اخبار انجمن دوستی

داروی ایرانی انتخاب اول تاجیکان


داروی ایرانی انتخاب اول تاجیکان

به گزارش انجمن دوستي ايران و تاجستان به نقل از ایرنا - داروهای انسانی، حیوانی و گیاهی تولید ایران با توجه به کیفیت و قیمت، انتخاب اول مردم تاجیکستان است.

 

به گزارش انجمن دوستي ايران و تاجستان به نقل از ایرنا ، بخش عمده داروهای مصرفی تاجیکستان از حدود 700 شرکت داروساز خارجی از 20 کشور وارد و در تاجیکستان عرضه می شود. کشورهای روسیه ،چین، ترکیه و هندوستان بیشترین سهم را در بازار داروی تاجیکستان دارند.


10شرکت ایرانی هم اکنون در زمینه واردات و توزیع داروهای ایرانی، تجهیزات پزشکی، خدمات دارویی، گیاهان دارویی، خدمات درمانی و دامپزشکی، سموم آفات نباتی و همچنین تولید فراورده های دارویی و جمع آوری، فرآوری و فروش گیاهان دارویی در تاجیکستان فعالیت دارند و بیش از یک هزار قلم داروی ایرانی شامل داروهای انسانی، دامی و گیاهی عرضه می کنند.

هرچند روند عرضه داروهای ایرانی در تاجیکستان سابقه ای طولانی دارد اما بر اساس توافقنامه همکاری میان وزارت بهداشت ایران و تاجیکستان که در سال 2008 به امضاء رسیده است این روند رشد یافته و به دنبال آن برای احداث کارخانه مشترک داروسازی و ساخت تجهیزات پزشکی توسط صنایع داروسازی ایران و تاسیس چهار کلینیک خصوصی و شرکت واردات تجهیزات ،میان بخش خصوصی ایران و مسئولان تاجیکستان توافق و پروتکل امضاء شده است.

داروهای انسانی بیشتر از طریق داروخانه های درمانگاه هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، درمانگاه کمیته امداد امام خمینی(ره) و بیمارستان ایرانی ابن سینا در اختیار بیماران قرار می گیرد.

'نصیبه قربان آوا' که در درمانگاه هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در انتظار دریافت داروهای خود بود با تشکر از مسئولان ایران برای راه اندازی این درمانگاه و بیمارستان ابن سینا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ،اظهار داشت: من داروهای ایرانی را باورداشته و فکر می کنم این داروها علاوه بر کیفیت و قیمت مناسب خاصیت دیگری هم دارند که در بهبودی من بیشتر نقش دارند و آن اینکه این داروها استحصال یک کشور اسلامی بوده و به اذن خداوند شفای بیماران در آن است.

'بختیار قابل اف' یکی دیگر از مشتریان این درمانگاه ، با ابراز تاسف از اینکه داروهای ایرانی در داروخانه های تاجیکستان پیدا نمی شوند، گفت :برای من قیمت دارو مهم نیست من برای معالجه بیماریم داروهای تولیدی چند کشور را تجربه کرده ام اما هیچکدام مثل داروهای ایرانی مفید نبوده است. من حتی بعضی از داروهای ایرانی را که در تاجیکستان یافت نمی شود سفارش می دهم تا از ایران برایم بیاورند.

'مولوده رحمان اوا ' با ابراز رضایت از خدمات درمانی هلال احمر ایران و برخورد بسیار مناسب مسئولین درمانگاه هلال احمر، اطمینان از داروهای ایرانی و قیمت مناسب آنها را عامل مراجعه جهت تهیه داروهای ایرانی دانست.

این بانوی تاجیک گفت که فرزندش را در ماه پایانی سال 2014 با هماهنگی و مساعدت هلال احمر برای درمان به ایران برده و از خدمات پزشکی ایران ابراز رضایت می کرد .

'دلاور ذاکراف' نیز که در تاجیکستان به فروش سموم آفات نباتی و داروهای دامی مشغول است ،به استقبال خوب تاجیکان از سموم آفات نباتی ایرانی اشاره کرد و افزود: مدتی است داروهایی از چین به عنوان داروی ایرانی وارد و توزیع شده است که ضرر زیادی به برخی از کشاورزان از جمله خربزه کاران وارد کرده است .

