اخبار انجمن دوستی

گزارش نشست انجمن دوستی ایران و تاجیکستان


گزارش نشست انجمن دوستی ایران و تاجیکستان


این نشست که با حمایت بانک تجارت همراه بود به لطف اعضای هیات مدیره و سایر مسئولین در تاریخ 15 آبان ماه 1391 در سالن روابط عمومی بانک تجارت واقع در خیابان طالقانی برگزار شد .
تلاوت قرآن مجید و پخش سرود ملی دو کشور آغازگر برنامه بود تا اینکه مجری برنامه (سرکار خانم مقدسی) ضمن خوشامد گویی به حضار و بیان برنامه نشست از آقای ندایی برای ایراد سخنرانی دعوت نمودند :
نخستین سخنران برنامه آقای مرتضی ندایی، نایب رئیس هیئت مدیرة انجمن دوستی بودند که دربارة انجمن و نحوة همکاری و عضویت در انجمن صحبت نمودند و ضمن آن به اساسنامة انجمن اشاره کرده و اینکه چه برنامه‌هایی در اساسنامه برای انجمن تعیین شده است. او همچنین به سایت انجمن دوستی اشاره نمود و اطلاعاتی که در سایت برای مراجعان تنظیم شده ودرباره نحوة عضویت از طریق سایت توضیحاتی دادند.
ایشان همچنین دربارة برنامه‌های آتی انجمن و زمینه‌چینی‌های اجرای این برنامه‌ها صحبت نمود و نوید داد که به‌زودی باب همکاری با خیلی از ارگانهای دولتی و خصوصی برقرار خواهد شد و در راستای همین همکاریها در  نظر است که هفته تاجیکستان در ایران برگزار شود و این برنامه هر سال اجرا خواهد شد.
عضویت فوری همه اعضا در سایت انجمن از جمله تقاضای ایشان بود که مکررا تکرار مینمود که برای حضور در مجمع که در ماه آینده برگزار میشود اعضا باید کارت عضویت داشته باشند .
وی به فیلم مستندی که دربارة تاجیکستان کارگردانی و تدوین کرده بود اشاره کرد و اینکه در این نشست بخش‌هایی از آن به حضار نشان داده می‌شود.
سخنران بعدی نشست آقای دکتر مجتهد شبستری، رئیس هیئت مدیرة انجمن دوستی ایشان با سپاسگزاری از حضور مهمانان نشست، توضیحاتی دربارة برنامه‌های گذشته انجمن دادند و اظهار کردند که به سبب مشکلات مالی و نداشتن جای ثابت برای انجمن، متأسفانه در دو سال گذشته برنامه‌های ماهیانة انجمن و نشست‌ها متوقف شده بود، اما این امید وجود دارد که در ماه‌های آتی برنامه‌های منظمی برای انجمن تنظیم شود که با حضور استادان و دوستان انجمن جلساتی برگزار شود. وی به نشست حافظ و دوستی (16 مهر 1392) در شهر کتاب اشاره کرد که در این نشست سفیر محترم تاجیکستان شرکت داشت و دربارة حضور و نفوذ حافظ در دل مردم تاجیکستان سخن گفت. دکتر شبستری به همایش بین‌المللی سیدعلی همدانی که سال آینده با مدیریت انجمن و همکاری میراث فرهنگی همدان و در شهر همدان برگزار خواهد شد اشاره کرد و اینکه رایزنی‌های اولیه صورت گرفته و به‌زودی برنامه‌ریزی نشست و تاریخ آن انجام خواهد شد. برنامة ارسال کتاب‌های اهدایی به تاجیکستان در سال جاری نیز از برنامه‌ها قطعی انجمن خواهد بود. دکتر شبستری به برگزاری جلسة مجمع انجمن دوستی ایران و تاجیکستان که در ماه آینده اشاره کرد و افزود که بعد از این جلسه برنامه‌های جدیدی در انجمن خواهیم داشت که حضور اعضای و دوستان انجمن می‌تواند راهگشا باشد.
