از ترجمه کتاب «دا» به خط سیریلیک که روایتی در مورد دفاع مقدس است و چهار کتاب تازه نشر دیگر رایزنی فرهنگی ایران در پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تاجیکستان رونمایی شد.

 

به گزارش ایرنا، در این مراسم که مسوولان فرهنگی ایران و تاجیکستان حضور داشتند «علیرضا قزوه» رئیس مرکز آفرینش‏های حوزۀ هنری سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به ویژگی های کتاب «دا» و رکوردی که این کتاب در شمارگان و ترجمه به دیگر زبان ها شکسته است ابراز امیدواری کرد که برگردان سیریلیک این کتاب هم مورد توجه خوانندگان تاجیک قرار گرفته و نیاز به تجدید چاپ پیدا کند.
«حجت الله فغانی» سفیر ایران در تاجیکستان نیز با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی در دین اسلام و سیره رسول گرامی اسلام (ص) اظهار امیدواری کرد که با همکاری طرفین اقدامات شایسته ای در زمینه نشر کتاب صورت گیرد.
«شمس الدین اروم بیک زاده» وزیر فرهنگ تاجیکستان نیز ابراز امیدواری کرد که کشورش با بهره گیری از تجارب و قابلیت های ایران در عرصه نشر کتاب و برگزاری نمایشگاه های کتاب بتواند فعالیت های موثرتری در زمینه نشر کتاب و کتاب خوانی داشته باشد.
کتاب «دا» روایت خاطرات سیده زهرا حسینی است که در مورد جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و به اهتمام سیده اعظم حسینی نگاشته شده و در انتشارات سوره به چاپ رسیده است. 
'دا' در زبان کردی به معنی 'مادر' است و زهرا حسینی که خود یکی از کردهای پهله زرین آباد استان ایلام است با انتخاب این عنوان سعی کرده به موضوع مقاومت مادران ایرانی در طول جنگ ایران و عراق بپردازد.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، این کتاب مهم ترین و تأثیرگذارترین کتاب در زمینهٔ خاطره نگاری جنگ تحمیلی هشت سالهٔ محسوب می شود. این کتاب توسط استاد دانشگاه ملی تاجیکستان 'سیف الله ملاجان' به خط سیریلیک برگردان شده است.
«شطرنج با ماشین قیامت' نوشته «حبیب احمدزاده» ، «200 بیت منتخب از دیوان پروین اعتصامی» ، «مولانا یعقوب چرخی» و «حکایت های آکنده از حیات» دیگر کتابهایی رونمایی شده است که به دست دل افروز قربانی و مجید اسدی به خط سیریلیک برگردان شده است.
پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب دوشنبه با حضور 79 ناشر از تاجیکستان و 9 کشور دیگر از جمله ایران، انگلیس، امریکا و افغانستان در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان از روز گذشته (شنبه) برپا شده است. 
آساق*312**1663**1392