اخبار انجمن دوستی / كتاب / مقالات و نشريات

کتاب هاب رایزنی فرهنگی ایران در نمایشگاه کتاب دوشنبه رونمایی شد


 

تهران-ایرنا- کتاب‏های تازه منتشر شده رایزنی فرهنگی ایران در تاجیکستان، با حضور وزیر فرهنگ این کشور در پنجمین نمایشگاه بین‏المللی کتاب دوشنبه رونمایی شد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، آیین رونمایی از کتاب‏های تازه منتشره رایزنی فرهنگی در تاجیکستان با حضور شمس‏الدین آروم بیگ‏زاده وزیر فرهنگ تاجیکستان، حجت‏الله فغانی سفیر و ابراهیم خدایار رایزن فرهنگی ایران در این کشور و ناشران حاضر در نمایشگاه و دوستداران کتاب برگزار شد.
در این آیین که 5 کتاب جدید از کتاب‏های تازه منتشر شده سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در تاجیکستان رونمایی شد، سخنرانان نشست با تأکید بر یگانگی فرهنگی ایران و تاجیکستان، تاریخ، فرهنگ و ادب مشترک این دو کشور را مرجعی مهم برای یگانگی دو ملت دانستند.
بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات، این نمایشگاه در محل اپرا بالت شهر دوشنبه با شرکت ناشرانی از کشور‏های ایران، ترکیه، آذربایجان، آمریکا، انگلیس، افغانستان، بلاروس، فرانسه و چین و ناشرانی از تاجیکستان گشایش یافت.
سفارت و رایزنی فرهنگی ایران شعبه شهر دوشنبه انتشارات بین‏المللی الهدی (وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی)، انتشارات نوروز (وابسته به انتشارات الهدی)، مؤسسه نمایشگاه‏های فرهنگی ایران و انتشارات سوره مهر، ناشران ایرانی شرکت کننده در این نمایشگاه هستند.

** نمایشگاه ساختن پل های محبت در دانشگاه بمبئی
با همکاری خانه فرهنگ ایران در بمبئی، دانشکده ویلسون دانشگاه بمبئی، کاسمیک هارت گالری و مؤسسه چشتی، نمایشگاه و جشنواره خوشنویسی و عکس ایران به نام ساختن پل های محبت در این دانشکده برپا شد.
این نمایشگاه که با حضور پرفسور دشمخ رییس دانشگاه بمبئی و زارع بی عیب نماینده فرهنگی ایران در بمبئی هند افتتاح شد، آثاری از اساتید برجسته خوشنویسی و عکس هایی ایران در معرض دید عموم قرار گرفت.
در حاشیه برپایی این نمایشگاه، رییس دانشگاه بمبئی در سخنانی اظهار کرد: ایران دارای فرهنگ و هنر بسیار غنی است و آثار ایرانیان در رشته های مختلف هنری و فرهنگی زبانزد است.
مسئول خانه فرهنگ ایران در بمبئی با تأکید به تداوم برگزاری نمایشگاه هایی از این دست گفت: آمادگی داریم تا با آثاری از هنرمندان ایرانی، نمایشگاه های مختلفی را در سطح شهر بزرگ بمبئی برگزار کنیم.
وی افزود: در این نمایشگاه آثار خوشنویسی نستعلیق از احادیث و روایات ائمه اطهار (ع) و اشعار بزرگان ادب پارسی به رشته تحریر درآمده است که این آثار را هنرمندان برجسته ایران انجام داده اند.
بر اساس این گزارش، همراه نمایشگاه خوشنویسی، نمایشگاه عکس از مناطق مختلف کشورمان و نیز بعضی از اقوام ایرانی نیز به نمایش درآمد و در آن عکس هایی از بناهای تاریخی و مناظر ایران با موضوع های طبیعت، سفر و اقوام، از عکاسان ایرانی و خارجی در معرض دید مخاطبان قرار گرفت.