پس از سخنرانی دکتر شبستری، فیلمی از تاجیکستان، به کارگردانی و تدوین مرتضی ندایی، پخش شد. این فیلم گزیده‌ای از فیلم مستندی دربارةتاجیکستان بود که واقع تاریخی کشور تاجیکستان را در زمان تسلط شوروی بر این کشور و سختی‌ها و آوارگی‌هایی که تاجیکان در طول این سال‌ها متحمل شده بودند را به تصویر کشیده بود. در بخش‌هایی از این فیلم صحبت‌های تاجیکان دربارة فرهنگ و زبانشان دیده می‌شد. این فیلم تاجیکستان امروز را نیز نشان می‌داد که با چه تلاشی ایستاده و در صدد جبران خساراتی است که طی سال‌ها متحمل شده است. در این فیلم به حمایت‌های کشور ایران از این کشور و تلاش‌های اولین سفیر ایران در تاجیکستان نیز اشاره‌ای کوتاه شده بود.
پس از فیلم، آقای دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن، شاهنامه‌پژوه و ادب‌پژوه، سخنانی ایراد کرد. ایشان که مهمان ویژة انجمن بودند، ترجیح دادند برخلاف همایش‌ها و نشست‌های دیگر، به جای سخنرانی در موضوعاتی از پیش تعیین شده خاطراتشان را از سفر به کشور تاجیکستان بیان کنند و اینکه چقدر این کشور را وطن خود می‌‌داند.
دکتر اسلامی ندوشن در سخنانش به سفرش به کشور شوروی اشاره کرد و اینکه در ادامة این سفر از کشور تاجیکستان نیز دیدن کرده بود و خاطراتش را از این دو سفر در دو کتاب «کشور شوراها: یادداشت‌های سفر اتحاد جماهیر شوروی» و «بازتاب‌ها» به نگارش درآورده است. کتاب بازتاب‌ها مشخصاً خاطرات ایشان از سفر به تاجیکستان است. دکتر ندوشن با اشاره به فرهنگ اصیل مردم تاجیکستان از حس میهن‌پرستی و فارسی دوستی مردم این خطه تقدیر کرد و به سختی‌هایی که این مردم برای حفظ زبان و فرهنگ ایرانی متحمل شدند اشاره کرد.
پس از دکتر اسلامی ندوشن، آقای حسنی، عضو هیئت مدیرةانجمن، برای تقدیر از شاعران معاصر تاجیکستان، به ویژه استاد لایق شیرعلی، و نیز برای آشنایی با شعر این شاعر، اشعاری را برای حضار خواند. اشعار این شاعر که حس وطن‌دوستی و انسان‌دوستی در آن موج می‌زد بیانگر اوج علاقة این شاعر به فرهنگ ایرانی بود.
آقای حسنی پیش از خواندن اشعار ، به کوتاهی دربارة این شاعر و نیز وضعیت شعر در تاجیکستان مطالبی مطرح کرد.
مراسم با شعر خوانی جناب آقای مهندس حسنی عضو هیات مدیره انجمن ادامه یافت .
سخنران پایانی نشست، آقای تهرانی بود که گزارش کوتاهی دربارة فعالیت‌های فرهنگی در ایران برای ترجمه و انتشار مجموعه اشعار شاعران تاجیک مطالبی را گفت و نوید انتشار چند کتاب را به حضار داد. وی همچنین به انتشار مجله‌ای تخصصی دربارة ادبیات فارسی در تاجیکستان اشاره کرد که برای همکاری و ارسال مقاله می‌توان با این مجله یا از طریق خود ایشان اقدام کرد.
در این مراسم بزرگان و دوستان ذیل هم حضور داشتند :

جناب اقای دکتر یوسف نژاد (عضو هیات مدیره انجمن و معاون پارلمانی وزیر اقتصاد ) -سرکار خانم دکتر پروین ناهیدی (عضو هیات مدیره انجمن )- جناب اقای رضوان علیجانی (بازرس و مدیر روابط عمومی انجمن ) - جناب آقای دکتر بهادری فرد ( دبیر اجرایی انجمن دوستی )-سرکار خانم صیادی (فیلمساز و عکاس)- جناب آقای دکتر زعیم (شورای جبهه مشارکت ملی )- آقای وحید نظری (انجمن راهنمایان تهران ) آقایان پاکسیما و پناهی (شرکت پنفا)- عبدالعلی آبتین (دادگستری )مدیران کانون توسعه فرهنگی کودکان- خبرنگار روزنامه امرداد – مدیران موسسه فرهنگی هنری سیمرغ جم –جناب آقای علیخانی و جناب آقای توفیق فر از مدیران ایران خودرو دیزل –آقای ابراهیم آبادی از دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند –جناب آقای یحیوی (مدیران و مسئولین بانک تجارت )و ....
 

ارسال نظر جدید