اخبار انجمن دوستی

تکمیل ساخت نیروگاه "راغون" به سود همسایگان تاجیکستان است.


کارشناس مسایل اقتصادی منطقه معتقد است که تکمیل ساخت نیروگاه برق آبی "راغون" در تاجیکستان به نفع کشورهای همسایه خواهد بود.
به گزارش ایرتاج به نقل از رادیو تاجیکی و اوستا، مراد نازیات اف تاکید کرده است که تاجیکستان در حال حاضر از ذخایر فراوان منابع آبی که در اختیار دارد، تنها 5 تا 6 در صد از توان تولید برق رودخانه آمو را مورد استفاده قرار می دهد که با تکمیل ساخت نیروگاه برق آبی "راغون "، زمینه رساندن آب بیشتر به کشورهای همسایه و صادرات برق نیز فراهم می شود.
وی با اشاره به این موضوع که بانک جهانی به درخواست ازبکستان پس از سالها تحقیق، مشخصات فنی و پیامدهای زیست محیطی استحکام محل ساخت نیروگاه " راغون " را تایید کرد، گفته است : آب ذخیره شده در پشت سد این نیروگاه، شرایط تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی ازبکستان و ترکمنستان در آینده را فراهم می سازد. به طوری که تنها در ازبکستان از حساب آب ذخیره شده در سد نیروگاه "راغون " در تاجیکستان، امکان آبیاری 240 هزار هکتار زمین جدید مهیا خواهد شد. از سوی دیگر تاجیکستان با انتقال برق اضافه تولید از نیروگاه برق آبی " راغون " به افغانستان و پاکستان از طریق خط " کاسا 1000" در بازار انرژی منطقه، سهم ارزشمندی ایفا خواهد کرد.
ساخت نیروگاه برق آبی " راغون " با ظرفیت تولید 13 میلیارد کیلووات ساعت برق در سال بر اساس طرح پژوهشگاه مسایل آب و انرژی ازبکستان در سال 1976 آغاز شده که پس از استقلال تاجیکستان به دلیل مخالفت های دولت تاشکند نیمه تمام مانده است و حکومت دوشنبه برای به بهره برداری رساندن این پروژه مهم به میلیاردها دلار سرمایه نیاز دارد.

سرچشمه خبر : رادیو تاجیکی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

ارسال نظر جدید