اخبار انجمن دوستی / منابع علمي و فرهنگي

مراسم پاسداشت یادروز مولوی در تاجیکستان برگزار شد


 


 

همزمان با 8 مهر (30 سپتامبر)، روز بزرگداشت مولوی در ایران، یادروز این شاعر و عارف بزرگ مشرق‏ زمین در مراکز علمی و پژوهشی تاجیکستان نیز برگزار شد. 

در نشست علمی  ‏ای که در صبح روز چهارشنبه، مورخ 8 مهر 1394 در پژوهشگاه زبان، ادبیات، شرق‏ شناسی و میراث خطی آکادمی علوم تاجیکستان برپا شد، خارکش‏ اف، رئیس پژوهشگاه؛ ابراهیم خدایار، رایزن فرهنگی؛ عبدالله رهنما، مدیر ریاست تحلیل سیاست خارجی مرکز تحقیقات استرانژی ریاست جمهوری تاجیکستان؛ ش. صوفی‏ زاده، پژوهشگر و مولوی‏ شناس؛ علی‏ محمد خراسانی، پژوهشگر و مولوی‏ شناس؛ و جلال‏ الدین سیدزاده، پژوهشگر، به ترتیب دربارۀ اهمیت میراث مولوی در جهان و دنیای قارسی‏ زبانان و لزوم بهره‏ گیری از گنجینۀ پایان‏ ناپذیر آثار این عارف شاعر در تربیت نسل جوان تاجیک؛ نیاش‏های مولوی در  معنوی؛ تهدیدهای نوین و میراث عرفانی مولوی، دیالکتیک صورت و معنا در اثار مولانا؛ رباعیات مولانا جلال ‏الدین بلخی؛ و تعلیم آثار مولوی در زمان استقلال سخنرانی کردند.

 

   

 

در مراسم دیگری که در تالار بزرگ اتفاق نویسندگان تاجیکستان در شامگاه چهارشنبه 8 مهر 1394 برگزار شد، شاعران، نویسندگان و دانشجویان دانشگاه‏های ملی و آموزگاری تاجیکستان شاهد سخنرانی، شعرخوانی و اجرای موسیقی مقامی تنی چند از اهالی فرهنگ تاجیکستان بودند.

 

 در این مراسم که اجرای آن را محمدعلی عجمی، رئیس بخش نظم اتحادیه برعهده داشت، گلرخسار صفی‏اوا، گل‏ نظرکلدی، کمال نصرالله، مؤمن قناعت، رستم وهاب از تاجیکستان، ابراهیم خدایار، حسن قریبی از ایران، و امرالله کایا، مشاور دینی سفارت ترکیه دربارۀ این روز و اهمیت آن در شکل‏ دهی به هویت ملی جدید تاجیکستان و فارسی‏ زبانان جهان شعرخوانی و سخنرانی کردند.

 

 دولت‏مند خال‎اف، خوانندۀ مشهور تاجیکستان نیز با اجرای زیبای خود چند غزل از مولوی و رودکی را برای حضار به صورت زنده اجرا کرد.

 گفتنی است هرساله همزمان با 8 مهر (30 سپتامبر) مراسم مختلفی در مراکز علمی و ادبی تاجیکستان به مناسبت روز مولوی برگزار می‏شود. تقربیاً تمام آثار این شاعر شهیر در تاجیکستان به خط سیریلیک چاپ و در اختیار مردم قرار گرفته است.

 

 

بر گرفته از سايت رايزني فرهنگي سفارت جمهوري ايران در تاجيكستان
http://fa.dushanbe.icro.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=185&pageid=11675&newsview=638064

ارسال نظر جدید