اخبار انجمن دوستی / اسلایدر

مجمع عمومی عادی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان برگزار شد


گزارش مجمع عمومی عادی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان

دوم دی ماه 1394

جلسه مجمع عمومی عادی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، در ساعت 14:30 روز چهارشنبه دوم دی ماه 1394 در تالار ارس ساختمان سازمان ایرانی مجامع بین الملل مرکز آموزش و پژوهشهای وزارت امورخارجه با حضور نمایندگان وزارت کشور و وزارت امور خارجه برگزار شد.

گزارش رئیس هیئت مدیره

پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، در ابتدای برنامه، دکتر علی اشرف مجتهد شبستری رئیس هیئت مدیره، گزارش مختصری از عملکرد انجمن در دو سال گذشته را ارائه نمود. وی ضمن تشکر از اعضایی که از تهران و شهرستان ها در مجمع حضور بهم رسانده اند ، از مرحوم ندایی عضو هیئت مدیره انجمن که سال جاری در اثر ابتلا به بیماری از دنیا رفت یاد و از تلاشهای ایشان و سایر اعضایی که به انجمن مساعدت رسانده اند، تشکر کرد.

دکتر شبستری از اعضای هیات مدیره که با وجود مشکلات بسیار و بدون چشمداشت مالی، با همدلی و همزبانی کارهای بسیاری برای انجمن انجام داده اند تقدیر نمود و در ادامه به جهت ضیق وقت، تنها به برخی از فعالیتهای انجمن و هیئت مدیره در دوسال اخیر پرداخت، که از آن جمله می توان به این نکات اشاره کرد:

 • ارسال هوایی4500 جلد دیگر ازکتابهای دانشگاهی اهدایی مردم فرهنگ دوست ایران به کتابخانه ملی تاجیکستان . این کتاب‌ها در سفر رئیس هیئت مدیره به تاجیکستان برای شرکت در کنفرانس جامی درمهرماه 93 طی‌ مراسمی تحویل کتابخانه ملی‌ شد و خبر آن در رسانه‌‌های آن کشور و جمهوری اسلامی ایران و بی‌ بی‌ سی‌ فارسی منعکس گردید. دکترشبستری افزود پیرو مذاکرات و مکاتبات عدیده، شرکت تاجیک ایر انجمن را از پرداخت 32 هزار دلارهزینه حمل هوایی معاف نمود. دو سال قیل نیر بهنگام ارسال همین تعداد کتاب ، تاجیک ایر از انجمن هزینه ای دریافت نکرد و اگر مشارکت این شرکت دراین کار ملی برای تاجیکستان نبود این امر تحقق نمی یافت و از این بابت از تاجیک ایرسپاسگزاریم.
 • برپایی نشست ها و بزرگداشت هایی برای شخصیتهای فرهنگی تاجیکستان از جمله خانم گلرخسار، شاعر شناخته شده تاجیکی و ساماندهی سفر ایشان به شهرهای تهران، تبریز و بندرعباس ومشهد ،محفل بزرگداشت وی در شهرکتاب مرکزی تهران و حضورو شعرخوانی نامبرده دردانشگاه الزهزا.
 • دعوت و میزبانی از دکتر سبحان کاشان اُف، رئیس انجمن تاجیکان و پارسی زبانان (پیوند) و پرفسور روشن رحمانی، استاد دانشگاه ملی تاجیکستان و سفر ایشان به تبریز، مشهد واصفهان و ملاقات با مدیرکل وزارت خارجه و دکتر حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی.
 • مشارکت انجمن و ارایه مقاله در بزرگداشت استادان فقید، محمدجان شکوری و باستانی پاریزی که در انجمن مفاخر برگزار شد.
 • شرکت و سخنرانی رئیس هیات مدیره، به نمایندگی از سوی انجمن، در جلسات و همایش های مختلف داخلی ، کنفرانس بزرگداشت جامی در تاجیکستان ؛ و نیز همایش بین المللی میرسید علی همدانی در همدان
 • مصاحبه رییس هیات مدیره با رسانه های داخلی و تاجیکستان به مناسبت های مختلف
 • میزبانی و ساماندهی سفر هیئت عالی رتبه 11 نفره تاجیکستان برای به یادگار بردن خاک از مقبره کمال خجندی. این هیات که به ریاست استاندار خجند و با حکم رئیس جمهور تاجیکستان به ایران آمده بود، ضمن سفر به تبریز، مقداری خاک مقبره کمال خجندی را با خود به تاجیکستان برد تا در خجند، آرامگاهی به شکل نمادین برای این شاعر تاجیک ساخته شود. علاوه بر حاکم خجند، فرزانه خجندی شاعر نام آشنای تاجیک نیز به همراه همسرش آقای آذرخش در این سفر حضور داشتند. برگزاری برنامه ای در این سطح و برنامه ریزی برای دیدار این هیات با استاندار و شهردار تبریز،استاندار خراسان رضوی و برگزاری نشست های فرهنگی و شب شعر با حضور اساتید وشعراو مقامات برجسته در هر سه شهر   کارساده ای نبود لیکن بیاری خداوبا همت انجمن و مساعدت شهرداری تبریزاین امر میسر گردید. همزمان با سفر این هیئت، شعبه انجمن در تبریز و مشهد نیز راه اندازی شد. در سفر این هیئت به تبریز، علاوه بر اعضای هیئت مدیره انجمن، قریب بیست نفر از اساتید و چهره های شناخته شده ایران از جمله دکتر مهدی محقق و دکتر علی اشرف صادقی ، خانم دکتر نوش آفرین انصاری نیز حضور داشتند. دکتر شبستری ازمساعدت همکاران در شعب انجمن در تبریزو مشهد قدردانی نمود.
 • حضور هیأت تاجیکی در زمین بازی چوگان در تهران و آشنایی استاندارخجند با این ورزش موجب شدتفاهم نامه همکاری بین فدراسیون چوگان ج ا ا ،حاکم ولایت سغدو انجمن دوستی ایران و تاجیکستان امضاگردد. متعاقب این سفر 8 نفر از جوانان سوارکار تاجیک به همراه سرپرستشان با همت و بودجه شخصی رئیس فدراسیون چوگان ایران- جناب آقای ایلخانی زاده- به تهران سفر کردند تا به مدت 40 روز آموزش ببینند.این عده پس از بازگشت بازی چوگان را در خجند احیا نموده اند . در سفرآبان ماه 94 روسای فدراسیون و انجمن دوستی بهمراه مشاور فرهنگی فدراسیون به خجند مشاهده شد که بیش از 100 سوار کار دختر وپسربا جدیت مشغول آموزش چوگان هستند. با توجه به اهمیت این بازی سنتی ، انجمن برای ثبت جهانی آن به نام ایران و تاجیکستان به فدراسیون یاری می رساند.
 • انجمن در حوزه مباحث تئوریک نشر نیز فعالیت داشت و با برپایی دو نشست با موضوع نشر، به بررسی نقاط ضعف و قوت صنعت نشر تاجیکستان پرداخته است.
 • انجمن در دو سال گذشته بمانند سال‌های قبل بطور فعال در نمایشگاه کتاب شرکت کرده و علاوه بر دایر نمودن غرفه ، نشست‌های تخصصی با حضور اساتید و میهمانان تاجیکی و ایرانی‌، در سرای اهل قلم برگزار نمود.
 • پی گیری موضوع اعزام ده دانشجوی تاجیک در چارچوب تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه های تبریز و خجند و ساماندهی سفر ایشان به تبریز و همدان (پس از ورود به فرودگاه امام) با مساعدت شعبه انجمن در تبریز ، تلاش برای ثبت شخصیت جهانی میرسیدعلی همدانی توسط ایران و تاجیکستان ، کوشش و مساعدت برای ادامه حضور و فعالیت پژوهشگاه فارسی- تاجیکی در تاجیکستان، مساعدت بادانشگاه شهید بهشتی جهت برگزاری همایش ناصرخسرو ،بررسی راههای کمک و راهنمایی بیماران بی بضاعت تاجیکی که برای عمل جراحی به ایران سفر می کنند ومساعدت به برخی از آنها و .... از جمله دیگر اقدامات و برنامه های هیئت مدیره بوده است.

