اخبار انجمن دوستی

تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان؛ آماده انتخاب مسیر نهایی راه آهن منطقه ای


 

وزیر حمل و نقل تاجیکستان اعلام کرد که مقامات سه کشور منطقه_تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان_ برای انتخاب مسیر نهایی راه آهن جدید که این جمهوری ها را به هم متصل می کند، آمادگی دارند.

 

به گزارش انجمن دوستي ايران تاجيكستان به نقل از سایت رگنوم، نظام حکیم اف گفته است که تاجیکستان در صورت تصویب هر یک از دو گزینه ارایه شده، از این طرح سود می برد.

وی تاکید کرده است که بر اساس یکی از این طرح ها، مسیر راه آهن در قلمروی تاجیکستان 50 کیلومتر طولانی تر و همراه با ساخت پل جدید 800 متری بر روی رودخانه آمو است، اما در گزینه دوم؛ این مسیر کوتاه تر بوده که بیشتر مورد پذیرش طرف تاجیک است.

منظور وزیر حمل و نقل تاجیکستان، احداث راه آهن منطقه ای، از شهرستان بیشکند در نزدیکی مرز ازبکستان یا عبور آن از پل فعال میان افغانستان و تاجیکستان در بندر شیر خان می باشد.

طول راه آهن جدید در داخل ترکمنستان 90 کیلومتر و در خاک افغانستان 500 کیلومتر خواهد بود.

سران تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان در دیدار بیستم مارس سال جاری در عشق آباد، سازش نامه ساختن این راه جدید ارتباطی را امضا کردند.

ساخت راه آهن منطقه ای میان تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان امکان اتصال خطوط ریلی چین و ایران را در آینده به این شبکه جدید فراهم خواهد کرد.

ارسال نظر جدید