اخبار انجمن دوستی

نتایج نهایی انتخابات مجلس تاجیکستان


 

به گزارش خبرگزاریهای تاجیکستان از جمله آزادگان و خاور  رییس کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان اعلام کرد: بر اساس شمارش آرا، حزب حاکم خلق دموکراتیک با کسب 65.2 در صد آرا بیشترین کرسی های مجلس را از آن خود کرده وحزب کشاورزی نیز با 11.8 در صد در رتبه دوم قرار گرفته است لذا این دو حزب به عنوان تشکیل دهندگان اصلی صحنه پارلمان آن کشور محسوب میشوند..

همان گونه که قبلا نیز به آگاهی رسید ،،رییس کمیسیون انتخابات تاجیکستان با بیان اینکه احزاب اصلاحات اقتصادی و سوسیالیست تاجیکستان در رده های بعدی قرار دارند، تصریح کرد: بیش از 87 درصد از جمعیت حدود 4میلیون و 400 هزار نفری تاجیکستان واجد شرایط رای دادن در انتخابات شرکت کرده اند .

در این انتخابات حزب نهضت اسلامی و همچنین احزاب کمونیست، دموکرات و سوسیال دموکرات با کسب کمتر از پنج در صد آرا از حضور در پارلمان محروم شدند.

این در حالی است که محی الدین کبیری، رئیس حزب نهضت اسلامی اعلام کرده بود که اگر تقلبی صورت نگیرد، حزبش با حداقل 5 نماینده و یک فراکسیون وارد پارلمان می شود.

هم چنین شادی شبدالف رویس حزب کمونیست تاجیکستان از نتایج اعلام شده ابراز شگفتی کرد و گفت برایش باور این نکته سخت است که حزبی به قدمت حزب کمونیست این قدر کم رای بیاورد اما حزبی چون کشاورزی که نوبنیاد است بتواند این تعداد کرسی را تصاحب کند.

انتخابات پارلمانی تاجیکستان روز اول ماه مارس با حضور بیش از 80 در صد مردم این کشور برگزار شد.

 

تهرانی

خبرنگار انجمن دوستی ایران و تاجیکستان

منبع: واحد مرکزی خبر

ارسال نظر جدید