اخبار انجمن دوستی

آغاز صادرات محصولات « ایران خودرو» به تاجیکستان


 

001

 

با تبادل تفاهمنامه میان گروه صنعتی «ایران خودرو» و گروه «توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری تاجیکستان»، صادرات محصولات ایران خودرو به بازار آن کشور آغاز می شود.«سعید تفضلی» معاون صادرات و امور بین الملل ایران خودرو با بیان این مطلب،گفت:در راستای توسعه بازار صادراتی ایران خودرو در تاجیکستان، در مرحله نخست ۵۰۰ دستگاه محصولات مختلف ایران خودرو به بازار تاجیکستان صادر می شود.

 

تهران-اقتصادبرتر ۱۳ مهر ۹۴ :

در صورت موفقیت در این مرحله، طرح توجیهی تهیه و شرکتی مشترک با سرمایه گذار تاجیک برای مونتاژ محصولات ایران خودرو در آن کشور تاسیس می  شود.بر اساس این توافق، سرمایه گذاری سایت تولیدی و خط مونتاژ توسط شریک تاجیک انجام می شود و ایران خودرو دانش فنی، خدمات مهندسی و قطعات «سی. کی. دی» را می دهد.تفضلی این سایت تولیدی را نخستین خودروسازی تاجیکستان خواند که می‌تواند پایگاهی برای برای صادرات محصولات ایران خودرو به کشورهای همسایه تاجیکستان نیز باشد.
علاقه دولت تاجیکستان به محصولات ایران خودرو
«نعمت ا… امام زاده» سفیر تاجیکستان در تهران نیز با بیان اینکه دولت متبوعش از عرضه محصولات ایران خودرو در آن کشور حمایت می کند.، گفت: ایران خودرو بسیار مقتدر و توان تولیدی آن بی نظیر است.
وی سطح فن آوری تولید و نیروی انسانی مجرب را از امتیازهای ایران خودرو دانست که موجب شده محصولات این کشور در سطح جهانی قابل رقابت باشد.
امام زاده ایران خودرو را یک افتخار بزرگ برای ایران دانست و گفت: با وجود مشکلات و تحریم های مالی و اقتصادی، این شرکت نه تنها فعالیت خود را متوقف نکرد، بلکه پیشرفت هم کرد؛ به طوری که بیش از ۹۰ درصد قطعات و مجموعه های مورد نیاز تولید، در داخل تولید می شود که دستاورد بزرگی برای مردم ایران است. سفیر تاجیکستان در تهران، هر گونه پیشرفت ایران خودرو را برای تاجیک‌ها هم موجب افتخار دانست و گفت: همکاری‌های ایران خودرو با تاجیکستان از سال‌ها قبل شکل گرفته بود، اما با پیشامدن برخی مشکلات
متوقف شد.
امام زاده نسبت به تداوم همکاری با ایران خودرو اظهار خوش بینی کرد و گفت: محصولات ایران خودرو در شرایط آب و هوایی گوناگون و در چهار فصل سال هزاران کیلومتر بدون مشکل حرکت می کنند و امیدواریم هر چه زودتر در خیابان ها و جاده های تاجیکستان به حرکت در آیند.
سفیر تاجیکستان نزدیکی، هم زبانی و اشتراک فرهنگی را زمینه های مهمی برای موفقیت ایران خودور در بازار آن کشور دانست و گفت: این اشتراک ها موقعیت خوبی برای توسعه بازار در آن کشور به شمار می رود.
سفیر تاجیکستان در دیدار از ایران خودرو علاوه بر تسلیم دعوت نامه وزارت صنعت آن کشور از مدیرعامل ایران خودرو، از سالن های پرس، بدنه سازی و مونتاژ ایران خودرو
دیدن کرد.
برنامه صادراتی ایران خودرو
گروه صنعتی ایران خودرو برای صادرات ۳۰ هزار دستگاه انواع خودروی سواری به بازارهای بین المللی در سال ۹۴ برنامه دارد.سهم برند ملی ایران خودرو در سبد صادرات چشم‌گیر است و در حال حاضر «سمند» و «سورن» به کشورهای عراق، آذربایجان، ساحل عاج و ونزوئلا صادر می‌شود.
برنامه صادراتی ایران خودرو برای سال گذشته ۲۰ هزار دستگاه بود، این در حالی است که به دلیل تحریم ها، نوسانات ارزی و مشکلات گشایش «ال سی» از این میزان صادرات هفت هزار دستگاه تحقق
یافت.
گروه صنعتی ایران خودرو موفق به کسب تاییدیه موسسه استاندارد تونس برای صادرات «رانا» به این کشور شد. این گروه صنعتی همچنین به دنبال شروع فعالیت مجدد در مصر است و در حال رایزنی برای صادرات خودرو به الجزایر نیز هست.
سیاست ایران خودرو فعال نگاه داشتن چهار سایتی است که قبلا در آن جا سرمایه گذاری شده و این فعالیت در قالب ارایه خدمات فنی و مهندسی و ارسال قطعات «سی کی دی» است. همچنین در صادرات محصول به کشورهای آذربایجان، عراق و اوکراین مزیت نسبی وجود دارد.

ارسال نظر جدید