اخبار انجمن دوستی

رونمایی از دو کتاب با حضور رستم وهاب شاعر برجسته تاجیک، هیئت مدیره و برخی اعضای انجمن دوستی ایران و تاجیکستان


رونمایی از دو کتاب با حضور رستم وهاب شاعر برجسته تاجیک، هیئت مدیره و برخی اعضای انجمن دوستی ایران و تاجیکستانمراسم رونمايي از دو کتاب «بوي جوي موليان» و «شکار لحظه ها» با حضور جمعي از صاحبنظران ايراني و تاجیک برگزار شد.
به گزارش ایرتاج به نقل از روابط عمومي انجمن شاعران ايران، مراسم رونمايي از دو کتاب «بوي جوي موليان» و «شکار لحظه‌ها» در کنار نمايشگاه‌هاي عکس «سخنوران تاجيک» و «گوشه کتاب‌هاي تاجيکي» همراه با موسيقي سنتي تاجيکي و با حضور پروفسور افتخار حسين عارف رئيس موسسه فرهنگي اکو،دکتر جواد رسولی دبیر انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و برخی دیگراز اعضای این انجمن ، نعمت الله امامزاده سفیر تاجیکستان در جمهوری اسلامی ایران ، دکتر فاطمه راکعي مديرعامل انجمن شاعران ايران، ساعد باقري، سهيل محمودي، مصطفي رحماندوست و جمعي از صاحبنظران وعلاقمندان ايراني و تاجيک دوشنبه 5 بهمن در موسسه فرهنگي اکو برگزار شد.
دکتر عارف در اين مراسم ضمن اشاره به هدف اجراي برنامه که رونمايي از دوکتاب بوي جوليان و شکارلحظه ها بوده است، تهيه هر کتاب را پلي در جهت پيوند اقوام و ملل دانست و گفت:
" يکي از نکات ارزشمند درمجموعه‌ي بوي جوي موليان، مقدمه آن است که به قلم استاد رستم وهاب نگاشته شده و با دلايل محکم ثابت مي کند که شعر تاجيک دربرگيرنده ي آلام و مشکلات اين ملت است".وي افزود:« بديهي است که شعر در ميان ساير هنرها يکي از ابزارهاي شاخص هر ملت براي بيان تحولات آن ملت است.» رئيس موسسه اکو شعر تاجيک رابه رغم تحولات سياسي و اجتماعي، داراي رشد و پيشرفت قابل توجهي دانست.
عارف درباره کتاب «شکار لحظه ها» گفت:« اشعار دکتر فاطمه راکعي به زبان فارسي و حروف سیریليک خواننده را با دنياي افکار و انديشه‌هاي دروني شاعر آشنا مي کند و بيانگر همگامي زنان با مردان در مانايي شعر و ادب پارسي است".
بعد از صحبت هاي رئيس موسسه اکو، برنامه با سخنراني نعمت الله امام زاده سفير تاجيکستان در ايران ادامه يافت.
امام زاده در صحبت هاي خود ضمن ابراز خوشنودي از مشارکت موسسه اکو در برپايي اين مراسم رونمايي، نسبت به ترغيب، تشويق و نشر کتاب از سوي سازمان اکو اعلام اميدواري کرد.
پخش فيلم شعرخواني فرزانه خجندي شاعر نامدار تاجيکستان بخش ديگري از اين برنامه بود
بعد از پخش فيلم شعرخواني، مراسم با سخنراني مديرعامل انجمن شاعران ايران ادامه يافت.
بعد از شعرخواني خانم دکتر فاطمه راکعي، مراسم با سخنراني دکتر رستم وهاب پژوهشگر و شاعر نامدار تاجيک ادامه يافت.
دکتر وهاب صحبت هاي خود را با توضيحاتي درباره کتاب بوي جوي موليان آغاز کرد وگفت:« اين کتاب دربرگيرنده ي اشعار 53 نفر از شاعران معاصر تاجيک در 100 سال اخير و با تاکيد بر 50سال اخير است که با همکاري من و دکتر فاطمه راکعي و مکاتبات بسيار ما دراين باره، نکته به نکته بررسي و تصحيح و تکميل شده است.» وي همچنين درباره کتاب شکار لحظه ها افزود: « من اين دو مجموعه شعر را در ادامه يکديگر مي بينم چرا که روح و رنگ واحد و مشخص شاعرانگي آنها را نمي توان انکار کرد.»سخنراني سرور رجايي شاعر افغان پيرامون ويژگي هاي شعر و لزوم شناخت ويژگي ها وفرهنگ کشور تاجيکستان توسط مردم فارسي زبان و ايجاد وحدت فرهنگي کشورهاي فارسي زبان بخش ديگري از اين برنامه بود. بعد از صحبت هاي اين شاعر افغان، برنامه با پخش شعري از زنده ياد لايق شيرعلي، شاعر معاصر تاجيک با نام « از دور آشيان تو را ياد مي‌کنم» همراه بود.
سخنراني دکتر قهرمان سليماني، معاون آموزش و پژوهشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بخش ديگري از اين مراسم بود. سليماني صحبت هاي خود را با اشاره به نقش آفريني شعر در تاريخ ملت تاجيکستان آغاز کرد و ضمن انتقاد به ديوارکشي هاي دروغين در حوزه ي ادب کشورهاي فارسي زبان، درباره تکه تکه شدن هويت فرهنگي اين کشورها در حصار جغرافيا سخن گفت.

سرچشمه خبر :
روابط عمومی انجمن شاعران ایران و روزنامه اطلاعات

ارسال نظر جدید