اخبار انجمن دوستی

حضور اعضاي انجمن در مراسم رونمایی از آلبوم جدید دولتمند خالف با نام " دوشنبه ، کربلا "


 

حضور اعضاي انجمن در مراسم رونمایی از آلبوم جدید دولتمند خالف با نام " دوشنبه ، کربلا "

 

 

 

روز یکشنبه 16 آذر 1393 مراسم رونمایی از آلبوم جدید دولتمند خالف خواننده شهیر تاجیک  با نام " دوشنبه ، کربلا "در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران انجام شد.

مراسم با قرائت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد. نخستین سخنران ، علیرضا قزوه شاعر و رایزن پیشین فرهنگی ایران در تاجیکستان بود که ضمن تشکر از حضور حاضرین در جلسه ، صدای دولتمند خالف را " صدای پهلوانی توصیف نمود"  و به تشریح سنت کربلاخوانی در تاجیکستان و پیشکسوتانی همچون آدینه هاشم  پرداخت. وی اظهار داشت که در سفر سال پیش به تاجیکستان از استاد دولتمند خواسته که یک آلبوم مستقل درباره کربلا بخواند که دستمایه ضبط این آلبوم گردید.

سپس علی اشرف مجتهد شبستری نخستین سفیر ایران در تاجیکستان و رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با تشکر از رئیس سازمان هنری فرهنگی شهرداری تهران و دست اندر کاران تهیه این آلبوم به توضیح درباره ریشه های عرفانی و دینی نیرومند مردم تاجیک حتی در زمان سیستم کمونیستی شوروی پرداخت که تاکنون ادامه یافته و دستمایه خلق آثاری چون آلوم جدید دولمند خالف گردیده است. آقای شبستری هم چنین نقل کرد که در سمرقند زمان شوروی علیرغم تمام نظارتها و سخت گیریهای حکومت شوروی ، عزاداری عاشورا به طور مخفی در زیر زمینها توسط مردم شهر و عاشقان اباعبدالله الحسین ( ع) انجام می شده است. رئیس رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان همچنین درباره احترام ویژه مردم تاجیک به اهل بیت علیهم السلام اظهار داشت که با وجود اینکه اکثریت مردم تاجیک دارای مذهب حنفی هستند با این در صورت به دنیا آمدن فرزند دوقلوی پسر ،نام آنها را حسن و حسین و در صورت به دنیا آمدن دوقلوی دختر ، نام آنها را فاطمه و زهرا می گذارند.

او هم چنین خواستار توجه و همکاری بیشتر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در زمینه ارتقای همکاریهای فرهنگی دو کشور همزبان شد.

سپس شاه منصور شاه میرزا نماینده تاجیکستان در موسسه اکو هم با تشکر از انتشار این اثر ماندنی عنوان نمود که حکومت جمهوری تاجیکستان تلاش داشته تا همزمان نسبت به پیشبرد اهداف و اقدامات فرهنگی دینی و ملی اقدام نماید. وی ضمن یادآوری احترام ویژه تاجیکان به اهل بیت علیهم السلام اظهار داشت که برای مثال رنگین کمان نزد مردم این کشور به نام کمان حسن و حسین شهرت دارد.

پس از آن آقای نوربخش رئیس خانه موسیقی به نزدیکیها و شباهتهای موسیقی دو کشور ایران و تاجیکستان اشاره کرد که باعث لذت بردن ایرانیان از موسیقی دولتمند خالف میشود.

آنگاه آقای جاوید در سخنان خود نخست به این نکته اشاره نمود که نام آلبوم توسط آقای شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اتخاب شده است.وی آنگاه به شباهتهای موسیقی دو کشور در بانگها ، سربانگها ، نعت خوانی و مواردی دیگر همچون موسیقی مقامی و فلک اشاره کرد .او خاطر نشان ساخت که جوره بیک نظراف موسیقیدان تاجیک نیز یک سمفونی با نام کربلا تهیه کرده که امید می رود در آینده به علاقمندان ارائه شود.

سرانجام حجت الاسلام مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با تمجید از طهارت و زلالی مردم تاجیک از استاد دولتمند خالف برای زحماتش در تهیه آلبوم جدید سپاسگزاری کرد. وی ضمن اشاره به زمینه های فراوان برای همکاری مشترک فرهنگی بین ایران و تاجیکستان و علاقمندی مردم تاجیک به فراگیری هنرهایی چون خط نستعلیق که در زمان شوروی به دلیل تغییر خط تاجیکان از فارسی به لاتین صدمه فراوانی در آن کشور دیده ،برای همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در زمینه های فرهنگی در تاجیکستان اعلام آمادگی کرد.

پس از پایان جلسه آقای دکتر شبستری رئیس انجمن دوستی و آقایان علیجانی عضو هیئت مدیره و تهرانی از اعضای انجمن ضمن حضور در اتاق رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نسبت به چگونگی افزایش همکاریهای فرهنگی بین دو کشور و چگونگی افزایش حمایتهای سازمان هنری به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در اين مراسم باشكوه علاوه بر دكتر مجتهد شبستري؛ آقاي رضوان عليجاني عضو هيات مديره انجمن دوستي و آقاي هژير تهراني عضو و خبرنگار انجمن حضور داشتند.

 

تهرانی

خبرنگار انجمن دوستی ایران و تاجیکستان

 

ارسال نظر جدید