این فروشنده اظهار داشت :حتی محصولات دیگر کشورها که برای ایران تولید شده و به تاجیکستان می رسد با اقبال بیشتری مواجه گردیده و فروش بیشتری دارد.

یکی از ایرانیان فعال در زمینه دارو در تاجیکستان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: هرچند بخش عمده تبلیغات رسانه های تاجیکستان تبلیغ دارو است اما داروهای ایرانی بدون هیچ تبلیغی بازار خود را دارند تا جائیکه متاسفانه برخی فرصت طلبان با وارد کردن داروهای بی کیفیت و بسته بندی آن به عنوان داروی ایرانی به اعتماد و باور مشتریان داروهای ایرانی لطمه وارد می سازند.

همکاری های درمانی موجود میان ایران و تاجیکستان گسترده بوده و با توجه به تمایل تاجیکان در بهره مندی و استفاده از توان پزشکی و دارویی متخصصان و پزشکان کشورمان در درمان بیماری ها ،تعدادی از مسافران پروازهای بین ایران و تاجیکستان را بیماران تشکیل می دهند و علاوه بر آن کیفیت و کمیت خدمات درمانی درمانگاه جمعیت هلال احمر و همچنین بیمارستان «ابوعلی سینا» که توسط ایران در تاجیکستان راه اندازی شده است، بسیار مطلوب است و جزو بهترین های درمانی و پزشکی تاجیکستان بوده و در بعضی بخشها نیز پیشتاز است.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات و بهترین کادر پزشکی و درمانی و بکارگیری متخصصین بومی و در صورت نیاز دعوت از متخصصین پروازی از ایران در زمینه ارائه خدمات درمانی به تاجیکان، افغان ها و ایرانیان مقیم این کشور فعال است.

نمایندگی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در سال 1376 شمسی و نخستین مرکز درمانی و تخصصی هلال احمر ایران در سال 1391 به صورت رسمی افتتاح شده است و مجهز به کلینک های داخلی، زنان و زایمان،ارتوپدی، دندانپزشکی،اطفال، اورژانس، رادیولوژی ، سونوگرافی ، تزریقات و پانسمان ،داروخانه وآزمایشگاه می باشد.

این مرکز علاوه بر خدمات درمانگاهی و آمادگی برای خدمت رسانی در شرایط بحرانی، ماهانه با تمامی امکانات پزشکی و کادر درمانی به مناطق محروم تاجیکستان سرکشی و به صورت رایگان بیماران را مداوا می کند.

با عنایت به مشکلات اقتصادی و وجود خانوارهای پرجمعیت و فقیر در تاجیکستان و با توجه به اشتراکات فرهنگی و دینی، دفتر کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز در کشور تاجیکستان ازسال 1373همزمان با سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، در شهر دوشنبه افتتاح و با دایرکردن مطب و بکارگیری دو نفر پزشک و عقد قرارداد با بزرگترین بیمارستان دوشنبه ، یک پزشک عمومی و یک پزشک متخصص، اقدام به تأمین لوازم پزشکی، دارو، معاینه و معالجه مددجویان کرده است.

بیمارستان ایرانی ابن سینا در تاجیکستان نیز بیمارستانی تخصصی به مساحت شش هزار متر مربع است که در سال 2010 افتتاح شده است. این بیمارستان خصوصی که توسط چند پزشک ایرانی راه اندازی شده، در زمینه جراحی های قلب باز، پیوند کلیه و مجاری ادرار و دیگر جراحی های تخصصی فعال است، اورژانس، ICU، پلی کلینیک تخصصی قلب، پلی کلینیک تخصصی اورولوژی از مهمترین بخشهای بیمارستان ابن سینا به شمار می روند و در نظر است تا در آینده ای نزدیک کلینیک جراحی پلاستیک و کلینیک چشم پزشکی نیز راه اندازی شود.

هزینه دارو و درمان در این بیمارستان در مقایسه با سایر بیمارستانهای این کشور و با توجه به تجهیزات و خدماتی که به بیماران ارائه می دهد بسیار پایین است ضمن اینکه قشر مرفه و مسوولان مملکتی تاجیکستان نیز ترجیح می دهند با توجه به سطح خدمات و داروهای این بیمارستان روند درمان خود و خانواده خود را در این مرکز پی بگیرند که بیانگر اعتماد به تیم پزشکی و داروهای ایرانی این بیمارستان است.

آساق * 1 * 312*1579

ارسال نظر جدید