و دوستانشان در تهران شروع به کار کرده و فعالیتهای درخشانی در پیوند بیشتر این دو ملت داشته از جمله: اقدام ارزشمند ارسال 20هزار نسخه کتاب فارسی به تاجیکستان و برگزاری چندین همایش موفق؛ اظهار امیدواری کردند که پس از تبریز، فرهنگسرای فردوسی در مشهد به عنوان دومین نماینده این انجمن در شهرستانها به زودی فعالیت خود را آغاز کند.

 

آقای سیدی پژوهشگر تاریخ با اشاره به نقشه خراسان بزرگ و ماوراءالنهر از جابجایی مرزهای ایران و توران در طی تاریخ یاد کردند. به گفتۀ ایشان تمدن و فرهنگ اقوام ساکن ماوراء جیحون (یا همان آمودریا) و یادگارهای باقیمانده در کشور تاجیکستان نمایانگر تمدن ایرانی در این سرزمین است. ولایاتی مانند حصار و سغد و پنجکنت و مقبره بزرگانی همچون رودکی و میرسیدعلی همدانی و یعقوب چرخی مؤید این ادعاست.

سخنران بعدی از تاجیکان حاضر در جمع بود. دکتر سید زاده سالهاست که مقیم مشهد شده‏اند ایشان از تاریخ معاصر تاجیکستان و روند شکل گیری این کشور و مرزبندی آن صحبت کردند. رنجی که این قوم متحمل شد تا زبان و فرهنگ پارسی خود را حفظ کند و دین و سنتش را در شوروی کمونیستی نگاه دارد، به گفتۀ این کارمند رادیو تاجیک، عشق به ادبیات و شعر فارسی بود که تاجیکان را در آن روزهای سخت متّحد و سرپا نگاه داشت با اینکه مهمترین شهرهای تاجیکان یعنی سمرقند و بخارا را از آنها گرفتند و به استالین آباد (دوشنبه کنونی) کوچانیدند سرانجام 23 سال قبل رسماً کشور تاجیکستان را تأسیس کردند.

 

در ادامه نشست آقای دکتر حدادی  شعر زیبای خود را در قرابت برادران ایرانی و تاجیک خواندند که مورد استقبال جمع واقع شد.

 

آقای لباف رئیس سازمان میراث فرهنگی خراسان نیز با اشاره به سفالهای یافت شده در دو کشور ایران و تاجیکستان گفتند حتی اگر بخواهیم فقط به شواهد باستانشناسی تکیه کنیم باز باید ازعان کنیم که این دو کشور صاحب یک تمدن و تاریخ هستند.

از اصحاب رسانه آقایان فرزادی رئیس رادیو تاجیک و حیدری معاون سردبیر روزنامه خراسان نیز هر کدام به نوبه خود از اشتراکات فرهنگی دو کشور و کارهایی که می‏توان در بهبود روابط فی ما بین صورت گیرد سخن گفتند.

 

دکتر یاحقی در جمع بندی پایانی جلسه با اشاره به کارهایی که فرهنگسرای فردوسی در راستای اهداف انجمن دوستی انجام داده مانند چاپ گزارش مربوط به پیوند کلیه تاجیکان در مشهد و مشکلات آنها که توسط خانمها محمدی و سیدی تهیه شده بود و همچنین میزبانی از شاعر برجسته تاجیک خانم گلرخسار داشت از دوستان خواستند همراهی خود را با این انجمن چه مستقیما از طریق تهران و چه در مشهد گسترش دهند. 

 

برگرفته از سایت : موسسه فرهنگی فرهنگسرای فردوسی 

http://www.fch-ngo.com/select-news.aspx?id=-166

ارسال نظر جدید