اخبار انجمن دوستی

کمک بانک جهانی به تاجیکستان برای کاهش پیامدهای بحران دریاچه آرالبانک جهانی برای کاهش پیامدهای مخرب خشک شدن دریاچه آرال، 9 میلیون دلار به تاجیکستان کمک خواهد کرد.
به گزارش ایرتاج به نقل از رادیو تاجیکی ، سازشنامه اختصاص این کمک مالی اخیرا در دیدار عبدالسلام قربانیان، وزیر دارایی تاجیکستان و خانم پاتریسیا ویورز کارتر، نماینده بانک جهانی در این کشور در شهر دوشنبه امضا شد.
خانم کارتر گفته است که این کمک مالی در چارچوب برنامه رشد بین المللی برای جلوگیری از تاثیرات ناگوار خشک شدن دریاچه آرال به تاجیکستان اختصاص می یابد که شامل بهبود آبرسانی، فعالیت بهینه شبکه های آبیاری زمین های کشاورزی، انرژی و مقابله با پیامدهای آفت های طبیعی خواهد شد.
شورای مدیران بانک جهانی در ماه نوامبر سال 2015 نیز از اختصاص کمک 38 میلیون دلاری این نهاد به ازبکستان و تاجیکستان برای فاز نخست برنامه حمایت از این دو کشور در برابر پیامدهای بحران خشک شدن دریاچه آرال خبر داده بود.
بر اساس گزارش سازمانهای زیست محیطی بین المللی، دریاچه آرال از سال 1960 تا 2007 بر اثر تغییرات اقلیمی و کاهش آب وارداتی از دو رودخانه آمو و سیر بیش از 1000 کیلومتر مکعب ذخایر آب خود را از دست داده است و به شدت در حال خشک شدن قرار دارد. اما در سال 2014 بر اثر خشکسالی بخش شرقی این دریاچه کاملا خشک شد.
کارشناسان معتقدند که در صورت خشک شدن دریاچه آرال گرد و غبار آن موجب ذوب شدن یخچال های کوههای بدخشان تاجیکستان نیز خواهد شد که این موضوع، تامین آب مردم آسیای مرکزی را با بحران واقعی مواجه خواهد کرد.

سرچشمه خبر : رادیو تاجیکی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

ارسال نظر جدید