اخبار انجمن دوستی

بوي جوي موليان آيد همي: اجرای گروه موسیقی نغمه در کنسرواتوار ملی تاجیکستان


بوي جوي موليان آيد همي: اجرای گروه موسیقی نغمه در کنسرواتوار ملی تاجیکستان

همزمان با روزهای بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با هماهنگی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، گروه موسیقی نغمۀ اصفهان نخستین برنامۀ خود را در کنسرواتوار ملی تاجیکستان اجرا کرد.
در این برنامۀ که در تاریخ 20 بهمن 1394در تالار بزرگ این مؤسسۀ عالی برگزار شد، جمع زیادی از اهالی موسیقی و دانشجویان این رشته ازجمله، خانم دکتر فراغت عزیزی، رئیس کنسرواتوار ملی؛ دولتمند خالف، خوانندۀ شهیر مردمی؛ سنگین مراد قربان، نوازنده و موسیقی دان تاجیک و شمار دیگری از اهالی موسیقی حضور داشتند.
پیش از اجرای برنامه فراغت عزیزی، رئیس کنسرواتوار ملی تاجییکستان با سپاس از رایزنی فرهنگی برای تدارک این برنامه با اشاره به تمدن درخشان فارسی زبانان در آسیای مرکزی، این قوم را از باسابقه ترین اقوام متمدن این منطقه برشمرد و گفت: «ما فارسی زبانان نقش مهمی در شکل گیری تمدن بشری در این منطقه داریم؛ بنابراین لازم است با تدارک برنامه های علمی و فرهنگی به گسترش پیوندهای خود با یکدیگر کمک کنیم».
در ادامه ابراهیم خدایار، رایزنی فرهنگی ایران در تاجیکستان نیز با سپاس از رئیس کنسرواتوری ملی برای دعوت از گروه موسیقی نغمه، بر نقش موسیقی به عنوان زبان هنر و احساس جهانی تاکید کرد و در بخشی از سخنانش گفت: «ما فارسی زبانان مفتخریم که در جهانی که مردمانش برای معرفی خود تفنگ به دست می گیرند، با مهر و دوستی و شعر و موسیقی خود را به جهانیان معرفی می کنیم؛ زیرا ما فرزند رودکی هستیم، شخصیتی که با ترکیب سه گانۀ شعر، موسیقی و آواز بیش از هزار و صدو اندی سال است که خود را در جان و دل ایرانیان و تاجیکان جاودانه کرده است؛ ما فرزند حافظ بزرگ هستیم که عاشقی صلح و دوستی بود: ما قصۀ سکندر و دارا نخوانده ایم/ از ما به جز حکایت مهر و وفا مپرس».
در ادامۀ برنامه بیش از پانزده قطعه موسیقی در دستگاه همایون، ماهور و شور به خوانندگی شهریار بلوچستانی و نوازندگی مسعود اهتمام و دیگر اعضای گروه موسیقی نغمه اجرا شد. این اجرا به ویژه «بوی جوی مولیان» رودکی به شدت از طرف حضار استقبال شد.
گفتني است اين برنامه را شبكه هاي تلويزيوني سفينه و شبكة يك تاجيكستان براي مخاطبان خود ضبط كرد. به درخواست رئيس كنسرواتوار مقرر شد این گروه یک بار دیگر در روز جمعه 23 بهمن 1394با حضور در کنسرواتوری ملی تاجیک با همتایان خود در این مؤسسه ديدار و اجرای تخصصی داشته باشد.

سرچشمه خبر : وبگاه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان

ارسال نظر جدید