اخبار انجمن دوستی

خانه ختایی تبریز؛ شعبه انجمن دوستی ایران و تاجیکستان


خانه ختایی تبریز؛ شعبه انجمن دوستی ایران و تاجیکستان

 

نصر نیوز: خانه تاریخی ختایی در کوچه صدر تبریز از جمله خانه های تاریخی این کلانشهر به شمار می رود که قرار است فردا طی مراسمی شعبه انجمن دوستی ایران و تاجیکستان شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر نیوز، این آئین که عصر فردا با حضور استاندار آذربایجان شرقی برگزار می شود به منظور تعمیق روابط با تاجیکستان و زمینه سازی برای افزایش تبادلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی صورت می گیرد.

گزارش نصر نیوز حاکی است، انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با توجه به سوابق و پیشینه تاریخی و فرهنگی و ضرورت زمینه ایجاد دوستی و الفت بین ملت ها و علاقه مندی به روابط دوستانه و ارتباط متناسب، منطقی ، متعارف و مطلوب میان دو کشور ایران و تاجیکستان در جهت ایجاد، تداوم و ماندگاری این نوع روابط دوستانه و بهره مندی از آثار حیات بخش صلح و دوستی تشکیل گردیده است.

انجمن دوستی ایران و تاجیکستان یک موسسه غیردولتی ، غیر انتفاعی، غیر سیاسی و عام المنفعه است که ضمن رعایکامل قوانین جمهوری اسلامی ایران طبق اساینامه فعالیت می کند.

از جمله اهداف این انجمن، تحکیم و گسترش روابط دوستانه و برادری بین مردم دو کشور، پیشبرد اهداف مشترک دو کشور در زمینه های فرهنگی، علمی، فنی، ادبی ، هنری اقتصادی و اجتماعی ذکر شده است.

بر اساس اساسنامه انجمن دوستی ایران و تاجیکستان ارکان این انجمن بر دو قشک ساختار رکن شامل: مجمع عمومی، هیئت مدیره و بازرس. ساختار غیر رکن شامل: هیئت موسس و کمیته ها است.

آقایان ناصر عاشوری، بهمن محمدیاری، کیانوش دقیقی، علی عسکری و غلام عباس سیاحی اعضای هیئت موسس انجمن دوستی ایران تاجیکستان به شمار می روند و از 27 آذر سال گذشته آقایان دکترعلی اشرف مجتهد شبستری به عنوان رییس هیات مدیره، رضوان علیجانی به عنوان عضو ،  دکتر کیانوش دقیقی به عنوان خزانه دار انجمن مرتضی ندایی ؛ نایب رییس هیات مدیره، دکتر عبدالرضا بهادری فرد، و خانم مهناز مقدسی (عضو علی البدل ) به عنوان اعضای جدید هیئت مدیره جدید انجمن دوستی ایران و تاجیکستان فعالیت می کنند.

شعبه این انجمن در حاشیه برگزاری نشست تبادلات فرهنگی ایران و تاجیکستان با حضور هیئت تاجیکی که قرار است فردا دیداری با اعضای اتاق بازرگانی تبریز نیز داشته باشند در خانه تاریخی ختایی تبریز افتتاح می شود.

این هیئت ضمن بازدید از تبریز، مقداری از خاک  آرامگاه کمال خجندی، شاعر پارسی‌گوی قرن هشتم هجری، را همراه خود خواهند بُرد تا در شهر خجند آرامگاهی نمادین برای این شاعر گرانقدر بنا کنند.

این گزارش می افزاید، خانه ختایی مربوط به اوائل دوره صفوی -اواخر دوره قاجار است و در تبریز، خیابان ارتش جنوبی، کوچه صدر، بن بست ختایی‌ها واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۴۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ارسال نظر جدید