اخبار انجمن دوستی

هيات تاجيكي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي؛


  چاپ        ارسال به دوست

هيات تاجيكي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي؛

براي بردن مشتي از خاك كمال خجندي به ايران آمده ايم

هيأتي از مسئولان استان سغد و شهر خجند تاجيكستان ضمن حضور در ضيافت شام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي  ابراز داشتند كه براي بردن مشتي از خاك كمال خجندي به ايران آمده ايم.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلا‌ع‌رساني سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي، هيأتي از مسئولان استان سغد و شهر خجند تاجيكستان، به همراه تعدادي از فرهيختگان اين كشور به دعوت استاندار آذربايجان شرقي و با همكاري وابسته فرهنگي كشورمان در خجند، در ايران به سر مي‌برند، شامگاه يكشنبه 25 آبان در ضيافت شام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي شركت كردند.

نعمت الله امامزاده سفير تاجيكستان در تهران، عبدالرحمان قادري استاندار سغد و معاون اول رييس مجلس عالي جمهوري تاجيكستان، رجب باي احمدزاده شهردار خجند، فرزانه خجندي شاعر و مشاور فرهنگي استاندار سغد، احمد جان رحمت زاد مسئول شعبه‌ سغد اتحاديه‌ نويسندگان تاجيكستان، نسرالدين اوف فخرالدين مدير گروه زبان و ادبيات تاجيك دانشگده‌ زبان‌هاي شرق دانشگاه دولتي خجند، زيا بايف مقصود رييس اتاق بازرگاني استان سغد و جليلاوا  معاون رييس اداره‌ تلويزيون و راديوي استان سغد، اعضاي هيأت تاجيكستاني بودند كه در ضيافت شام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شركت كردند.

قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين ضيافت، خطاب به ميهمانان تاجيكي، گفت: در جغرافياي تاريخي كشورها، هيچ جغرافيايي در 200 سال گذشته به اندازه‌ جغرافياي زبان فارسي در معرض تغيير نبوده است.

وي با بيان اينكه ظهور تاجيكستان، به مانند ققنوسي بود كه از زير خاكستر سربرآورد، افزود: دوستداران زبان فارسي بعد از ظهور تاجيكستان، با ملتي مواجه شدند كه هويت خود را در زبان فارسي جست‌وجو مي‌كرد. كشور تاجيكستان براي ايرانيان و فارسي‌زبانان، يك تولد دوباره در عرصه‌ فرهنگ است.

سليماني همچنين با اشاره به تصميم اين هيات براي بردن مشتي از خاك مزار كمال خجندي در تبريز به خجند، اين اتفاق را در تاريخ بي‌سابقه دانست و در ادامه اظهار كرد: ما هزاران سال گفت‌وگوي فرهنگي داشته‌ايم و اميدوارم كه اين رفت‌وآمدها، دريچه‌ تازه‌اي به روي حوزه‌ فرهنگي ايران بگشايد.

وي افزود: روزي كمال از خجند رخت سفر مي‌بندد و در تبريز، رحل اقامت مي‌افكند و اين شهر را وطن خود خود حس مي‌كند. اميدواريم كه دوباره اين تعامل و روح يگانگي فرهنگي در جغرافياي فرهنگي ايران حاكم شود و شاهد كمال‌هايي باشيم كه از ايران به تاجيكستان و از تاجيكستان به ايران، بروند.

رايزن فرهنگي پيشين ايران در تاجيكستان، با بيان اينكه از پيوستگي فارسي‌زبانان استقبال كرده و آن را گامي براي يكي شدن مي‌انگاريم، گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي مسئول فعاليت هاي فرهنگي بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور است. اميدواريم كه نمايندگي‌هاي فرهنگي ما در شهرهاي خجند و دوشنبه در تاجيكستان، همچنان براي گسترش ارتباط فرهنگي بين دو كشور فعاليت هاي مؤثري داشته باشند.

سليماني در پايان سخنان خود اظهار داشت: از آرزوهاي ما، افتتاح نمايندگي فرهنگي تاجيكستان در ايران است. اميد آن را آن را داريم، همچنانكه ايران در فضاي فرهنگي تاجيكستان فعاليت مي‌كند، تاجيك‌ها هم در ايران فعاليت‌هاي فرهنگي داشته باشند.

عبدالرحمان قادري، استاندار سغد، ديگر سخنران اين ضيافت، بود. وي در سخنان كوتاهي با بيان اينكه مي‌خواهيم فرهنگ گذشته‌ي خود را زنده كنيم، افزود: تاجيك‌ها و ايراني‌ها، سال‌ها در يك خاك زندگي كرده و داراي يك فرهنگ بوده‌اند. بنابراين بايد آن سابقه‌ي فرهنگي را هميشه مدنظر قرار دهيم.

وي اشاره‌اي به هنرهاي فراوش شده در تاجيكستان كرد و گفت: با زمامداري شوروي سابق، هنر قاليبافي در تاجيكستان فراموش شد؛ اما هنوز در ايران اين هنر ديده مي‌شود. وقتي كه براي نخستين بار به شيراز سفر كردم، قالي‌هايي با نقش و نگار نزديك به نقشه‌هاي تاجيكي ديدم. در آن لحظه از اينكه هنر تاجيكي در جايي از ايران زنده بود، خوشحال شدم.

معاون اول رييس مجلس عالي تاجيكستان ادامه داد: تلاش‌هايي هم‌اكنون براي احياي اين هنرها انجام مي‌دهيم؛ مانند آموزش قاليبافي كه 3 تن از بانوان هنرمند ايراني به زنان خجندي مي‌دهند. ما با هنر زنان ايراني توانستيم هم قاليبافي ايراني را بياموزيم و با هنر نياكان خود آشنا شويم و هم اينكه هنري كه پيش از اين داشتيم را احيا كنيم.

عبدالرحمان قادري در پايان سخنان خود گفت: در جمع ما فرزانه خجندي، نواده‌ي كمال خجندي و شاعر نامي تاجيكستان هم حضور دارد. ما قصد داريم تا مشتي از خاك كمال در تبريز را به شهرمان ببريم كه اين اقدام ما، احترام به فرهنگ و ميراث مشترك ماست.

بنا بر اعلام اين خبر، در ضيافت شام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، علاه بر هيأت تاجيكستاني، محمد جواد ابوالقاسمي معاون بين‌الملل و تعدادي از مديران‌كل و كارشناسان منطقه‌اي اين سازمان، مهدي محقق ، مجتهدشبستري رييس انجمن دوستي ايران و تاجيكستان، علي اصغر شعردوست سفير سابق ايران در تاجيكستان و جمعي از چهره‌هاي فرهيخته و فرهنگي كشورمان حضور داشتند.

انتهاي پيام/

 

 


١٠:٤٧ - 1393/08/26    /    شماره : ٦٢١٢٧٩    /    تعداد نمایش : ٢٠٣

 

 

 

 

لينك خبر:

http://www.icro.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=261&pageid=32423&newsview=621279

ارسال نظر جدید