اخبار انجمن دوستی

پیام تسلیت هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان به مناسبت درگذشت دکتر مسلمانیان قبادیانی


پیام تسلیت هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان به مناسبت درگذشت دکتر مسلمانیان قبادیانی


انا لله و انا الیه راجعون
شوربختانه آگاه شدیم که دکتررحیم مسلمانیان قبادیانی استاد بزرگ ادبیات فارسی کشور تاجیکستان پس از مدتها بیماری ، امروز یکشنبه سیزدهم تیر ماه 1395در خانه اش دار فانی را وداع گفته است.
وی در سال 1938 در یکی از روستاهای قبادیان تاجیکستان به دنیا آمد. تحصیلات دانشگاهی خود را در رشتهٌ دکتری زبان و ادبیات فارسی در آکادمی علوم تاجیکستان و دوره فوق دکترای ادبیات را در دانشگاه مسکو گذرانید و سالها در مقام استاد دانشگاه دولتی تاجیکستان به ادبیات فارسی خدمات شایان و چشمگیری نمود.
استاد قبادیانی از پرکارترین متخصصین ادبیات فارسی در کشور تاجیکستان بود و دهها مقاله از ایشان در نشریات ایران نیز به چاپ رسیده است . هم چنین مقدمه کتابهای چاپ شده بسیاری از شاعران و ادیبان تاجیک در کشور ایران آراسته به نوشته ها و توضیحات جامع و علمی ایشان بوده است. همکاری ایشان با دانشنامه جهان اسلام نیز از نقاط برجسته فعالیتهای علمی و فرهنگی این استاد فرهیخته بوده است.
استاد مسلمانیان پس از استقلال تاجیکستان مدتی در ایران اقامت کرده ، ارتباط خوبی با اهل ادب و دانشگاهیان برقرار نموده و منشا خدمات شایانی بود.
انجمن دوستی ایران و تاجیکستان این ضایعه بزرگ را به خانواده استاد قبادیانی بویژه خانم دکتر منیژه رحیمی دبیر سوم سفارت تاجیکستان در جمهوری اسلامی ایران ، ضیاییان و فرهیختگان و ملت تاجیکستان و همه دوستداران این استاد بزرگ و گرانقدر در گستره جغرافیای معنوی فارسی تسلیت گفته و از درگاه خداوند برای آنان طلب صبر و بردباری می نماید.

ارسال نظر جدید