اخبار انجمن دوستی

حضور هيات مديره انجمن دوستي ايران تاجيكستان در نشست انجمن فرهنگی مهرگان


 

 حضور هيات مديره انجمن دوستي ايران و تاجيكستان در  نشست انجمن فرهنگی مهرگان

 

 

تهران ـ چهارشنبه 5 آذرماه 1393

 

روز چهارشنبه 5 آذرماه 1393 یکصد و سی و نهمین نشست انجمن مهرگان تشکیل شد. در این نشست، که به دعوت يكي از ياران قديمي هر دو انجمن جناب آقاي عليخانی، صورت گرفته بود، برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن دوستی ايران و تاجیکستان و انجمن مهرگان حضور داشتند.

مدیر جلسه آقای شمس خلخالی با خوش‌آمدگویی و خواندن غزلی رسميت نشست را اعلام کردند . نخستین سخنران نشست آقای هژیر تهرانی، عضو انجمن دوستی ایران و تاجیکستان بود که به معرفی کتاب دو نویسندۀ آلمانی دربارۀ اشکانیان به نام «‌اشکانیان، ابرقدرت فراموش شده» ( Die Parther , Die vergessene Grossmacht‌ ) پرداخت و ویژگی‌های کتاب را مطرح کرد و اظهار امیدواری کرد که بتوانند در آينده‌اي نزديك این اثر ارزنده در بارۀ اشکانیان را فارسی برگرداند .

سپس بانو توران شهریاری به مناسبت روز 19 آذر، روز جهانی حقوق بشر، با اشاره به کورش بزرگ و نخستین منشور حقوق بشر از سوی ایرانیان، سروده‌ای را به حاضران پیشکش کرد.

آقای علی‌محمد آقاعلیخانی، در ادامه، با اشاره به ایران به عنوان خاستگاه فلسفه ، ضمن سخنانی، سروده‌ای را با نام «بازگشت به خويشتن» با مطلع زير در این باره خواند:

اهل ايرانم

خرده ناني دارم  ،  دلم از شادي پر  ، چشم‌هايم پر رنگ  وروانم دلشاد

اهل ايرانم

پيشه‌ام دانايي است

گاه گاهي سبدي ، همه انديشه‌ي ناب

...

  

آقای فرشاد فرشیدراد، سپس مطالبی در مورد هنر ایرانی ایراد کرد و به گستردگی ارتباط تنگاتنگ فن معماری ایرانی با نجوم سخن راند.

بانو هما ارژنگی نیز سرودۀ بلندی در بارۀ «خلیج همیشه فارس»  برای حاضران خواند.

سپس آقای عليجانی عضو هيئت مديرۀ انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، ضمن معرفی فعالیت‌های انجمن از ابتداي بنيان‌گذاري (سال 1386) تاكنون، از جمله نشست‌های فرهنگی و برگزاری هفته فرهنگی، مهم‌ترين برنامۀ جاري انجمن را جمع آوري و ارسال كتاب به کتابخانۀ ملی تاجیکستان در شهر دوشنبه، با عنوان «طرح اهداي 20 هزار جلد كتاب به تاجيكستان» اعلام نمود و اظهار امیدورای کرد که همه باشندگان در جلسه از این طرح حمایت کنند.

آقای دکتر شبستری، رئیس هیئت مدیرۀ انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و نخستین سفیر ایران در آن کشور، در سخنان خودضمن اشاره به هم ریشه بودن و یگانگی ایرانیان و تاجیکان از لحاظ نژادی، تاریخی‌ فرهنگی‌ زبانی و دینی، مسولیت امروز ایران در قبال تاجیکستان در شرایطی که مردم آن کشور بدنبال بازگشت به هویت خویشتن می‌‌باشند را یادآوری کرد و از همه علاقمندان به دیار باستانی تاجیکستان درخواست نمود که در حد توان خود به یاری برادران و خواهران خود در آن کشور بشتابند .وی به فعالیت اخیر انجمن با عنوان هفته فرهنگی، و تلاش‌های انجمن در برگزاری باشکوهتر آن اشاره نمود و گفت که هیئتی از جمله حاکم ولایت سغد (به مرکزیت شهر خجند/ خورکند) و خانم فرزانه خجندی در این سفر حضور داشتند که به قصد بردن (به قول خودشان) «مشتی یا کفی» از خاک آرام‌گاه کمال خجندی، شاعرنامدار، از تبریز به خجند آمده بودند . وی در این سخنان از اهمیت این ارتباط فرهنگی بین دو کشور و بازخورد آن در سه شهر تهران، تبریز، و مشهد صحبت کرد.

در ادامۀ سخنرانی‌ها، آقای محسن محمودی (آزادقلم) یکی از شعرهای مجموعه‌ای که به تازگی و پس از کوشش‌های فراوان، ‌مجوز نشر یافته بود، تقدیم باشندگان کرد. آقای مهندس محمدتقی حرآبادی ، پس از خواندن چند کاریکلماتور از جمله «اگر يك جو از عقلت كم كني همه گندم‌هاي بهشت را مي‌تواني بخوري»، ‌سروده‌ای دربارۀ ایران بزرگ خواند.

در این نشست بانو کریمی در قالب امثال و حکم فارسی ، شرح کوتاهی از یکی از داستان‌های کلیله و دمنه را مطرح کرد.

آقای حسین قنواتی ضمن معرفی دو مجموعه از اشعار خود، را که منتشر شده بود، و قطعه‌ای از آن را  خواند.

در این بخش از برنامه ، آقای ناصر نهجوی دو سرود میهنی همراه با موزیک اجرا کرد. آن‌گاه بانو گیتی پورفاضل، شعری از مجموعه‌ی اشعار خود تقدیم حاضران کردند و سپس آقای دکتر محمدعلی سجادیه ، ضمن ارج‌گذاری به کار دکتر معین، در بارۀ چند واژۀ اصیل فارسی که در فرهنگ معین بدون توجه و دقت کافی به اشتباه «عربی»‌ عنوان شده است، سخن گفت.

در پایان نشست آقای دكتر هوشنگ طالع، ضمن سپاس‌گزاری از تلاش‌های انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، رئیس انجمن و  نیز دست‌اندرکان این انجمن، پیشنهاد کرد به‌جای نام «دوستی» از واژۀ «وحدت» ‌برای انجمن ایران و تاجیکستان استفاده کنیم و افزود که براي نزديكي بيش از پيش از آنجا كه هم‌اکنون حدود 300 هزار صندلی كه در آموزش عالی خالی است ، هرگاه 30 هزار از این صندلی‌ها به هم‌میهنان تاجیکستانی و نیز هم‌زبانان افغانستانی و نیز بخشی به دیگر هم‌میهنان جدا افتاده در قفقاز، میان رودان و نیز هم‌میهنان کرد و بحرین و هم‌چنین دیگر مناطق جداافتاده اختصاص یابد، کار بزرگی در راه نزدیکی و وحدت برداشته شده است. آقاي دكتر طالع خطاب به رئيس انجمن دوستي گفت آنچه از امكانات حداقلي كه در انجمن مهرگان داريم همواره در خدمت شماست براي اهداف و برنامه هايي كه براي توسعه و تعميق روابط ايران و تاجيكستان داريد.

 

در پايان نشست گروهی از حاضران سوالاتی را از دكتر شبستري مطرح کردند و براي توسعه روابط فرهنگي و همكاري در برنامه هاي انجمن دوستي ايران و تاجيكستان اعلام آمادگي كردند.

 

گزارش تصويري:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر جدید