اخبار انجمن دوستی / کمیته اقتصادی -بازرگانی

فرصت‌های خوب سمنان در اختیار کشور تاجیکستان قرار می‌گیرد


 گفت: فرصت‌های خوبی امروز در استان سمنان وجود دارد که می‌تواند در اختیار کشور تاجیکستان قرار گیرد.
محمد زندوکیلی در دیدار با سفیر تاجیکستان در ایران در دفتر خود اظهار داشت: استان سمنان دارای ویژگی‌های منحصر به فردی در کشور بوده و قابلیت‌های خاص خود را دارد که می‌تواند در بسیاری از بخش‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

وی تصریح کرد: استان سمنان به معنای واقعی کلمه ایران کوچک محسوب می‌شود که تنوع آب و هوایی و اقلیمی قابل توجهی دارد و معادن غنی که در این استان به بهره‌برداری رسیده است، نشان می‌دهد سمنان در کشور در حوزه معادن نمونه به شمار می‌رود.

استاندار سمنان ادامه داد: کلکسیونی از معادن کشور در استان سمنان دیده می‌شود و می‌توان با اندکی توجه بیشتر این معادن را به حداکثر بهره‌برداری رساند.

زندوکیلی افزود: 42 نوع ماده معدنی در استان سمنان شناخته شده است و این رقم در کشور بی‌نظیر بوده و برخی از معادن سمنان جزو کمیاب‌ترین معادن ایران محسوب می‌شوند.

وی با معرفی اجمالی توانمندی‌ها و قابلیت‌های استان سمنان، به وجود یک هزار واحد صنعتی در استان اشاره کرد و گفت: بخش‌های صنعت و کشاورزی استان سمنان بسیار فعال بوده و هر ساله میلیون‌ها تن تولید دارد.

استاندار سمنان با اشاره به حضور سفیر تاجیکستان در ایران در جشنواره ملی پسته دامغان اظهار داشت: پسته‌ای که در دامغان مورد بازدید سفیر تاجیکستان قرار گرفت، تنها یک نمونه از قابلیت‌های بالای کشاورزی استان سمنان بود و در محصولات دیگر نیز استان سمنان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

زندوکیلی اضافه کرد: بزرگ‌ترین باغ گردوی خاورمیانه در استان سمنان و منطقه شهمیرزاد قرار دارد که ظرفیت عظیمی محسوب می‌شود و علاوه بر این، استان سمنان در تولید زیتون به رقم‌های قابل قبولی دست یافته و تا 40 تن برداشت در هکتار به رکورد دست یافته است.

وی تصریح کرد: استان سمنان سالانه 50 هزار تن انار تولید می‌کند و علاوه بر این، صنایع‌دستی خوبی نیز در این استان تولید و عرضه می‌شود.

استاندار سمنان با اشاره به تاریخ غنی چندین هزار ساله استان سمنان که بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی اعلام شده است، گفت: فرصت‌های خوبی امروز در این استان وجود دارد که می‌تواند در اختیار کشور تاجیکستان قرار گیرد.

رئیس دانشگاه سمنان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان، رئیس دانشگاه اسلامی سمنان نیز در این نشست گزارشی از قابلیت‌های بخش‌های مختلف موجود در این استان ارائه کردند.

ارسال نظر جدید