اخبار انجمن دوستی

شبی با پروفسور خدایی شریف زاده در مشهد


تنی چند از اعضای هیات مدیره سرای فردوسی و اعضای انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در مشهد، شب چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه نشستی با پروفسور خدایی شریف زاده و دکتر فرنگیس شریف زاده داشتند. پروفسور و دخترشان که برای شرکت در همایش بزرگداشت فردوسی سفری یک هفته ای به مشهد داشتند در محفل دوستانه انجمن دوستی حضور یافتند تا ضمن تجدید دیدارها درباره فعالیت انجمن دوستی تاجیکستان و ایران در کشور تاجیکستان نیز رایزنی کنند.

میزبانان جلسه: مهندس زجاجی، دکتر راشد محصل، آقای سیدی
در ابتدا آقای سیدی معرفی اجمالی از استاد خدای شریف و دیگر اعضای جلسه داشت: خانواده استاد خدایی شریف از تاجیکانی هستند که از ازبکستان به تاجیکستان کوچانیده شدند و نام فامیلشان برگرفته از لقب شهر بخارای شریف ست همانطور که میدانید به ضیائیان این شهر «شریفِ بخارا» می‏گفتند و ساکنانش بیشتر اهل فضل و دانش بودند، اعقاب استاد خدایی شریف هم از زمره همین دانشمندان و بزرگان هستند. پروفسور خدایی شریف علاوه بر دانش و علمی که دارند از اساتید ادب و اخلاق تاجیکستان هم هستند مانند دکتر راشد محصل عزیز در خراسان امروز ما(که در جلسه هم حاضر بودند). سالهاست که در هر سفرمان به تاجیکستان مهمان خوان خانواده ایشان بوده ایم و بر خود واجب میدانستیم که کمی از محبتهایشان را جبران کنیم. پس از درگذشت دوستان بزرگی چون استاد علیمردان امر یزدان (محقق نسخ خطی)، پروفسور هادی زاده (محقق و نویسنده)، استاد ظاهر احراری (شاعر و دانشمند)، اعلاخان افصح زاد (محقق) که در کتاب از جیحون تا وخش نامشان رفته و یا دوستانی که حالا در جمع ما حضور ندارند مانند جوره بیک نذری و استاد ستارزاده گرامی، این مجلس با حضور شما عزیزان مغتنم شده است.

دکتر راشد محصل، پروفسور خدایی شریف زاده، دکتر اسپهبدی
استاد خدایی شریف در پی سخنان آقای سیدی صحبتهای خود را چنین آغاز کردند: شما با این حرفها مرا به آسمان بردید اجازه بدهید در زمین باشم و ادامه دادند که خوشحالم در جمع شما هستم ما به مناسبت رونمایی از نسخه برگردان شده «شاهنامه و شعر زمان فردوسی» در همایش بزرگداشت فردوسی حضور پیدا کردیم، این کتاب سال 2014 کتاب به خط سرلیک در تاجیکستان چاپ شد، موضوعش پیدایش و تحول حماسه مردم ایرانی تبار و بررسی انواع ادبی در شاهنامه فردوسی است، به تازگی انتشارات آستان قدس رضوی برگردان آن را منتشر کرده و در اختیار دوستان خوب ایرانی هم قرار گرفته است.

عکس دسته جمعی
خانم دکتر فرنگیس شریف زاده که مدرک فوق دکتری خود را در زمینه زبان شناسی دارند کمی از آداب رسوم تاجیکان برای جمع صحبت کردند و شباهتها و تفاوتهای مهمانداری تاجیکان و ایرانی ها.

در ادامه جلسه آقای سیدی معرفی ای هم از انجمن دوستی ایران و تاجیکستان داشتند اینکه چندی پیش تصمیم بر دایر کردن دفتر این انجمن در مشهد با حضور دکتر شبستری و دکتر یاحقی گرفته شد و حالا کارهای اداری آن در حال پیگیریست. نایب رئیس سرای فردوسی گفت تا کنون هم چند جلسه علمی با تاجیکان در دفتر انجمن مشهد، که همان ساختمان سرای فردوسی است، داشته ایم اما امیدواریم با رسمیت یافتن دفتر مشهد فعالیتهای انجمن در این شهر بیش از پیش شود. همینجا هم از شما، پروفسور خدایی شریف عزیز درخواست میکنیم که همراه با استاد میرزا احمد پیگیر فعال شدن انجمن دوستی تاجیکستان و ایران در دوشنبه و دیگر شهرهای تاجیکستان بشوید. آقای خدای شریف گفتند: بله متاسفانه استاد میرزا احمد دچار بیماری هستند اما سعی میکنیم پیگیر این امر بشویم.
باقیمانده شب به گپ و گفت دل ها و سازها گذشت....

مهمانی سازها....

تهیه و تدوین: شیرین سیدی ( دفتر انجمن دوستی ایران و تاجیکستان؛ مشهد)

ارسال نظر جدید