 

گزارش بازرس انجمن

سپس گزارش بازرس انجمن آقای حسن قریبی توسط نماینده ایشان (خانم لیلا موسوی) قرائت گردید. آقای قریبی به سبب مأموریت اداری (ریاست پژوهشگاه فارسی- تاجیکی سفارت ج.ا.ا) در تاجیکستان به سر می‌بردند، اما مکاتبات و گزارش‌های مالی برای ایشان ارسال شده بود و پس از بررسی مکتوبات انجمن، گزارش خود را ارسال کردند.

 

معرفی نامزدهای انتخاباتی و رأی‌گیری

سپس ده نفر نامزد عضویت در هیئت مدیره و دو نفر نامزد بازرس هیئت مدیره، به ترتیب الفبای نام خانوادگی، به ترتیب زیر به معرفی خود پرداختند

نامزد‌های هیئت مدیره:

تهرانی، محمود

حسن زادگان، ماهرخ

حسنی، عبدالرحمن

رسولی، جواد

شریفی، هدیه

مجتهد شبستری، علی اشرف

مقدسی، مهناز

میری، محمدرضا

ناهیدی، پروین

هفته کزازی، مهدی

نامزدهای بازرس:

اسدی، مجید

صیادی، مژگان

 

پس از آنکه هرکدام از نامزدها خود را معرفی کردند ، رأی‌گیری آغاز گردید و پس از شمارش آرا در پایان نتایج به این شرح اعلام شد:

 

منتخبان هیئت مدیره:

 • علی اشرف مجتهد شبستری
 • جواد رسولی
 • مهناز مقدسی
 • محمود (هژیر) تهرانی
 • هدیه شریفی

 

اعضای علی البدل:

محمدرضا میری

ماهرخ حسن زادگان

 

بازرس اصلی:

مژگان صیادی

 

بازرس علی البدل:

مجید اسدی

 

نتایج انتخابات با تأیید نمایندگان وزارت کشور و وزارت امور خارجه صورتجلسه شد. جلسه با پذیرایی و گرفتن عکس، در ساعت 18 خاتمه یافت.

 

گزارش از راحله فاضلی

عضو انجمن دوستی ایران و تاجیکستان

 

ارسال نظر جدید