اخبار انجمن دوستی

روابط تهران-دوشنبه در همه زمینه‌ها ادامه خواهد داشت


روابط تهران-دوشنبه در همه زمینه‌ها ادامه خواهد داشت


وزیر امور خارجه تاجیکستان در مورد همکاری دوشنبه و تهران گفت: ایران کشور هم‌فرهنگ و هم‌مذهب ما می‌باشد و دوشنبه روابط خود را با تهران در همه زمینه‌ها ادامه خواهد داد.
به گزارش ایرتاج به نقل از خبرگزاری فارس، «سراج الدین اصل اف» وزیر امور خارجه تاجیکستان قبل از ظهر امروز طی یک نشست مطبوعاتی که با حضور سفرا و دیپلمات‌های مقیم این کشور صورت گرفت، در مورد عملکرد نهاد خود طی سال 2015 گزارش داد و به سوالات خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی پاسخ گفت.
اصل اف هدف فعالیت دستگاه سیاست خارجی تاجیکستان را کمک به تحقق 3 هدف اصلی، خروج از بن‌بست ارتباطاتی، تامین استقلال انرژی و خودکفایی غذایی این کشور را عنوان کرد.
وی ضمن بر شمردن اولویت‌های اصلی روابط خارجی دوشنبه قبل از همه از روسیه نام برد و نقش مسکو در حمایت از اقدامات دوشنبه و توسعه همکاری‌های اقتصادی، نظامی و امنیتی را مهم عنوان کرد.
وزیر امور خارجه تاجیکستان از اقدامات روسیه علیه تروریسم بین المللی در سوریه حمایت کرد.
اصل‌اف همکاری با کشورهای آسیای مرکزی و شوروی سابق را از دیگر اولویت‌های مهم سیاست خارجی تاجیکستان دانست و سپس از آمریکا به عنوان شریک با اعتماد یاد کرد.
به گفته وزیر خارجه تاجیکستان، چین از کشورهای محوری‌ منطقه می‌باشد که در توسعه زیرساخت‌های اقتصادی و به خصوص حمل و نقل آسیای مرکزی نقش اساسی ایفا می‌کند.
وزیر امور خارجه تاجیکستان در این کنفرانس از نقش مهم کشورهای منطقه به جز ترکیه یاد کرد که به اعتقاد تحلیلگران این موضوع به اختلاف «آنکارا» و دوشنبه در مورد عدم اجازه دیدار نمایندگان ترکیه با مقامات بازداشت شده حزب منحل شده نهضت اسلامی در تاجیکستان مرتبط می‌باشد.
وزیر امور خارجه تاجیکستان در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس در مورد روابط میان دوشنبه و تهران که در یک ماه اخیر دچار اختلافاتی شده است، گفت: ایران کشور هم فرهنگ و هم مذهب ما می‌باشد و دوشنبه روابط خود را با تهران در همه زمینه ها ادامه خواهد داد.
اصل اف در زمینه احضار سفیر ایران به وزارت خارجه تاجیکستان اشاره کرد و افزود: در این رابطه باید بگویم که این واکنش و یا اظهار نگرانی در رابطه به حضور «محی‌الدین کبیری» رهبر حزب نهضت اسلامی در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی نبود، بلکه مراجعه رسمی ما به نهادهای رسمی ایران جهت جلب توجه آن‌ها به ضرورت رفتار واحد در ارزیابی تهدیدات برای امنیت ملی و منطقه‌ای بود. یعنی وقتی ما در مورد تهدیدات ملی و منطقه‌ای و چالش‌های امروز سخن می‌گوئیم نباید استانداردهای دوگانه وجود داشته باشند.
وی با اشاره به حضور کبیری در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران اظهار داشت: امروز در اطراف منطقه ما مشکلاتی به وجود آمده است و هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند بر تهدیدات و چالش‌های امنیتی پیروز شود. بنابراین در مورد حزب نهضت اسلامی باید گفت که این حزب در حادثه 4 سپتامبر (منظور آشوب مسلحانه ژنرال «حلیم‌زاده» معاون پیشین وزارت دفاع تاجیکستان ) دست داشت که پس از آن ما از طریق کانال‌های دیپلماتیک به همه کشورهای همکار خود مواضع رسمی تاجیکستان در این خصوص را اعلام کردیم.
اصل اف ادامه داد: در حقیقت ساختارهای مربوطه کشور ما دست داشتن حزب نهضت اسلامی در وقایع 4 سپتامبر را تایید کردند که دادگاه عالی نیز بر اساس مواد معرفی شده این حزب را سازمان افراطی و تروریستی اعلام کرد.
اصل‌اف با بیان اینکه در بیش از یکماه پیش به دعوت ایران یک هیئت بلندپایه رسمی تاجیکستان برای شرکت در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اعزام شد، اظهار داشت: متاسفانه شخصی را که در تاجیکستان به عنوان تروریست شناخته شده و در پیگرد اینترپل قرار دارد در یک ردیف و در کنار هیئت رسمی تاجیکستان قرار دادند که به نظر ما این اقدام مناسب نبود.
وزیر امور خارجه تاجیکستان در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس مبنی بر عدم انجام سفرهای سطح عالی دو کشور و به خصوص بازدید رسمی رئیس جمهور تاجیکستان در سال 2015 از ایران، بیان کرد: در سال گذشته در سطوح مختلف سفرهای دوجانبه صورت گرفتند که چندی پیش بنده با آقای «ابراهیم رحیم پور» معاون وزیر امور خارجه ایران در دوشنبه ملاقات داشتم و صحبت‌های بسیار جدی صورت گرفت.
وی ادامه داد: در مورد سفر رئیس جمهور تاجیکستان باید گفت که برای انجام سفر رسمی باید زمینه‌های لازم و از جمله اسناد مربوطه در بخش‌های اقتصادی و غیره آماده شود. البته برخی از موافقتنامه‌های از سوی دو طرف در دست بررسی قرار دارند که البته در صورت انجام هماهنگی‌های مربوطه سفر رئیس جمهور تاجیکستان به ایران برگزار خواهد شد. ما هیچ هدفی برای پیچیده ساختن همکاری‌ با این کشور هم‌فرهنگ خود نداریم.

سرچشمه خبر : خبرگزاری فارس

ارسال نظر جدید