** برگزاری دوره دانش افزایی اصول و مبانی اسلام فکری در زیمبابوه
رایزنی فرهنگی ایران در زیمبابوه دوره دانش افزایی اصول و مبانی اسلام فکری را با همکاری مؤسسه بین المللی مطالعات اسلامی (از مراکز تخصصی حوزه علمیه قم) در شهر حراره برگزار کرد.
آیین افتتاحیه اولین دوره آموزشی اصول و مبانی اسلام در محل کالج فاطمه زهرا (س) و با حضور بیش از 40 تن از شیعیان، اهل سنت همسو و چند مسیحی از شهرهای حراره، موتاره، کوئه کوئه، شوروگوئه، اموروی و بیندورا زیمبابوه برگزار شد.
محسن شجاع خانی رایزن فرهنگی ایران در زیمبابوه، اسماعیل دعا رییس شورای عالی امور مسلمانان در زیمبابوه، حجت الاسلام طالبی دارابی امام جمعه و جماعت موقت مسجد آل محمد (ص) حراره و همچنین حجت الاسلام شاکری روحانی اعزامی از سوی مؤسسه بین المللی مطالعات اسلامی برای برگزاری دوره، سخنرانان این مراسم بودند.
همچنین در آیین اختتامیه رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی تأکید کرد که شرکت کنندگان در دوره، دانش فراگرفته خود را با نزدیکان خود به اشتراک بگذارند تا آنان نیز از آن بهره مند و تشویق شوند تا در دوره های مشابهی که در آینده برگزار خواهد شد شرکت فعال داشته باشند.
حجت الاسلام طالبی دارابی امام جمعه و جماعت موقت مسجد آل محمد (ص) حراره نیز گفت: افراد زیادی در قاره آفریقا به ویژه در بخش جنوبی آن دسترسی به منابع اصیل و قابل اعتماد در مورد اسلام ناب محمدی (ص) و تشیع و روش زندگی اسلامی ندارند و برگزاری چنین دوره هایی می تواند سهم بسزایی در رفع این کاستی داشته باشد.
همچنین شیخ عبدالله ماکوینجا در سخنان خود مؤسسه بین المللی مطالعات اسلامی قم و رایزنی فرهنگی ایران برای فراهم آوردن امکان برگزاری دوره دانش افزایی، چشم انداز رایزنی فرهنگی ایران در زیمبابوه برای خوداتکایی آموزشی، اجتماعی و حتی اقتصادی مسلمانان و به ویژه شیعیان و پیروان اهل بیت (ع) زیمبابوه را ستود.
پس از آن حجت الاسلام شاکری روحانی اعزامی از سوی مؤسسه بین المللی مطالعات اسلامی برای برگزاری این دوره دانش افزایی، اسامی نفرات برتر دوره را قرائت کرد و طی آن دانش پذیرانی که در امتحان آخر دوره رتبه های برتر را کسب کرده بودند، با اهدای جوایز تقدیر شد و گواهی شرکت در دوره به 36 نفر از دانش پذیرانی که موفق به گذراندن دوره و کسب نمره قبولی در امتحان شده بودند، ارایه شد.
این دوره از 26 مرداد تا 14 شهریور در محل کالج فاطمه زهرا (س) برگزار شد.

