اخبار انجمن دوستی

حضور انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در همایش «ایران، نام ،مردم، سرزمین» درمرکزدایره المعارف بزرگ اسلام


 

 

رئیس ، دبیر و برخی از اعضای انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در نخستین کنفرانس ملیت ، تاریخ و فرهنگ ایران با موضوع " ایران : نام ، مردم ، سرزمین " که زیر نظر معاونت رییس جمهوری اسلامی ایران در امور اقلیتهای قومی و مذهبی در روز یکشنبه 17 اسفند 1393 در محل دائره المعارف بزرگ اسلامی در تهران برگزار گردید ، شرکت کردند.

پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران ،  سیدکاظم موسوی بجنوردی رئیس دائره المعارف بزرگ اسلامی ضمن خوش آمد گویی به حضار به قدمت و اصالت نام ایران در پاسخ به گروه ها و کسانی که در نام ایران تشکیک می کنند گفت: در جواب آنها وصیت بهرام چوبین را ذکر می کنم که وقتی در بستر مرگ قرار می گیرد به خواهرش گردیه می گوید: «مرا در دخمه در خاک ایران کنید». با اینکه بهرام چوبین در بستر مرگ قرار دارد در آخرین لحظات نیز به فکر ایران است. این پاسخی است به همۀ کسانی که علیه ایران سخن می گویند

وی افزود امیدوارم این سلسله همایشها پاسخی باشد به تمام کسانی که علیه ایران و نام ایران سخن می گویند . موسوی بجنوردی همچنین افزود که در آینده چهار همایش دیگر در مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی برگزار می شود که حاصل این همایشها به صورت کتاب منتشر خواهد شد.

آنگاه حجه الاسلام علی یونسی معاون رئیس جمهور امور اقلیتهای قومی و مذهبی به مسائل مهمی چون به دنیا آمدن ایران به عنوان یک ابرقدرت جهانی از ابتدای تاریخ آن ، لزوم برپایی اتحادیه ایران بزرگ ورای مرزهای مصنوعی سیاسی آن و پیوند تاریخی ایران و عراق و نفوذ طبیعی ایران در فلات ایران سخنانی ایراد کرد.

سپس استادان و صاحب نظران برجسته ای چون ژاله آموزگار ،فتح الله مجتبایی ،صادق سجادی ، جلال خالقی مطلق ، عنایت الله فاتحی نژاد ، اصغر دادبه ، روزبه زرین کوب ،محمود جعفری دهقی ، احمد آرین نیا ، سید جواد طباطبایی و صفر عبدالله ( از تاجیکستان ) به زوایای مختلف فرهنگ ، تاریخ و تمدن ایران پرداختند.

رئوس مباحث اصلی مطرح شده در این کنفرانس از این قرار بود:

نام و مردم ایران در فارسی باستان و متون غیر ایرانی

ایران و ایرانیان در متون تاریخی بعد از اسلام

ایران در متون فارسی

ایران در متون کهن عربی

مرزهای ایران تا ساسانیان

مرزهای ایران از ساسانیان تا اسلام

مرزهای ایران از اسلام تا صفویه

نقش تحولات جهانی در تغییرات مرزی ایران

پهنه ایران از صفویه تا دوره معاصر

 

از نکات جالب توجه کنفرانس استقبال گسترده حاضرین از صفرعبدالله پروفسور تاجیک و رئیس بخش ایران شناسی  دانشگاه آبلای خان آلماآتی قزاقستان و مدیر نشریه ایران نامه به زبان روسی بود.

صفر عبدالله ضمن احترام برانگیز بودن و بزرگی نام ایران اظهار نمود که دشمنان نام ایران به بزرگی این نام رشک می برند اما این نام برای همه ما ایرانی تباران غرورانگیز و قابل احترام است چرا که ایران در برابر هیچ قدرتی تعظیم نکرده است.

 

 

 

تهرانی

خبرنگار انجمن دوستی ایران و تاجیکستان

ارسال نظر جدید