اخبار انجمن دوستی

کارشناس سیاسی تاجیک : حضور پرشور در انتخابات بر اقتدار ایران در صحنه‌های بین المللی می‌افزاید


«سلطان حمد» کار‌شناس سیاسی و روزنامه‌نگار تاجیک در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، حضور ده‌ها میلیون نفر ایرانی در پای صندوق‌های رای انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی ایران را صحنه تجلی مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود عنوان کرد.
وی با تاکید بر فضای باز انتخابات در ایران گفت: وجود تعداد بالای نامزدان برای اشغال هر یک از کرسی‌های پارلمان دلیلی بر بالا بودن سطح رقابت در میان مدعیان ورود به مجلس ایران است.
حمد، تمدید چندباره مدت اخذ رای را اتفاقی کم‌نظیر خواند و افزود: در انتخابات 7 اسفند همه ایرانی‌های بدون توجه به تعلق قومی، قبیله‌ای، دینی و مذهبی حضور یافتند که همزمان حکایت از وحدت و انسجام ملی را داشت که بر اقتدار ایران در صحنه بین المللی می‌افزاید.
این کار‌شناس سیاسی و روزنامه‌نگار تاجیک در ادامه اظهار داشت: عده‌ای از کار‌شناسان و رسانه‌های خارجی در آستانه 7 اسفند بر احتمال دوقطبی شدن فضای انتخابات تاکید داشتند و چنین مطرح می‌کردند که چنانچه بیشتر کرسی‌ها در اختیار اصلاح‌طلبان قرار گیرد، وقوع اتفاقات و تحولاتی برای ایران بعید نخواهد بود.

وی ادامه داد: چنین نوع نگاه، با واقعیات ایران و فضای سیاسی موجود در آن همخوانی و مطابقتی ندارد. چرا که وجود جناح‌بندی‌های سیاسی و گروهی به معنای مخالفت با اصول و ارزش‌های نظام جمهوری اسلامی نیست و اگر چنین بود پس از حضور اصلاح طلبان روی صحنه سیاسی زیر سوال می‌رفت. توجه به این نکته بخش زیادی از ابهاماتی را که به آن دامن زده می‌شود، روشن خواهد کرد.
حمد غیر قابل پیش‌بینی بودن نتایج هر انتخاباتی را از ویژگی های شرایط ایران دانست و گفت: در بسیاری از کشورهای جهان نتایج انتخابات از قبل قابل پیشبینی است ولی در ایران به دلیل اراده قاطع مردم، نتایج فقط بعد از باز شدن صندوق‌ها و شمارش آرا معلوم می‌شود که این وضعیت طی بیش از سه و نیم دهه عمر جمهوری اسلامی همواره قابل مشاهده بوده است.

سرچشمه خبر : خبرگزاری فارس

ارسال نظر جدید