اخبار انجمن دوستی

امضای تفاهمنامه فرهنگی ايران و تاجيكستان


بسم الله الرحمن الرحیم

امضای تفاهمنامه فرهنگی ايران و تاجيكستان 

 

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، علي جنتي، در اين ديدار آموزش، حفظ و حراست از زبان و خط فارسي را در کشور تاجیکستان از جمله ضروریات مشترك دو كشور خواند و گفت: به نظر می رسد برای حراست از این مقوله، کودکان را بايستي از همان ابتدای سال تحصیلي، با این خط آشنا كنيم تا نسل جدید بتوانند از بسیاری کتاب‌ها و آثاری که به زبان فارسی و خط نیاکان ما مي‌باشد، بهره ببرند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: از دیر زمان بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان علایق عمیقی وجود داشته و پیوندهای مختلف زبانی، دینی و فرهنگی بسياري میان دو ملت  وجود دارد.

وي با اشاره به استقلال كشور تاجیکستان گفت: بین ایران و تاجیکستان قرارداد همکاری‌های فرهنگی امضاء شده و بر اين اساس نيز هر 3 سال یکبار برنامه‌های مبادلات فرهنگی بین دو کشور نیز امضا می‌شود.

وي  گفت: این تفاهمنامه به مدت سه سال و تا سال 1397 منعقد شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه گفت: با اين سند همكاري كه در زمینه‌های برگزاري هفته فیلم، نمایشگاه‌های مختلف فرهنگی، هفته‌های فرهنگی، مشارکت در جشنواره‌های هنري، همکاری‌های علمی و تاریخی و... مي باشد،بتوانيم شاهد اتفاقات خوبي باشيم.

جنتی همچنين همکاری‌هاي مشترك نمایشی، موسیقی و هنرهای تجسمی را از دیگر بخش‌های مطرح شده در تفاهم‌نامه مذكور ياد كرد و افزود: هر چند تبلیغ دین اسلام از سرزمین حجاز و عربستان آغاز شد، اما اين سرمايه گرانسنگ در همين حوزه باقي نماند و به بسیاری از کشورها از جمله لیبی، مصر، سوریه، لبنان، شمال آفریقا، تونس، الجزایر، مغرب و ... گسترش پيدا كرد.

وي ادامه داد: همزمان با گسترش اسلام به كشورهاي مختلف ، زبان بسیاری ازاین کشورها به عربی تغییر یافت،  ولی با ورود این دین به ایران؛ مردم ما هرچند آن را پذیرفتند ولی در حفظ و حراست از زبان فارسي تلاش کردند.

جنتی با اشاره به رخنه واژه‌های غیرفارسی در زبان فارسي گفت: فرهنگستان زبان فارسی در ایران سعی می‌کند برای این واژه‌ها معادل فارسی جایگزین کند و تلاش می‌شود در مطبوعات نیزبردرست نویسی زبان فارسی تاکید شود.

وی افزود: مردم کشور ایران به دلیل همزبانی با کشور تاجیکستان از هر نوع همکاری فرهنگی و هنری استقبال می‌کنند و با هنرهای این کشور از جمله موسیقی، تئاتر و... این کشور آشنایی دارند.

جنتی با اشاره به شورای ارزشیابی هنرمندان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در این شورا آثار هنرمندان کشورمان در حوزه های مختلف از جمله خوشنویسی، نویسندگی و... بررسی و به آنها درجه هنری در رده های یک تا سه تعلق می گیرد که این اقدام در گسترش هنر بسیار موثر است.

وی با اشاره به موسیقی برجسته کشور تاجیکستان گفت: دو کشور در زمینه های موسیقی نیز می توانند همکاری های خوبی داشته باشند و اهالی موسیقی تاجیکستان با حضور در جشنواره های موسیقی ایران می توانند در معرفی موسیقی خود اقدام کنند.

 

گفتني است پيش از سفر به جمهوري اسلامي ايران،فغاني سفیر و محمدحسين صنعتي رایزن فرهنگی كشورمان،با شمس‌الدين اروم بیك‌زاده وزير فرهنگ تاجيكستان در زمينه تفاهنامه همكاري مشترك دو كشور ديدار و گفتگو كردند.

 


٠٧:٣٦ - چهارشنبه ١٢ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ٦٢٢٠٤٥    /    تعداد نمایش : ٣١

 

لینک خبر : 

http://dushanbe.icro.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=185&pageid=11675&newsview=622045

 

ارسال نظر جدید