** آغاز فعالیت دهکده حج غنا
دهکده حج غنا، به منظور ساماندهی امور حجاج این کشور برای حضور در آیین ابراهیمی حج تمتع، فعالیت های خود را با مشارکت برخی نهادهای داخلی و خارجی از جمله رایزنی فرهنگی ایران در غنا آغاز کرد.
دهکده حج، قطعه زمینی است با فضای نسبتاً وسیع که گفته می شود توسط دولت غنا در اختیار مسلمانان قرار گرفته است. این زمین که در مسیر فرودگاه بین المللی کوتوکا (Kotoka) در آکرا، پایتخت غنا قرار دارد، توسط کمیته حج به ریاست عبدالرئوف ابراهیم تانکو، تحت عنوان امیر حج اداره می شود.
وظایف این دهکده انجام امور تشریفات لازم از ثبت نام، تهیه بلیت و دریافت ویزا تا اعزام حجاج به خانه خدا است. از این رو بین این کمیته و سفارت عربستان سعودی رابطه خوب و صمیمی برقرار است. این مموضوع سبب شده تا گروه های وهابی در غنا امکان اعمال نفوذ در برنامه های این کمیته را داشته و در صورت نیاز خط و خطوط لازم را در این برنامه ها اعمال کنند. به همین دلیل اعضای کمیته نیز ناگزیر به رعایت برخی از این امور هستند.
بر اساس برنامه ریزی انجام شده، گروه های اعزامی از هر استان پس از حضور در دهکده حج و اقامت موقت (حداقل یک شبانه روز) در چادرهای تعبیه شده و انجام تشریفات لاز،م به خانه خدا مشرف می شوند.
مراسم دهکده حج برای انجام آیین ابراهیمی به طور رسمی توسط درامانی ماهاما، رییس جمهوری غنا افتتاح شد.
در این مراسم که علاوه بر رییس جمهوری، امام کل غنا، رهبر مسلمانان اهل سنت و جماعت، سفیر عربستان سعودی، نمایندگان یونی بانک غنا به عنوان حامی مالی برنامه، اعضای کمیته، امیر حج و جمعی از حجاج حضور داشتند، ابتدا امام کل غنا، مطالبی را در حمایت از اعضای کمیته بیان کرد و سپس رییس جمهوری غنا سخنرانی کرد..
وی در سخنان خود با اشاره به اختصاص مکان جدید به کمیته حج و بیان خدمات ارایه شده از سوی دولت از تلاش های اعضای کمیته تقدیر و ابراز امیدواری کرد تا با بهبود شرایط فرودگاه تماله، از سال آینده حجاج مناطق شمالی کشور از این فرودگاه به حج مشرف شوند.
رایزنی فرهنگی ایران در غنا براساس برنامه های از پیش تعیین شده به عنوان تنها کشور خارجی مسلمان با اجرای برنامه هایی در این مراسم شرکت فعالی دارد.
نمایش تعدادی از عکس های مربوط به اعمال حج در مکه مکرمه، توزیع کتاب مناسک حج مقام معظم رهبری به تعداد 2 هزار نسخه، مشارکت در دهکده حج در کماسی (با توجه به اینکه علاوه بر آکرا، برنام های دهکده حج در دو شهر تماله و کماسی نیز برگزار می شود)، حضور دو تن از علمای غنا در محل برگزاری مراسم و ارایه پاسخ های لازم به سؤالات حجاج و نصب دو بنر از تصویر مقام معظم رهبری به همراه پیام وحدت بخش حج بر سر در کتابخانه امام خمینی (ره) و مسجد شیعیان در طول مدت برگزاری مراسم حج، از جمله برنامه های رایزنی فرهنگی ایران در مراسم دهکده حج غنا در چند روز گذشته بوده است.

** انتشار اشعار غالب دهلوی به انگلیسی
موسی رضا پژوهشگر هندی، گزیده ای از اشعار فارسی غالب دهلوی را به صورت منظوم به اردو و انگلیسی ترجمه کرده و با عنوان لبخند بر لب های غم در 220 صفحه به چاپ رسانده است.
مترجم در مقدمه این اثر به تاریخچه ترجمه آثار فارسی به زبان های اروپایی در شبه قاره پرداخته و کیفیت و کمیت آنها را مورد بررسی قرار داده و در ادامه 440 شعر برگزیده غالب دهلوی، شاعر مشهور فارسی و اردو در شبه قاره را به زبان های اردو و انگلیسی به صورت منظوم ترجمه کرده است.
موسی رضا پژوهشگر زبان های عربی، فارسی، اردو و انگلیسی است که به پاس خدمات ارزنده خود در زمینه ادبیات در سال 2010 جایزه پدم بوشن را از دست رییس جمهوری هند دریافت کرد.
از این نویسنده و پژوهشگر هندی، آثار مختلفی چاپ و منتشر شده که از آن جمله می توان به خاطرات دوران اشتغال در پست های رده بالای دولتی، نواب ها و بلبلان، کتابی در زمینه مطالعه ادیان با عنوان در جست وجوی وحدت و مجموعه اشعار اردو با نام خواب ناتمام اشاره کرد.

ارسال نظر جدید