اخبار انجمن دوستی

دفتر خدمات مطبوعاتی رئیس ولایت سغد : عبدالرحمن قادری فرهنگسرای اندیشه تهران سخنرانی نمود.


 

دفتر خدمات مطبوعاتی رئیس ولایت سغد ، سفر عبدالرحمن قادری رئیس ولایت مذکور و معاون پارلمان جمهوری تاجیکستان به ایران از جمله سخنرانی وی در فرهنگسرای اندیشه تهران درباره کمال خجندی را بازتاب داده است.

تارنمای دفتر خدمات مطبوعاتی رئیس ولایت سغد که اخبار مربوطه را به خط سیریلیک  نشر می کند چنین آورده  که مراسم بزرگداشت کمال خجندی با عنوان " کمال کیمیای تبریز و خجند " در فرهنگسرای اندیشه شهر تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و عبدالرحمن قادری در این مراسم به سخنرانی پرداخت.

قادری در سخنان خود با ابراز سپاس از مهمان نوازی ایرانیان اظهار داشت که با رهبری ریاست محترم جمهوری تاجیکستان جناب امامعلی رحمان همه ساله برنامه های فرهنگی برای بزرگداشت چهره های بزرگ فرهنگی در سطح بین المللی دائر می شود.

وی همچنین گفت : ولایت سغد و مرکز آن یعنی شهر خجند بسیار زیباست و مادام که سروری ( ریاست) این ولایت بر عهده  ماست  ، زیباسازی آن و زنده نگه داشتن نام شخصیتهای بزرگ از جمله کمال خجندی را با رهبری سرور دولت ( پرزیدنت رحمان) وظیفه خود می دانیم.

قادری هم چنین در جمع اهالی فرهنگ ایران از بزرگداشت جهانی شهر خجند در سال 2020 توسط سازمان یونسکو خبر داد و گفت که ما با زبان و فرهنگ مشنرک ، جانبدار ( طرفدار ) گسترش رابطه های دوجانبه هستیم.

در این مراسم نعمت الله امامزاده سفیر تاجیکستان در ایران اظهار امیدواری کرد که نشست برای آشنایی اهل فرهنگ و ادب دو کشور دوست مساعدت نماید.

فرزانه خجندی شاعر ممتاز تاجیک نیز که در این مراسم شرکت داشت ،سخنرانی خود را با شعری از کمال خجندی آغاز بخشید و در ادامه گفت : اسم آثار شیخ کمال خجندی را قندِ بسته می گذاریم . آثار کمال مانند خوان  ملاحت است که همواره از آن بهره برده ایم.

در این مراسم هم چنین دکتر شبستری رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان ، پروفسور فخرالدین نصرالدین اف ، احمدجان رحمتزاد ، دکتر اصغر دادبه استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران ، دکتر داوود امینی ، دکتر مهدی محقق  و دیگران سخن گفتند.

خاطرنشان می سازیم که روز 16 نوامبر با رهبری رئیس ولایت هیئتی از ولایت سغد برای شرکت در همایش " کمال- کیمیای تبریز و خجند " به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده بود .همایش مذکور در شهرهای تبریز و مشهد نیز ادامه یافت.

                                                                                         

تهرانی

خبرنگار انجمن دوستی ایران و تاجیکستان   

ارسال نظر جدید