اخبار انجمن دوستی / منابع علمي و فرهنگي

رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان: تعامل ایران و تاجیکستان در زمینه ادبیات افزایش یابد


 

 

 

 

رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با اشاره به اینکه 9000 جلد کتاب به کتابخانه ملی تاجیکستان اهدا شد، گفت: تعامل ایران و تاجیکستان در زمینه ادبیات افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری بسیج از یزد: علی‌اشرف مجتهدشبستری در همایش بزرگداشت مهدی اخوان ثالث که در فهرج و خانه پدری این شاعر بزرگ برگزار شد، اظهار داشت: استان یزد یکی از استان‌هایی است که به عنوان مهد فرهنگ و تمدن ایران به حساب می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با اعلام فراخوانی توانسته 9 هزار جلد کتاب را به کتابخانه ملی تاجیکستان اهدا کند و وقتی فراخوان انجام شد، از خورموج بوشهر هم این کتاب‌ها ارسال شده بود.

مجتهدشبستری تصریح کرد: در تاجیکستان علاوه بر اینکه از لحاظ مذهبی سنی تلقی می‌شوند، احترام به اهل بیت(ع) انقدر زیاد است که اگر دو پسر به آنها داده شود، حسن و حسین نام می‌گیرند یا دخترانشان را فاطمه و زهرا می‌گذارند.

رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با اشاره به تشابهات فرهنگی ایران و عمان به ویژه در زمینه ادبیات و زبان، گفت: ارتباط و تعامل ایران و تاجیکستان در زمینه‌های مختلف به ویژه در زمینه تعامل استاد و دانشجو باید افزایش یابد.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری مراسم‌های بزرگداشت ویژه فرهیختگان، تاثیر این همایش بسیار بالاست چراکه مهدی اخوان ثالث پیش از انقلاب و در زمان طاغوت واقعا مظلوم واقع شده بود.

1 نظر

  • سلام.امیدورارم فعالیت های انجمن دوستی ایران وتاجیکستان منجربه اتحاددوکشوردرزیریک پرچم ویک مرزبین المللی بشه.همیشه برای من این سوال بوده که چرامامثل آلمان و...نبایدیک پارچه بشیم؟مگرمادرسالیان دوریک سرزمین واحدنبودیم؟انشاءالله زمینه اتحاددوملت به زودی فراهم بشه.انشاءاللهارسال نظر جدید