اخبار انجمن دوستی

اهالی فرهنگ تاجیکستان از پژوهشگاه فرهنگ فارسی تاجیکی بازدید کردند.


به گزارش ایرتاج به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران نمایندگان اهالی فرهنگ و شعر و ادب تاجیکستان از پژوهشگاه فرهنگ فارسی-تاجیکی بازدید کردند.
در این بازدید بین فرهنگیان تاجیک و «حجت‌الله فغانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران پیرامون گسترش همکاری‌های پژوهشی در عرصه‌های علمی و ادبی گفت‌وگو و تبادل نظر صورت گرفت.
«حسن قریبی» رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی-تاجیکی در خصوص هدف بازدید دانشمندان و پژوهشگران تاجیک از این مرکز، گفت: از بدو بازگشایی پژوهشگاه فرهنگ فارسی-تاجیکی توسط بنیاد سعدی برخی از ناشران ایرانی نظیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، انتشارات «سخن»، «اطلاعات»، «سروش» و دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی مجموعه آثار خود را تقدیم کردند و پس از آنکه این آثار در اختیار پژوهشگاه فرهنگ فارسی-تاجیکی قرار گرفت، از اهالی فرهنگ و شعر و ادب تاجیکستان دعوت شد تا در روز پایانی دهه مبارک فجر از این آثار جدید بازدید به عمل آورند.
به گفته قریبی، فعالیت این پژوهشگاه از سال 1374 با هدف پژوهش و انتشار در حوزه زبان فارسی-تاجیکی و برگردان کردن آثار محققان ایرانی به سیرلیک (زبان تاجیکی) و پژوهش‌های دانشمندان تاجیک به فارسی و همکاری‌های مشترک بین سازمان‌ها و نهادهای علمی 2 کشور آغاز شد.
پژوهشگاه فرهنگ فارسی-تاجیکی تاکنون حدود 150 عنوان کتاب به چاپ رسانده و در راستای تحقق سیاست زبان فارسی به عنوان زبان علم، کتاب‌های در حوزه دانش‌بنیان و بخش‌های مختلف علمی منتشر کرده است.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی-تاجیکی گفت: تاکنون چاپ کتاب‌های ادبی در دستور کار بوده است و قرار است انتشار کتاب‌های علمی نیز آغاز شود.

سرچشمه خبر : خبرگزاری فارس

ارسال نظر جدید